کمر درد (قسمت دوم)

  درقسمت قبل ذکر شد که اولین و مهم ترین اقدام در برخورد باکمردرد ،تشخیص صحیح علت ایجاد کمردرد می باشد و علائم هشدار دهنده مهم ؛ که باید از طرف بیمار جدی گرفته شود؛ ذکر شد. در بحث تشخیص ،باید با توجه به شک به هر کدام از علل ایجاد کمردرد (که در قسمت…

 

درقسمت قبل ذکر شد که اولین و مهم ترین اقدام در برخورد باکمردرد ،تشخیص صحیح علت ایجاد کمردرد می باشد و علائم هشدار دهنده مهم ؛ که باید از طرف بیمار جدی گرفته شود؛ ذکر شد.

در بحث تشخیص ،باید با توجه به شک به هر کدام از علل ایجاد کمردرد (که در قسمت اول گفته شد) پس از شرح حال و معاینه دقیق سراغ پاراکلینیک (عکس ساده،ام آر آی،آزمایشات خونی،نوار عصب عضله و…) رفت.

***اشتباه رایج در موارد تشخیصی ، انجام سریع پاراکلینیک (مثل ام آر آی) ؛بدون توجه به شرح حال دقیق بیمار و معاینه کامل؛ و قضاوت صرف، بر اساس پاراکلینیک می باشد.

***👆نتایج این کار ممکن است مسیر تشخیص و در نتیجه مسیر درمان بیماری را عوض کند. (بخاطر یافته های اتفاقی و غیر مرتبط با علت اصلی که در ام آر آی و یا روش های پاراکلینیک دیگر یافت می شود)

علت اشتباه فوق ،دیدن یافته هایی که هر کدام از ما (با ،یا بدون کمردرد ) بطور معمول در ستون مهره ها داریم (مثل تغییرات خفیف آرتروز و یا بیرون زدگی دیسک به شکل بالجینگ و یا پروتروژن)

 

مثال رایج دیگر از اشتباه فوق در مواردی ست که عصب سیاتیک در عضلات تحت فشار باشد(سندرم پیریفورمیس و همسترینگ) و به علت عدم تکیه برشرح حال و معاینه صحیح ، یافته ای اتفاقی مثل فتق دیسک در ام آر آی ( که غیر مرتبط با سندرم فوق می باشد) بعنوان تشخیص در نظر گرفته شود و مسیر درمان عوض شود.

****مجددا تاکید می شود که علائم بیمار بسیار مهمتر از یافته های ام آر ای می باشد.

 

پس از تشخیص علت کمردرد،درمان مناسب با علت ذکر شده، شروع می شود بعنوان مثال چنانچه سل یا تب مالت (بروسلوز)عامل ایجاد کمردرد باشد باید درمان آنتی میکروبیال خاص خود شروع شود.

چنانچه فتق دیسک (دیسکوپاتی) علت ایجاد کمردرد باشد،معمولا ابتدا درمان غیر جراحی (دارویی، فیزیوتراپی ،ورزش درمانی) توصیه می شود.

 

در فتق دیسک، در موارد زیر جراحی درمان مناسب می باشد:
-تحلیل رفتن و فلج عضلات
-بی حسی پیشرونده
-بی اختیاری ادرار

 

*****بطور کلی در هر کمردرد ،راه اندازی سریع بیمار و پرهیز از استراحت مطلق(بالای دو روز) توصیه می شود.

****استراحت طولانی مدت در کمردرد، باعث بدتر شدن علائم در آینده می شود. شروع زودهنگام حرکات ورزشی مخصوص کمردرد با توجه به کلید پیشگیری از مزمن شدن و عود کمردر می باشد.

*** تجویز زود هنگام و بدون درد ورزشهای خاص در بیماران کمردرد باعث بهبودی سریع تر و کاهش عوارض و پیشگیری از مزمن شدن و عود بیماری می شود.

***بعنوان مثال بی حرکتی در افراد با فتق دیسک (دیسکوپاتی) در آینده عوارضی همچون ایجاد کمردرد با علتهای دیگر (مثل مشکلات مفصل ساکروایلیاک،تریگر پوینت عضلات گلوتئال و…) را بدنبال خواهد داشت و در بسیاری از بیماران با فتق دیسک طول کشیده در واقع این عوارض (گفته شده) علت درد می باشند،نه فتق دیسک!

“درمان اصلی در شایعترین نوع کمردرد(کمردرد غیر اختصاصی ؛ مشکلات عضلات و لیگامانها ) ورزش درمانی می باشد که در قسمت های بعد با برخی از این ورزش ها آشنا می شوید.

 

این بحث ادامه دارد…

    ۹۵/۱۱/۰۱

    ۱۹:۰۹


    به اشتراک بگذارید: