کنترل قند خون در زمان زایمان

تمام بیماران GDM درصورت عدم کنترول قند خون با ژریم غذایی و میزان ورزش توصیه شده و همچنین در بیماران PRE-GDM ، تا زمان زایمان نیاز به انسولین دارند . وقتی زایمان وارد Actve Phase می شود نیاز به انسولین کاهش می یابد و باید در این مرحله مواظب هیپوگلیسمی بود . برای کنترول قند…

تمام بیماران GDM درصورت عدم کنترول قند خون با ژریم غذایی و میزان ورزش توصیه شده و همچنین در بیماران PRE-GDM ، تا زمان زایمان نیاز به انسولین دارند . وقتی زایمان وارد Actve Phase می شود نیاز به انسولین کاهش می یابد و باید در این مرحله مواظب هیپوگلیسمی بود . برای کنترول قند خون می توان از انفوزیون انسولین یا انسولین زیر جلدی استفاده نمود .
هدف از کنترول قند خون در یماران GDM 90-120 است . هدف از کنترول قند خون در یماران PRE-GDM نیز با کمی تغییر 90-140 می باشد .
هیرگلیسمی حیین زایمان خطر هیپوگلیسمی نوزاد را بالا می برد . با شروع زایمان اندازه گیری قند خون هر ساعت ضروریست .
در قند خون زیر 90 از انفوزیون سرم دکستروز 5% بمیزان 100-150 سی سی در ساعت تجویز می شود .
در قند خون بین 90 تا 120 ( برای بیماران GDM ) و 90 تا 140 (برای بیماران PRE-GDM ) سرم نرمال سالین انفوزیون می شود .
در قند خون بالای 120 یا 140 انفوزیون انسولین رگولار تجویز می شود .
بیمار باید در حین زمان زایمان با سرم نرمال سالین هیدراته باشد .
کنترول قند خون در بیمارانیکه کاندید سزارین هستند چون مدت عمل سزارین طولانی نیست معمولا نیاز به انفوزیون انسولین نیست با انسولین زیر جلدی قابل کنترول است مگر بیمار دچار عوارض شده و عمل طول بکشد . در صورت طولانی شدن NPO انفوزیون سرم دکستروز 5% بمیزان 100-150 سی سی در ساعت تجویز می شود .
بعد از زایمان اکثر بیماران GDM نیاز به انسولین ندارند و جهت ادامه درمان باید بر اساس قند خون جدید بیمار تصمیم گیری شود .

۹۳/۰۸/۰۸

۲۳:۲۶


به اشتراک بگذارید:

۲ Responses to “کنترل قند خون در زمان زایمان”

سوال یا نظر خود را وارد کنید