چشم پزشک موفق : پیوند قرنیه‌ي جانبازان شیمیایی به کمک سلول‌های بنیادی

ريیس مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: با بهره‌گیری از سلول‌های بنیادی در پیوند قرنیه‌ي جانبازان شیمیایی، عوارض چشمی در این افراد تا ۸۰ درصد کاهش يافته است. دکتر «محمدعلی جوادی»، در خصوص جزئیات این تحقیق اظهار كرد: گروه خاصی از جانبازان که در معرض گاز خردل قرار گرفته‌‌‌اند سال‌ها پس از…

ريیس مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: با بهره‌گیری از سلول‌های بنیادی در پیوند قرنیه‌ي جانبازان شیمیایی، عوارض چشمی در این افراد تا ۸۰ درصد کاهش يافته است.

دکتر «محمدعلی جوادی»، در خصوص جزئیات این تحقیق اظهار كرد: گروه خاصی از جانبازان که در معرض گاز خردل قرار گرفته‌‌‌اند سال‌ها پس از تماس اولیه به عوارض دیررس گاز خردل دچار شده‌اند و این عوارض خود را به صورت کدورت قرنیه، کمی اشک، کاهش دید چشمی و تحریک‌پذیري چشم نشان می‌دهد.

وی افزود: در آخرین درمان‌ها به این نتیجه رسیدیم که پیوند سلول‌های بنیادین هم‌زمان با پیوند قرنیه می‌تواند مؤثر باشد که پيوند برای 175 چشم از 90 جانباز، طی 4 سال پيش انجام شد و نتایج مثبتی هم داشت.

براساس اين گزارش، برگزیده‌ي هیجدهمین جشنواره تحقیقات پزشکی رازی با بیان این که انجام چنین جراحی روی چشم سابقه‌اي نداشته است و منحصر به کشور ماست، گفت: این مقاله به عنوان مقاله‌ي برتر در گروه بالینی جراحی پذیرفته شد و در مجله افتالمولوژی آمریکا به چاپ رسید

۹۲/۰۴/۰۹

۱۹:۲۱


به اشتراک بگذارید:

سوال یا نظر خود را وارد کنید