دکتر زهره لواسانی در گفتگو با داک تاپ: ناباروری علل چندگانه دارد و نیازمند بررسی جوانب مختلف و درمان های خاص خود است


دکتر زهره لواسانی جراح زنان و فلوشیب فوق‏ تخصصی نازایی، IVF و لاپاراسکوپی در گفت و گو با داک تاپ:

  • در رشته زنان و نازایی، اهمیت مسایل «اخلاقی و حقوقی» بیش از سایر رشته‏ ها است
  • هنوز باورهای غلط زیادی در حوزه سلامت زنان وجود دارد که لازم است اصلاح شود
  • فرهنگ‏سازی و انگ‏ زدایی در ناباروری مهم است و رسانه‏ ها نقش مهمی برعهده دارند

 

دکتر زهره لواسانی جراح زنان و فلوشیب فوق‏ تخصصی نازایی، IVF و لاپاراسکوپی و عضو هیأت علمی دانشگاه از پزشکان خوب و بسیار فعال عضو داک‏ تاپ هستند، در گفت‏ و‏گو با ایشان، از فضای کاری و فعالیت‏هایشان در حوزه زنان و ناباروری برای ما و خوانندگان داک‏ تاپ سخن گفتند. متن این گفت‏ و گو را در ذیل می‏ خوانید:

 

لطفاً در ابتدا خودتان را به اختصار برای مخاطبان داک‏ تاپ بیشتر معرفی بفرمایید.

من بورد تخصصی رشته جراحی زنان را از دانشگاه علوم پزشکی ایران با رتبه نخست زیر نظر اساتید برجسته رشته زنان اخذ کردم. پس از اتمام دوره پزشکی عمومی و تخصصی، بیش از سه سال در شهرستان خوانسار و منطقه مرزی نهبندان بودم و پس از آن در مناطق جنوب و جنوب شرق تهران مشغول فعالیت شدم. با توجه به علاقه ‏ای که در رشته نازایی داشتم، پس از ده بار شرکت در آزمون، نهایتاً در رشته فوق‏ تخصصی نازایی و آی‏ وی‏ اف و لاپاراسکوپی تحصیلات تکمیلی خود را گذراندم و به عنوان نخستین فلوشیپ فوق‏ تخصصی نازایی بیمارستان آرش، از دانشگاه علوم پزشکی تهران فارغ‏ التحصیل شدم. هم‏ اکنون نیز به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه در بیمارستان‏ های آموزشی و در مطب خود مشغول فعالیت هستم.

 

شما همیشه با صبر و حوصله و مهربانی پاسخگوی سئوالات و نگرانی‏ های بیماران در داک ‏تاپ هستین، از طرف داک تاپ و این بیماران، از شما تشکر می‏ کنیم، اگر نکته ‏ای در این زمینه هست بفرمایید.

من هم از شما و مجموعه داک‏ تاپ که فرصت مناسب پرسش و پاسخ و تبادل اطلاعات را در اختیار پزشکان و بیماران قرار داده ‏اید، بسیار سپاسگزارم و امیدوارم در کارتان موفق باشید. بسیاری از سئوالات سایت از طرف کسانی است که در مناطق دور و محروم زندگی می‏ کنند و به راهنمایی نیاز دارند و موجب خرسندی است که با پاسخ به سئوالات آنان، بتوان کمکی به هموطنان عزیزم بنمایم. البته یادآوری می‏ کنم، ویزیت و معاینه حضوری، هیچ روش جایگزینی نخواهد داشت، منتها برای پاسخگویی به سئوالات نیز لازم به شرح‏ حال کامل یا مناسبی است که کاربران به این موضوع دقت کنند و سوالات خود را با شرح حال کامل‏تری بفرستند که بتوان آن‎ها را دقیق‏تر راهنمایی کرد. توصیه من این است با توجه به اینکه علم ناباروری پیشرفت زیادی داشته و خودش یک رشته فوق ‏تخصصی است، کسانی‏که مشکلات ناباروری دارند، جزئیات مشکلاتشان اصولی‏ تر بررسی شود تا درمان مناسب‏تری برایشان پیشنهاد شود.

 

در فرایند درمان و تشخیص ناباروری و بیماری‏های زنان، تا چه حد نیازمند همکاری سایر تخصص ‏های پزشکی هستید؟

ناباروری علل چندگانه دارد و نیاز به بررسی جوانب مختلف و درمان‏های خاص خود است، از این رو، درمان ناباروری یک کار تیمی پزشکی محسوب می‎شود. علاوه بر متخصصین رشته نازایی، بر حسب علت آن نیاز به همکاری متخصصین جنین‏ شناسی، غدد، اُرولوژی، روان‏پزشکی، رادیولوژی، ژنتیک، پاتولوژی و آزمایشگاه و حتی طبّ فیزیکی است. اما شروع بررسی و درمان ناباروری با رشته زنان و فوق‏ تخصصی نازایی است و تمام مشاوره ‏ها و ارجاعات لازم از سوی خودمان صورت می ‏گیرد.

 

به چه میزان، مشکلات روحی و استرس در بین بیماران شما رایج است؟

بخشی از مراجعین ما بعضاً دچار اضطراب، استرس، وسواس و حتی افسردگی هستند و حفظ آرامش در این افراد خیلی مهم است. باید توجه داشت ناباروری، جزیی از روند بیماری است و ممکن است برای هر فردی پیش آید، لذا نباید با نگاه انگ و تبعیض در جامعه به این موضوع نگاه شود. این انگ و تبعیض و تبعات آن، از خود بیماری برای بیماران استرس بیشتری خواهد داشت. واقعیتش را بخواهید تبعیضی که در زمینه ناباروری برای زنان عزیز وجود دارد برای خودم هم ناراحت کننده است. سهم نازایی در زنان و مردان مساوی است، اما عمدتاً زنان متهم و مظلوم این موضوع واقع می‏ شوند. لذا فرهنگ‏ سازی و انگ‏ زدایی در ناباروری مهم است و رسانه‏ ها و نهادهای آموزشی نقش مهمی برعهده دارند. توصیه کلی ما این است افراد با روحیه مناسب و با اعتماد به نفس به دنبال درمان باشند و در صورت نگرانی بیش از حد با روان‏پزشک مشورت کرده و داروی مناسب دریافت کنند. داشتن روحیه شاداب در دوران بارداری یک اصل است و حاصل آن فرزندانی با نشاط‏ تر و سالم‏تر است.

 

امکانات و تکنولوژی‏ های تخصصی رشته شما چه پیشرفت‏هایی داشته‏ اند و در چه وضعیتی هستند؟

خوشبختانه همگام با پیشرفت درمان‏های پزشکی کشور، درمان ناباروری نیز از روند پیشرفت مطلوبی برخوردار بوده است. در حال حاضر امکانات و داروهایی موثر و مفید برای درمان نازایی در کشور ما وجود دارد و به ویژه طی یکی دو سال اخیر، مراکز ناباروری زیادی در بسیاری از مراکز استان‏ها راه‏ اندازی شده است. البته ناگفته نماند علیرغم تلاش دولت، هنوز بخشی از این درمان‏ها هزینه زیادی دارند و ان‏شالله در این زمینه نیز هزینه‏ ها کمتر شود.

 

بیشتر بیماران شما چه مشکلاتی دارند و کدام حوزه از تخصصتون رو با علاقه بیشتری دنبال می‏کنید؟

اغلب بیماران من مشکلات ناباروری دارند و با توجه به تحصیلات تکمیلی خود، بیشتر در همین حوزه فعالیت می‏کنم.

 

شما در کارتون مهربانی و دلسوزی خاصی دارید، در مورد رعایت اخلاق و شیوه رفتارتون با بیماران هم اگر نکته ‏ای هست خوشحال می‏ شوم بیان کنید.

قطعاً اخلاق زیربنای سلامت جامعه است و لازم است همه ما در زمینه رعایت آن و احترام به یکدیگر بیشتر تلاش کنیم و آموزش ببینیم و اگر جایی رعایت نکردیم، حتماً درصدد اصلاح آن برآییم. اما در حوزه پزشکی و سلامت، بحث اخلاق پزشکی، از اهمیت بالایی برخوردار است. به‏ ویژه در رشته زنان و نازایی، اهمیت مسایل «اخلاقی و حقوقی» بیش از سایر رشته‏ها است. آن‏چه بیش از هرچه در این رشته شاهد هستیم، نگرانی برخی خانم‏ها از بارداری ناخواسته و درخواست برای ختم حاملگی است که خوشبختانه در صحبت با مراجعین این چنینی، اغلب موفق می‏ شوم آنان را از تصمیمشان منصرف کنم. البته در نقطه مقابل، در زمینه روش‏های نوین کمک‏ باروری نیز مسایل اخلاقی و حقوقی فراوانی وجود دارد که لازم است برای بیماران تبیین شود.

 

چقدر در فضای مجازی فعال هستید؟

فضای مجازی نقش مهمی در اطلاع ‏رسانی دارد و سعی می‏ کنم از این فضا استفاده کنم. با بیمارانم از طریق تلگرام ارتباط دارم و به سئوالاتشون پاسخ می‏ دهم. همچنین یک وب‏سایت شخصی نیز در حال راه‏ اندازی دارم که امیدوارم از این طریق بتوانم موضوعات مهم رشته زنان و نازایی را برای مردم اطلاع ‏رسانی کنم. هنوز باورهای غلط زیادی در حوزه سلامت زنان وجود دارد که لازم است اصلاح شود و در بسیاری از مواقع می‏ توان با آموزش‏ های لازم، از وقوع بیماری جلوگیری کرد و هزینه ‏های درمان بیماران را کاهش داد. لذا از نظر من رویکرد سلامت‏ محوری بر درمان‏ محوری، در اولویت است و این مستلزم گذاشتن وقت بیشتر برای بیماران است.

 

آیا سرگرمی‏ های خاصی در اوقات فراغتتون دارید؟

کار با دانشجویانم برایم بسیار لذت‏بخش است و به نوعی تفریح محسوب می‏ شود. در خانواده نیز گه گاه با همسر و فرزندانم به تفریح می‏ رویم. در حال حاضر یک کتاب در دست ترجمه دارم و  اوقات فراغتم را با آن سپری می‏ کنم. در کل دوست دارم بیشتر وقتم را با کارهای علمی بگذرانم. بدون تردید، تفریح در زندگی لازم است و به ویژه آن را برای زنان عزیز کشورم توصیه می‏کنم و امیدوارم همیشه با روحیه و شاداب باشند.

***


به اشتراک بگذارید