چطور به جای سبزه عید بذر نهال بکاریم؟


چندهفته‌ای هست که سروصدای کمپین تازه درآمده. ” کاشتن نهال مرکبات به جای سبزه عید.” داستان این است که انجمن حامیان سیاره سبز با کلی از دوستداران  محیط زیست به این فکر افتاده‌اند که امسال هر خانواده‌ای  به‌جای هدر دادن صدها کیلو گندم و عدس و باقی حبوبات سر سفره عید یک گلدان نهال مرکبات دست‌پرورده خانگی بگذارد که بعد از عید بشود همه را در باغچه‌ها کاشت و کلی به فضای سبز کمک کرد. به این بهانه که سالی ۶ میلیارد تومان پول به خاطر سبزه‌های عید هدر می‌رود و کلی آب حرام می‌شود و … این وسط البته مخالف و موافق‌ها طبق معمول کم نیستند. موافق‌ها که ایده‌شان معلوم است اما مخالف‌ها این کار را محو کردن سنت‌های باستانی ایرانی‌ها می‌دانند و … حالا اگر شما مخالف این داستان هستید که هیچی ۱۰ روز مانده به عید نوروز ۹۷همان گندم و ماش خودتان را خیس کنید اما اگر دلتان کمی ماجراجویی بیشتر خواست ما به شما  می‌گوییم که باید زودتر دست‌به‌کار شوید و دانه‌ها را آماده کنید. اما چه طور باید این کار را کرد؟

چه زمانی هسته‌ها را بکاریم که به نوروز۹۷برسد؟

برای این‌که شب عید بدون سبزه نباشیم لازم است که از همین‌الان برای داشتن گلدان جوانه‌های مرکبات فکری کنیم. چراکه معمولاً ۶ هفته‌ای زمان لازم است تا دانه‌های مرکبات سبز شوند. این وسط حتی دانه‌های لیمو کمی دیرتر جوانه می‌زنند و لازم است برای آنها یا پوست دانه‌ها را بگیریم یا زودتر دست‌به‌کار شویم. پس اگر تا الآن کاری نکرده‌اید باید همین امروز و فردا دست بجنبانید وگرنه باید دوباره سراغ گندم و ماش و عدس بروید.

چه طور هسته مرکبات را سبز کنیم؟

قدیمی‌ها معتقد بودند دانه گیاهان را نباید زبان زد تا سبز شود. برای احترام به عقیده قدیمی‌ها هم که شده هسته میوه را تروتازه از آن بیرون بیاورید و به مدت ۴۸ ساعت توی آب خیس کنید. دانه هر مرکباتی را که می‌خواهید از هم جدا نگه دارید. بعد از این که ۲ روزی از نگهداری دانه‌ها گذشت می‌توانید آنها را یا به‌صورت مستقیم توی خاک بگذارید یا برای راحتی کار پوستشان را بگیرید و بعد در دل خاک جا بدهید. اگر هم عجله دارید که همان طور مستقیم توی خاک بگذارید. بدون خیس کردن و صبر کردن!

دانه‌ها را در مخلوطی از خاک گلدان، کودگیاهی و پرلیت بکارید. آن‌هم در ظرف‌هایی که روزنه‌های کافی برای تخلیه آب داشته باشد. دانه‌ها را به‌صورت مجزا – هر میوه در گلدانی جدا – در عمق ۱ سانتی‌متری از خاک جا بدهید. اگر هم دوست داشته باشید می‌توانید یک ظرف مسطح بزرگ مانند سینی عمیقی را انتخاب کنید و تعداد بیشتری دانه در کنار هم قرار بدهید. فقط باید حواستان باشد بین هر دانه حدود ۱۰ سانتی‌متر فاصله قرار بدهید.

روی دانه‌ها نایلون بکشید و آنها را در جایی بگذارید که نور غیرمستقیم داشته باشند. خاک باید همیشه مرطوب و نمدار باشد بنابراین لازم است تا جوانه زدن دانه‌ها حسابی حواستان به شرایط خاک باشد که یک وقت خشک نشود. معمولاً اگر کار را خوب انجام داده باشید و دما و نور محیط هم مناسب باشد بین ۳ تا ۵ هفته بعد اولین نشانه‌های سبز شدن دانه‌ها را می‌بینید. اینجاست که دیگر گیاه به نور مستقیم نیاز دارد. پس خیلی زود بساط آشنایی جوانه‌ها با خورشید را فراهم کنید!

حالا دیگر می‌توانید جوانه‌ها را به گلدان‌های بزرگ‌ترین منتقل کنید. البته برای این کار زیاد عجله نکنید. اگر جوانه‌های نارنج و پرتقال و لیموها خوب و سرحال رشد کنند شب عید باید یک سبزه یکدست داشته باشید و تا آخر نوروز هم دیگر جوانه‌های سبز شده حسابی جان گرفته‌اند آن‌قدر که آخر فروردین می‌توانید آنها را با خیال راحت حتی در باغچه هم بکارید. باغچه هم نداشتید نگران نباشید، درختچه‌های مرکبات در گلدان‌های مناسب هم ماندگاری خوبی دارند به‌شرطی که خاکشان همیشه نمدار باشد و  کود رقیق‌شده آنها فراموش نشود.

 پرورش و نگهداری گیاهان در منزل، از ایجاد افسردگی پیشگیری می کند.

دکتر عمرانی ،  سایکولوژیست

    18/02/25

    09:34


    بروزرسانی در


    به اشتراک بگذارید