Brushing Children’s Teeth

به نام خدا معمولا از حدود ۴ ماهگی خارش لثه آبریزی از دهان در شیرخواران شروع میشود. و برای کم کردن خارش میشود  ماساژ لثه از روی پوست صورت انجام شود ویا از ژل های ضدخارش گیاهی که معمولا به نا م تجاری دنتی کید از محصولات باریج  در بازار است، استفاده کرد. از زمانی…

به نام خدا

معمولا از حدود ۴ ماهگی خارش لثه آبریزی از دهان در شیرخواران شروع میشود. و برای کم کردن خارش میشود  ماساژ لثه از روی پوست صورت انجام شود ویا از ژل های ضدخارش گیاهی که معمولا به نا م تجاری دنتی کید از محصولات باریج  در بازار است، استفاده کرد.

از زمانی که دندان ها در دهان نمایان شدند والدین از مسواک انگشتی استفاده میکنند و با آغشته کردن با آب دندانها را هر شب میشویند.

یک راه مهم بر حفظ دندانهااز پوسیدگی در شیرخواران این است که هرشب بعداز خوردن شیر ، دوقاشق آب روی دندانها بریزید، و پس بهتر است موقع خواب مادر یک کاسه آب و یک قاشق بالای سرش نگاه دارد.

 

تا ۲ سالگی از مسواک انگشتی استفاده میکنیم و بعد دو سال از مسواک نرم و آب بدون خمیردندان به مدت دو دقیقه استفاده میشود. از ۴ سالگی که کودک خمیردندان را نمیخورد از خمیردندان استفاده می شود . وتا ده سالگی والدین باید مسواک زدن را انجام بدهند چون تا آن سن دست و دهان تطابق ندارند.مسواک را هر ۳ تا۴ ماه تعویض میکنیم. موقع مسواک زدن به دندانهای آسیایی دقت کنید چون پوسیدگی از آنجا شروع میشود. از زمانی که دو دندان کنار هم در امدند از نخ دندان استفاده میکنیم. و از ۶ ساگی شستشوی با فلوراید شروع میشود.

 

در ۱۸ ماهگی ویزیت دندانپزشک کودکان و در ۷ سالگی ویزیت اورتودنسی باید انجام شود.

معمولا دندان شیری از ۷ ماهگی در می اید و حدود ۷ سالگی شروع به افتادن میکنند.

حظ دندان شیری خیلی مهم است . هر چه دیرتر بیفتد به همان نسبت دندان دایمی دیرتر در می آید و بهتر حفظ میشوند.

 

دندان در آوردن از لحاظ تکامل ذهنی زیاد اهمیت ندارد حتی ممکن است کودکی عقب مانده ذهنی باشد ولی در موقع تولد دندان داشته باشد. با این وجود انتظار داریم در یک سالگی دندان شیری در امده باشد در غیر این صورت به پزشک کودکان اطلاع دهید.در شیرخواران از پستانک گول زنک استفاده نکنید زیرا شکل دهان و فک را تغییر میدهد و بعدا کودک نیاز به انجام اورتودنسی پیدا میکند.

 

 

۹۶/۰۴/۰۶

۰۲:۰۹


به اشتراک بگذارید: