کم کاری تیروئید در حاملگی

حاملگی ۲۲- کم کاری تیروئید در حاملگی

به طور کلی کم کاری تیروئید واقعی خود را به صورت خستگی، یبوست، عدم تحمل سرما، گرفتگی های عضلانی وافزایش وزن نشان می دهد. ورم، خشکی پوست، ریزش مو و طولانی شدن رفلکسهای تاندونهای عمقی نیز از علائم دیگر آن هستند.

در بررسی بالا ولی تیروکسین کم ،کلید تشخیصی این بیماری است.TSHهای اولیه حاملگی و حتی در تستهای قبل از بارداری، وجود خانمی با کم کاری واضح تیروئید در قبل از حاملگی ممکن است با ناباروری یا سقط های مکرر مراجعه کند.

سوال: کم کاری تیروئید چه آثار سوئی بر مادر و جنین در حاملگی دارد؟

این بیماران در صورت عدم درمان کافی و به موقع ممکن است دچار مسمومیت حاملگی، کنده شدن جفت، اختلال عملکرد قلب، وزن کمتر از دو کیلوگرم نوزاد در زمان تولد، ومرده زایی شوند. در واقع کم کاری تیروئید اگر حتی تحت بالینی(ساب کلینیکال) هم باشد، چه در دوران قبل از بارداری و چه در زمان بارداری نیاز به درمان دارد چرا که حتی در این حالت هم میتواند باعث کنده شدن جفت و تولد زودرس جنین شود و میزان بهره هوشی کودک را در آینده کاهش دهد.

با توجه به اهمیت این عوارض بهتر است چه قبل از حاملگی و چه در ابتدای حاملگی، غربالگری اختلالات تیروئید برای تمام خانمها انجام شود. کمبود ید از دلایل مهم کم کاری تیروئید در ایران در سالهای گذشته بود که خوشبختانه با اهتمام کشوری مبنی بر ید دار کردن نمک طعام و تشویق روزافزون خانواده ها به مصرف بیشتر غذاهای دریایی بویژه ماهی و میگو، امروزه کمتر شاهد موارد علامتدارکمبود ید هستیم ،حال آنکه هنوز هم در جهان حدود ۵۰ میلیون نفر مبتلا به اختلالات مغزی کمبود ید می باشند. ید جزو عناصر ضروری تکامل مغزی جنین است و لذا همین توصیه ساده اما اکید به مصرف نمک ید دار و غذاهای دریایی، از اختلالات هوشی و مغزی نوزادان بی شماری تا کنون جلوگیری کرده است.

سوال: آیا با تشخیص کم کاری تیروئید قبل یا طی حاملگی، میتوان آنرا درمان کرد؟

بله. شروع لووتیروکسین از قبل از حاملگی و تست تیروئید هر ۲-۱٫۵ ماه ، درمانی عالی و کاملا” بی خطر در حاملگی می باشد. لازم است طی حاملگی سنجشها بطور مداوم صورت گیرد چراکه تقریبا” در یک سوم خانمها ضروری است تا با پیشرفت حاملگی، مقدار دارو بالا برده شود.

به عنوان سوال آخر در قسمت تیروئید، آیا پس از زایمان هم احتمال ایجاد مشکلات تیروئیدی مرتبط با حاملگی وجود دارد؟

متاسفانه بله.اگر خانمی حتی تا چند ماه پس از زایمان، دچار افسردگی، خستگی مفرط، طپش قلب، یا بزرگی بدون درد غده تیروئید شود، بهتر است از نظر تیروئیدیت پس از زایمان چک شود.اگر خانمی در طی حاملگی مبتلا به دیابت بوده است نیز باید از نظر تیروئیدیت پس از زایمان چک شود چرا که تقریبا” یک چهارم این خانمها دچار اختلال عملکرد تیروئید پس از زایمان می شوند.
دکتر مریم خادم-متخصص بیماری های زنان و زایمان و نازایی
ma_kh2005@yahoo.com

۹۳/۰۷/۲۵

۰۹:۵۳

Last updated on


به اشتراک بگذارید:

سوال یا نظر خود را وارد کنید