۸ روش مراقبت از پوست در برابر آفتاب

برنزه شدن زیر نور آفتاب و یا دستگاه بزرگ‌ترین ظلمی است که ممکن است در حق پوستتان بکنید. ممکن است جوان باشید و تنها به زیبایی‌تان درهمان لحظه فکر کنید ، اما تأثیرات سوئی که نور آفتاب روی پوستتان می‌گذارد، حتی با هزینه‌های زیاد و درمان‌های مختلف در آینده قابل جبران نیستند. با در معرض…

برنزه شدن زیر نور آفتاب و یا دستگاه بزرگ‌ترین ظلمی است که ممکن است در حق پوستتان بکنید. ممکن است جوان باشید و تنها به زیبایی‌تان درهمان لحظه فکر کنید ، اما تأثیرات سوئی که نور آفتاب روی پوستتان می‌گذارد، حتی با هزینه‌های زیاد و درمان‌های مختلف در آینده قابل جبران نیستند. با در معرض قرار گرفتن اشعه ماورابنفش  بدون این که خود بخواهید،  پوستتان را سال‌ها پیرتر کرده‌اید. آفتاب به شکل مستقیم به فیبرهای پوست ضربه می‌زند که نتیجه آن از بین رفتن جوانی و نرمی پوست است. ظاهر شدن چروک‌های زودرس، کک ومک، لکه‌های پوستی و مهم‌تر از همه سرطان پوست نتیجه پوستی برنزه است که تنها برای چند هفته دوام دارد. اگر نگران سلامت پوستتان هستید با ما همراه شوید تا هشت روش مراقبت از پوست در برابر آفتاب و همچنین عوارض برنزه شدن را مرور کنیم.

پوستتان را به خطر نیندازید

اگر پوستی روشن با چشم‌هایی آبی یا سبز دارید و موهایتان قرمز است،و مراقب پوست خود نباشید،  بیشتر در خطر ابتلای به بیماری‌های پوستی قرار دارید ، زیرا ملانین پوستتان از حالت معمولی کمتر و بنابراین آسیب‌پذیرتر است. اگر تا قبل از ۱۵ سالگی چند بار و به مدت طولانی در معرض آفتاب قرار گرفته باشید، این خطرها در آینده بیشتر شما را تهدید می‌کنند. 

با وجود هشدارهای پزشکان و متخصصان پوست در سال‌های اخیر، استخرهای روباز و سالن‌های برنزه کننده هر سال شلوغ و شلوغ‌تر می‌شوند. ممکن است صاحبان سالن های مخصوص برنزه شدن یا همان سولاریوم ادعا کنند که تنها شکل صحیح تغییر دادن رنگ پوست، استفاده از این دستگاه ها است؛ ولی مطمئناً این ادعا درست نیست. دستگاه های برنزه کننده حتی نسبت به نور آفتاب یک بعد از ظهر تابستانی نیز اشعه ی ماورا بنفش بیشتری دارند و بر اساس آخرین پژوهش‌ها، امکان ابتلای به سرطان پوست را دو برابر می‌کنند. به سلامتی پوستتان اهمیت بدهید و برای برنزه شدن وسوسه نشوید زیرا امکان بازگشت پوست به وضعیت سالم و قبل از درمان   بسیار کم است. با این حال، هیچ وقت برای کنترل آسیب‌ها دیر نیست، باز هم توصیه می‌کنیم که تا می‌توانید از قرار گرفتن در معرض اشعه ماورابنفش خودداری کنید.

استفاده از کرم ضدآفتاب

استفاده از کرم ضدآفتاب امری تزئینی و بی‌دلیل نیست. از کرم ضدآفتابی استفاده کنید که به راحتی بتوانید آن را به تمام سطح پوستتان برسانید و دقت کنید این محصول بتواند هر دو اشعهUVA  و UVB را بازتاب دهد . از محصولات با SPF بالای ۱۵ استفاده کنید.

کرم ضدآفتاب را حداقل ۲۰ دقیقه قبل از آن که در معرض آفتاب قرار بگیرید به تمام بدنتان بزنید. جذب کرم مدتی طول می‌کشد و اگر بلافاصله قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب ، ضدآفتاب بزنید برای مدت ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت از مزایای آن بهره‌ای نمی‌برید. حجم کرمی که به کار می‌برید نباید زیاد یا کم باشد و باید آن را هر نیم‌ساعت یک بار تجدید کنید. هنگام شنا از کرم‌های ضدآب استفاده کنید. اگر فکر می‌کنید زمان شنا کردن به کرم ضدآفتاب احتیاج ندارید باید بگوییم که اشعه  ماورابنفش به زیر آب نیز نفوذ می‌کند؛ بنابراین برای مراقبت از پوستتان هنگام شنا نیز از SPF بالا استفاده کنید.

از کلاه استفاده کنید

یک سوم تمامی انواع سرطان پوست از بالای گردن شروع می‌شود. استفاده از کلاه‌های بزرگ و لبه‌دار که سر و گردن را پوشش می‌دهند ، احتمال ابتلا به سرطان پوست را تا ۱۰ درصد کاهش می دهد.

پوست لب ها را فراموش نکنید

 نور خورشید و تغییرات آب و هوا پوست لب را خشک می‌کند ولی ما کمترین اهمیت را به آن می‌دهیم. در حالی که پوست لب‌ها به نور خورشید حساس هستند و همچنین سرطان پوستی که از ناحیه لب‌ها شروع می‌شود، سرعت انتشار و خطر بسیار بالایی دارد. استفاده از ماسک لبی که دارای SPF بالای ۱۵ باشد، به شما کمک می‌کند تا لب‌هایتان را در طول زمان از آسیب‌ها و چین و چروک در اثر بالا رفتن سن حفظ کنید.

از عینک‌های آفتابی بزرگ استفاده کنید

بر اساس آمار جهانی، ۲۷ درصد از جمعیت هر کشور از عینک آفتابی به طور مرتب استفاده نمی‌کنند. این آمار در ایران از این هم بالاتر است. این در حالی است که اشعه ماورابنفش به اجزای درونی چشم به راحتی نفود می‌کند و مشکلات بینایی از قبیل سرطان چشم و آب مروارید ایجاد می‌کند. هنگام خرید عینک آفتابی توجه کنید که اشعه‌های UVA  و UVB را دفع کند و آن قدر بزرگ باشد که تمام دور چشم را بگیرد. امروزه بسیاری از افراد عمل‌های لیزیک اصلاح کننده نمره چشم انجام می‌دهند. پزشکان به این اشخاص توصیه می‌کنند بیشتر از دیگران از عینک آفتابی استفاده کنند.

مرتب به دکتر پوست مراجعه کنید

اگر به برنزه شدن علاقمند هستید ، باید بیشتر از دیگران دکتر پوستتان را ملاقات کنید. دکتر پوست می‌تواند لکه‌ها، خال‌ها و کک و مک پوستتان را جهت ایجاد سرطان زودرس معاینه کند و پیش از آن که خیلی دیر شده باشد،  به داد شما برسد. هر نوع تغییرات پوستی را جدی بگیرید و در صورت ایجاد خال‌های غیرعادی روی بدن بلافاصله به دکتر مراجعه کنید. هیچ کس به جز پزشک و آزمایشگاه نمی‌تواند تعیین کند که خال‌هایتان سرطانی است یا خیر.

پوستتان را مرتب چک کنید

حداقل یک بار در هفته و آینه‌ای را به دست بگیرید و به دقت پوست جاهای مختلف بدنتان را بررسی کنید. از هیچ نقطه‌ای حتی پوست بین انگشتان پا نگذرید. اگر با پوستتان آشنایی داشته باشید می‌توانید تغییرات آن را زودتر بفهمید. ایجاد هر نوع لکه، خال و آسیب دیدگی جدی برای شما که با برنزه کردن با پوستتان نامهربان بوده‌اید، بیشتر از دیگران هشدار دهنده است. قرمز یا صورتی شدن پوست، خارش، خون‌ریزی و حساسیت بالای پوست به صورتی که حتی با دست زدن نیز درد بگیرد، از علائمی است که باید جدی بگیرید. چنانچه پوست قسمتی از بدنتان تیره شد و بعد از چند هفته از برنزه شدن از بین نرفت بلافاصله برای چکاپ به دکتر پوست مراجعه کنید.

در صورتی که از درمان دارویی استفاده می کنید مراقب باشید

هر نوع دارویی که استفاده می‌کنید می‌تواند پوستتان را نسبت به آفتاب حساس‌تر کند.  خانواده ی تتراسیکلین، برخی انواع دیگر از آنتی بیوتیک ها، قرص‌های ناپروکسن سدیم، داروهای ضدافسردگی و داروهایی که برای فشار بالای خون، مشکلات قلبی و دیابت خورده می شوند، می‌توانند در مواجهه طولانی با آفتاب به تغییرات شیمیایی ناخواسته‌ای منجر شوند. با پزشکتان قبل از برنزه شدن در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید مشورت کنید. بعضی از این داروها می‌توانند پوست را در لایه‌های زیرین به طور قابل توجهی بسوزانند. لایه‌های زیرین پوست را با چشم نمی‌توان دید. آنها با مرور زمان و بالا رفتن سن مشکلات خود را نمایان می‌کند.

 

“این مطلب در شماره ی ۶۶ روز پنج شنبه ۵۱  تیر ماه ۱۳۹۱ مجله ی همشهری تندرستی چاپ شده است.”

۹۶/۰۸/۱۱

۱۲:۳۷


به اشتراک بگذارید: