گالاکتوره(ترشح شیر از نوک پستان)

از نظر تعریف به ترشح شیر از پستان در هر زمانی به غیر از دوران شیر دهی گالاکتوره گفته می شود که ممکن است حتی یک طرفه ، متناوب ، کم و با تحریک باشد . گالاکتوره همیشه با هیپرپرولاکتیمی همراه بوده و ممکن است در اثر اختلالات اندوکرین ( آدنوم هیپوفیز ، هیپوتیروئیدی ) ، دارویی و با تروما به وجود آید.

 

images%20(1)

 

– علل و حالات فیزیولوژیک هیپرپرولاکتینمی : مهمترین علت فیزیولوژیک افزایش پرولاکتین ، حاملگی است و از هفته ۱۰ حاملگی پرولاکتین شروع به افزایش کرده و در سه ماهه سوم به ۵ تا ۱۰ برابر دوران قبل ار حاملگی می رسد و تا ۶ هفته یعد از زایمان همچنان بالا باقی می ماند . از دیگر علل فیزیولوژیک هیپرپرو لاکتینمی تحریک مداوم پستان ( خصوصا نیپل ) است .

– علل دارویی هیپرپرولاکتینمی : برخی از داروها از طریق مهار سنتز دوپامین ( نظیر متیل دوپا و رزرپین ) ، یا مهار گیرنده های دوپامین ( داروهای ضد افسردگی و ترانکولایزر ها ) یا مهار ترشح دوپامین و تحریک ترشح پرولاکتین ( نظیر داروهای بیهوشی ) و یا تحریک ترشح پرولاکتین به تنهایی می توانند موجب هیپرپرولاکتینمی شود .

– اختلالات متابولیک : تومورهای غیر هیپوفیزی ترشح کننده پرولاکتین ( نظیر هیپرنفروما و سارکوم برونکوژنیک ) ، نارسایی مزمن کلیه ( بدلیل اینکه راه اصلی پرولاکتین کلیه ها هستند ) ، سیروز کبدی و شروع تغذیه در محرومیت غذایی شدید از علل متابولیک هیپرپرولاکتینمی هستند.

    ۹۵/۰۵/۲۴

    ۱۴:۰۸

    Last updated on


    به اشتراک بگذارید: