پر کردن دندان

انتخاب ماده همرنگ یا غیرهمرنگ بر عهده پزشک است یا بیمار؟

هر دو. گاهی دندان‌پزشک به بیمار می‌گوید دندان با هر ۲ ماده قابل پرکردن است و انتخاب را بر عهده او می‌گذارد ولی در برخی شرایط به بیمار توصیه می‌کنیم یکی از این ۲ ماده برای پر کردن بهتر از دیگری است که نهایتا باز هم انتخاب با خود بیمار است. اما گاهی پیش می‌آید…

هر دو. گاهی دندان‌پزشک به بیمار می‌گوید دندان با هر ۲ ماده قابل پرکردن است و انتخاب را بر عهده او می‌گذارد ولی در برخی شرایط به بیمار توصیه می‌کنیم یکی از این ۲ ماده برای پر کردن بهتر از دیگری است که نهایتا باز هم انتخاب با خود بیمار است. اما گاهی پیش می‌آید که بعضی از دندان‌ها را باید با ماده همرنگ و برخی را باید با ماده‌ غیرهمرنگ پر کرد.

البته باید متذکر شد که برای یک ترمیم موفق کامپوزیت، دندان‌پزشک باید مهارت کافی برای ارایه یک ترمیم مناسب دارا باشد.
تکنولوژی این مواد مرتبا در حال تغییر است. همچنین موادی که به عنوان چسب در زیر این ترمیم‌های همرنگ به کار می‌رود هر ساله تفاوت می‌کند و کارخانه‌ها موادی جدید با شرایط جدید می‌سازند.از سوی دیگر ترمیم کامپوزیت بسیار نسبت به تکنیک حساس است و کوچک ترین خطا حین کار باعث افت شدید در کیفیت ترمیم می‌شود. توصیه می‌شود تا دندان‌پزشکان عزیز اطلاعات کافی و به روز داشته باشند تا بتوانند ترمیمی زیبا و با کیفیت انجام دهند و در غیر این صورت بهتر است از این نوع ترمیم استفاده نشود.

 

■مزایا و معایب هر ۲ ماده چیست؟
مواد غیرهمرنگ استحکام بیشتری نسبت به ماده همرنگ دارند اما زیبا نیستند. مواد همرنگ در افرادی با بهداشت پایین و پوسیدگی زیاد توصیه نمی‌شوند. همچنین اگر هنگام ترمیم دندان خون‌ریزی لثه زیاد باشد (و دندان‌پزشک نتواند موقع انجام کار محیط را خشک نگه دارد) قابل‌استفاده نیست. پس اگر شرایط اجازه ندهد بهتر است پرکردگی با این مواد صورت نگیرد.

 

#ترمیمی_زیبایی #آمالگام #کامپوزیت_دندان

دندانپزشکی دکتر نیلوفر داودپور
⬅️ارائه خدمات ترمیمی-زیبایی( طرح لبخند)/اطفال,درمان ریشه و پروتز
شریعتی،قبا

☎️ ۰۲۱۲۲۸۹۹۱۵۶

✅با ما بی پروا بخندید.

    ۹۶/۰۸/۰۷

    ۱۶:۵۴


    به اشتراک بگذارید: