ترمیم پارگی تاندون روتاتور کاف شانه با آرتروسکوپ

ترمیم پارگی تاندون روتاتور کاف شانه با آرتروسکوپ

 

تاندونهای روتاتورکاف در اصل ساختمان تاندونی چهار عضله فوق خاری ، تحت خاری ، عضله زیرکتفی و عضله گرد کوچک هستند که به یکدیگر اتصال پیداکرده و بصورت تاندون های چرخاننده مفصل شانه در قسمت قدامی بالا و خلف سر استخوان بازو را می پوشانند.کار تاندوهای روتاتورکاف کمک به بالا بردن ، چرخاندن و مستحکم کردن سر استخوان بازو در درون حفره گلنوئید می باشد.

چه عواملی باعث پارگی تاندونهای روتاتورکاف می شوند و چگونه می توان به وجود آن در بیمار پی برد؟

-پارگی تاندون روتاتورکاف ممکن است ناشی از یک ضربه حاد یا ناشی از سائیدگی تدریجی تاندون (دژنرسانس) باشد . گیر کردن و سائیدگی تاندون در قسمت قدام زائده استخوانی آکرومیون استخوان کتف عمده ترین علت پارگی تاندونهای روتاتورکاف در افراد بالای ۴۰ سال است.

 

بصورت کلاسیک بیمار از درد در قسمت قدامی شانه که به طرف جلو و طرف خارجی استخوان بازو تیر می کشد شکایت دارد. ممکن است حرکات بلند کردن اجسام و رساندن دست به بالای سر دردناک باشد. همچنین این امکان وجود دارد که بیمار هنگام خوابیدن بر روی شانه مبتلا احساس درد نماید. یا اینکه احساس ضعف در انجام امور معمول زندگی مثل شانه کردن سر و رساندن دست به پشت بدن از شکایات دیگر بیمار باشد. اگر این ضایعه در اثر یک صدمه شدید ایجاد شود بیمار از درد حاد و احساس ایجاد یک صدا در شانه و ضعف بلافاصله بعد از آن شکایت خواهد داشت.

اگر بیمار پارگی روتاتورکاف داشته باشد و به آن اهمیت ندهد چه اتفاقی می افتد؟

-پارگی روتاتورکاف می تواند وسیع تر شده و به مرور زمان بزرگتر گردد. این وسیع تر شدن ضایعه می تواند هم در اثر استفاده های مکرر از شانه و یا ناشی از یک ضربه مجدد دیگر پدید آید . در کلینیک بصورت شایع شما بیمارانی را می بینید که دارای پارگی شناخته شده روتاتورکاف هستند و از ضعف و درد حاد ناشی از یک ضربه خفیف شکایت دارند. به احتمال زیاد این اتفاق در اثر وسیع تر شدن ضایعه قبلی تاندونهای روتاتورکاف بروز کرده است. اگر بیمار یک پارگی شناخته شده تاندونهای روتاتورکاف داشته باشد ، بدتر شدن درد و کم شدن قدرت شانه به معنی بزرگتر شدن پارگی آن می باشد.

اصولاً چه موقع این بیماران باید به پزشک مراجعه کنند؟

-اگر شما سابقه درد متعاقب ضربه به شانه و یا یک درد مزمن در شانه را دارید بهتر است که جهت بررسی به یک جراح ارتوپد مراجعه نمایید تا تشخیص بیماری و درمان مناسب آن برای شما شروع گردد. ممکن است پزشک شما توصیه به انجام MRI و یا آرتروگرافی جهت دیدن وضعیت تاندونهای روتاتورکاف و تشخیص پارگی آنرا نماید،جراح ارتوپد می تواند گرافیها و پرونده شما را مورد بررسی قرارداده و درمان غیر جراحی یا جراحی را انجام دهید.

درمان غیر جراحی مشکلات تاندونهای روتاتورکاف چیست ؟

-بسیاری از ضایعات شانه ناشی از Impigment را در ابتدای امر می توان بصورت غیر جراحی با تجویز داروهای ضد التهابی، تزریق درون شانه و فیزیوتراپی درمان کرد و نتیجه قابل قبول گرفت . در ضمن کم کردن ورزش و فعالیتهای بالای سر می تواند به کم شدن علائم بیمار کمک می کند.

 

در چه مواردی مشکلات تاندونهای روتاتورکاف نیاز به جراحی دارد؟

-در صورتی که در اثر Impigment و یا پارگی تاندونهای روتاتورکاف بیمار دارای درد دائمی و ضعف در شانه باشد و به درمان غیر جراحی پاسخ ندهد ، دخالت جراحی کمک کننده است. اکثر بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار می گیرند ، از درد شانه و مشکلات استفاده از دست در فعالیتهای بالای سر و عدم بهبود علائم علی رغم ماهها درمان غیر جراحی شکایت دارند.

 

در صورتی که بیمار دچار پارگی تاندونهای روتاتورکاف درمان مناسبی نگیرد چه اتفاقی خواهد افتاد؟

– در صورتی که بیمار دچار پارگی تاندون روتاتورکاف، درمان مناسبی نگیرد، پارگی بیمار پیشرفت کرده و سپس تغییرات دژنرانسی بصورت آرتروز ناشی از پارگی تاندونهای روتاتورکاف Arthropathy حاصل می گردد که در این صورت هیچ درمانی بجز تعویض کامل مفصل جوابگوی مشکلات بیمار نمی باشد.

چه روشهایی برای ترمیم پارگی تاندونهای روتاتورکاف وجود دارد؟

روش ترمیم بستگی به یافته های کلینیکی و پاراکلینیکی جراح داشته که می تواند از دبریدمان یک پارگی ناقص تا ترمیم یک پارگی کامل و استفاده از روشهای مختلف جهت اتصال پارگی به استخوان بازو متفاوت باشد.

معمولاً سه تکنیک جهت ترمیم این ضایعات وجود دارد و بسته به تجربه و وضعیت بیمار می توان یکی از سه روش را انتخاب نمود:

۱-روش سنتی که بعنوان روش باز شناخته شده است

۲-روش استفاده از برش کوچک

۳-ترمیم آرتروسکوپیک

 

اگر بخواهیم مزایا و معایب این روشها را با یکدیگر مقایسه کنیم نتایج چگونه خواهد بود؟

– از مزایای روش آتروسکوپیک می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 

۱- بررسی کاملتر و دقیقتر مفصل شانه که با روش باز امکان پذیر نیست

۲- ناراحتی کمتر بیمار بعد از عمل جراحی

۳- شکل ظاهری بهتر شانه

۴- جوشگاه بهتر، اسکارکوچکتر

۵- زمان کوتاهتر عمل جراحی

۶- امکان دیدن کامل ضایعات شانه و درمان ضایعات همراه

۷- بهبودی سریعتر و راحت تر بیمار

۸- محدوده حرکتی بیشتر و طبیعی تر بعد از عمل جراحی

 

اهمیت فیزیوتراپی بعد از عمل جراحی در این بیماران چیست؟

-باز توانی نقش کلیدی و مهمی در برنامه بعد از عمل جراحی در این بیماران خواهد داشت و معمولاً طی یک برنامه ۶ تا ۱۲ هفته ای، دستورات خاصی بعد از عمل جراحی توسط جراح یا فیزیوتراپ به بیمار آموزش داده می شود.

۹۴/۰۴/۰۸

۰۹:۱۲

Last updated on


به اشتراک بگذارید: