دکتر رحیمی در گفتگو با داک تاپ: نقاش روزگار بوم جهان را پر از نقش های رنگارنگ کرد تا فعل دیدن را برای آدمی زیبا تر کند


تخصص بیماری های چشم شاخه ای از پزشکی است که با آناتومی، فیزیولوژی و بیماریهای چشم سر و کار دارد. چشم انسان دچار حوادث و بیماریهای مختلف می شود مانند عفونت های میکروبی ، آب سیاه، آب مروارید، گل مژه، دکولمان شبکیه و… و درمان این بیماری ها بر عهده متخصصان بیماری های چشم می باشد.
متخصص بیماری های چشم جراحی روی چشم نیز انجام می دهند بنابراین می توان گفت این تخصص ،تخصصی از جراحی نیز است.

مصاحبه ای با جناب آقای دکتر انوشیروان رحیمی به منظور آشنایی با تخصص و تجارب ایشان تدارک دیدیم که در ادامه به آن میپردازیم:

 

 1. بیوگرافی از خودتان بگویید؟ (شامل مراحل تحصیل و کار و …)

بعد از اینکه در رشته پزشکی عمومی از دانشگاه اصفهان فارغ التحصیل شدم، مدتی در استان هرمزگان برای گذراندن طرح و تعهدات پزشکی، مشغول به کار شدم. بعد از آن دوره ی تخصصی را در زمینه چشم پزشکی(تشخیص و درمان و جراحی بیماریهای چشم) در دانشگاه شهید بهشتی تهران گذراندم و بدنبال آن فوق تخصص جراحی شبکیه و لیزر را نیز در همین دانشگاه طی کردم و اکنون بعنوان چشم پزشک در زمینه تشخیص و درمان بیماریهای چشم و اعمال جراحی چشمی اعم از آب مروارید و اصلاح عیوب انکساری با لیزر و جراحی زجاجیه و شبکیه در تهران مشغول به کار هستم.

 

 1. روزی که در این رشته پذیرفته شدید رو به خاطر دارید؟چه احساسی داشتید؟

زمانیکه در اصفهان دانشجوی پزشکی بودم، مرحوم مادرم دچار آب مروارید هردو چشم شد که به آقای دکتر رزمجو که آن زمان رییس دانشگاه اصفهان هم بود مراجعه کردیم،ایشان هردو چشم مادرم را به طور رایگان عمل کردند که بسیار هم خوب شده بود. بعد از این عمل مادرم در همه حال مدام دکتر رزمجو رو دعای خیر میکردند. و این انگیزه شد که من هم دنبال این رشته بروم.

 

 1. جمله ای در توصیف شغلتون بفرمایید ؟

نقاش روزگار بوم جهان را پر از نقش های رنگارنگ کرد تا فعل دیدن را برای آدمی زیبا تر کند. لطف خداوند شامل حال ما شد تا در جهت کمک به همنوعان محروم از این نعمت الهی گام برداریم.

 1. بزرگترین موفقیت زندگیتون رو چه چیزی میدانید ؟

کسب درجه عالی علمی در رشته خودم و خدمت بهینه به هموطنانم.

 1. سرگرمی ها و علایق شما در زمان در اوقات فراغت از کار، چه مواردی هست؟ ایا ورزش کردن رو در برنامه های خودتون دارین؟

وقت نمیشه کار دیگه ای انجام بدیم و بیشتر تمرکزم روی حرفه خودم هست، ولی برای پزشک مطالعه خیلی مهم است. در زمان های فراغت و تعطیلات هم بیشتر به خانواده میپردازیم. با وجود مشغله از خانواده غافل نیستم.

 1. آخرین باری که خودتون به پزشک مراجعه کردین چه زمانی و در چه موردی بوده؟

یک ماه پیش رفتم دندان پزشکی

 1. چه زمینه هایی از رشته تان را شما با علاقه بیشتری پیگیری می کنید؟
  همه زمینه های رشته ام را دوست دارم ولی در زمینه کاتاراکت، اصلاح عیوب انکساری و تشخیص و درمان بیماریهای شبکیه بیشتر کار میکنم.

photo_2016-12-27_14-41-17

 1. چگونه سعی می کنید معلومات خود را بروز نگه دارید؟
  مطالعه از ارکان اصلی یک پزشک هست. به طور مستمر مطالعه انجام میدهم.
 2. چه نکته هایی را برای یه زندگی سالم و به دور از بیماری توصیه می کنید؟
  مراقبت علیه تروما و ضربه چون چشم خیلی ظریف و مهمه مخصوصا افرادی که شغلشون مستعد ضربه های فیزیکی هست، مثل چکش کاری یا جوشکاری یا هر ضربه ای که از هر طریقی حاصل بشه حتی دعوا و …
 3. یک خاطره خوب شغلی که در طی این سالها در ذهن شما باقی مانده، را برای ما بازگو کنید؟

خاطره زیاد است ولی جزو اسرار بیماران هست و ما مطرح نمیکنیم. یک مورد که بخواهم مطرح کنم در مورد یک سرهنگ ارتش در عراق هست که به خاطر ترکش، یک چشمش کلا نابینا شد و چشم دیگرش هم به سختی آسیب دیده بود و خونریزی داشت.  خودش قادر به حرکت نبود، بعد از اون هربار می آمد ایران به ما هم سر میزد و یک بار که تنها بدون مترجم آمده بود، اسم من رو پرسید و آمد اتاق عمل من رو پیدا کرد. همراه خودش یک گوشی موبایل برای من هدیه آورده بود. هروقت این اطراف کسی مشکل داشته باشد ما رو معرفی میکند.
اطرافیان هم خیلی خوشحال میشوند چون فرد بدون کمک دیگران میتواند کارهای شخصی خودش رو انجام بدهد. غذا خوردن و دستشویی رفتن و همه کارهای شخص که وابسته بوده مستقل میشود. حتی اگر دید ۱۰/۱۰ نباشد و ۵/۱۰ هم باشد باز هم کفایت میکند برای اینکه رضایت به زندگی فرد برگردد.

 1. فعالیت شما در دنیای اینترنت به چه صورتیه و کلا از تکنولوژی های ارتباطی جدید تا چه حد استفاده می کنین؟

خیلی کم، قبلا فعالیت بیشتری داشتم ولی خیلی وقت از من میگرفت و هروقت خونه بودم یک گوشه به گوشی وابسته بودم. الان هنوز با بیماران و همکاران ارتباط دارم ولی فقط به موقع٫

 

 1. نظر شما درباره داک تاپ؟

خدمات خوبی هست، بیمار و پزشک رو مرتبط میکنه، بعد از مراجعه به پزشک مسئولیت حفظ بیمار به عهده خود پزشک هست و هر پزشک با خدمات خوب خودش میتواند از امکانات تبلیغ فرد به فرد استفاده کند یعنی هرکسی به خانواده و آشناهایش اعلام میکند که از خدمات پزشک راضی بوده.

 1. پیشرفت کشورمون در مورد استفاده از آخرین تکنولوژی و امکانات حوزه تخصص خودتون چقدر بوده؟

در حال حاضر با توجه به پیشرفت های فوق العاده علمی و امکانات و تکنولوژی های لازم در زمینه تشخیص و درمان بیماریهای چشمی در کشورمان و نیز به روز بودن این اطلاعات، دیگر هیچ نیازی به اعزام و یا ارجاع بیمار به خارج از کشور نیست.

photo_2016-12-27_14-41-29


به اشتراک بگذارید