پیشگیری از کیست تخمدان


قرص های جلوگیری از بارداری  اغلب به عنوان راهی برای پیشگیری از کیست تخمدان توصیه می شود

کیست تخمدان ممکن است دردناک باشد و حتی ممکن است باعث یک وضعیت ضروری  پزشکی شود، بنابراین اگر شما کیست تخمدان دارید، به متخصص زنان اطلاع دهید. کیست تخمدان گاهی اوقات می تواند بخشی از تخمک گذاری طبیعی باشد که کیست های عملکردی تخمدان نامیده می شود. این نوع کیست ها قابل پیشگیری نیست، اما ممکن است خطر ابتلا به کیست های مشکل ساز را کاهش دهد و البته درمان های دارویی نیز برای درمان و حذف کیست های دردناک تخمدان نیز وجود دارد.

سیگار نکشید

سیگار کشیدن خطر ابتلا به کیست تخمدان را افزایش می دهد و همچنین خطر ابتلا به بیماری های خطر ناک دیگر  همچون سرطان و آمفیزم را افزایش می دهد. اگر سیگار می کشید، از پزشک خود برای ترک آن کمک بگیرید. داروها و برنامه های ترک سیگار زیادی در دسترس هستند که می توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

وزن خود را کاهش دهید

اضافه وزن و چاقی می تواند خطر ابتلا به بیماری هایی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک را افزایش دهداگر وزن اضافه دارید، تلاش کنید تا به وزن ایده آل برسید.

زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک اگر فقط ۱۰% از وزن خود را کم کنند می توانند این مشکل را حل کرده و به هدف خود برسند.

یک برنامع غذایی مشخص داشته باشید و هر روز بر طبق آن پیش بروید

مصرف کالری خود را محدود کنید.

خوردن میوه ها و سبزیجات بیشتر در طول روز

ورزش حداقل ۳۰ دقیقه و به مدت پنج روز در هفته

از قرص های جلوگیری از بارداری استفاده کنید

قرص های جلوگیری از بارداری  اغلب به عنوان راهی برای جلوگیری از کیست تخمدان توصیه می شود. قرص های کنترل قند نیز ممکن است خطر سرطان تخمدان را کاهش دهند. اگر شما علاقه مند به کنترل زودرس کیست تخمدان خود هستید، با پزشک خود مشورت کنید. فقط به خاطر داشته باشید که قرصهای جلوگیری از بارداری دارای عوارض جانبی دیگری نیز هستند.

روش های جلوگیری از بارداری  با سرکوب عملکرد تخمدان و جلوگیری از تخمک گذاری عمل می کنند. به همین علت، قرص ها، بر چسب ها، حلقه ها، تزریق ها و ایمپلنت ها همه برای پیشگیری از آن موثر است.

از بیماری هایی که خطر کیست تخمدان را افزایش می دهد آگاه باشید

برخی از شرایط احتمال کیست تخمدان را افزایش می دهد، بنابراین درمان این حالت ضروری است.اگر علائم زیر را داشته باشید در معرض افزایش کیست تخمدان هستید.

سندرم تخمدان پلی کیستیک ((PCOS، حالتی است که باعث تخریب تخمدان ها می شود تا کیست تولید کنند و موجب می شود که تخمک آزاد نشود. این بیماری بسیار شایع است و سطح هورمون های مردانه را نیز بالا می برد.

آندومتریوز: این بیماری باعث می شود که بافت های رحم خارج از رحم شما رشد کنند. این بیماری می تواند باعث درد، پریود های شدید و ناباروری شود.

داروهای ضد درد می توانند به کیست های دردناک تخمدان کمک کنند. اطمینان حاصل کنید که قبل از استفاده، دستورالعمل های دارو را بخوانید و آنها را دنبال کنید. اگر مطمئن نیستید چه مقدار باید مصرف کنید، با پزشک خود مشورت کنید.

خوردن یک فنجان چای گیاهی می تواند به کاهش درد ناشی از کیست تخمدان کمک کند. گرمای ناشی از چای می تواند به شما کمک کند که عضلات را آرام کنید و به عنوان یک آرام بخش خوب عمل می کند برخی از چای های گیاهی مفید عبارتند از:

 • بابونه
 • نعناع فلفلی
 • برگ تمشک
 • چای سبز

اگر کیست ها بزرگ باشند و یا باعث ایجاد مشکلات دیگر شوند، ممکن است لازم باشد که با جراحی آنها را از بین برد. اگر کیست تخمدان مشکوک به سرطان باشد جراحی برای آن ضروری است. جراحی برای کیست تخمدان ممکن است با استفاده از:

لاپاراسکوپی : برای کیست های کوچکتر، جراح می تواند یک برش کوچک ایجاد کند و کیست را با کمک یک دوربین لاپاروسکوپی حذف کند.

 لاپاراتومی : برای کیستهای بزرگتر ممکن است برش های طولانی تر برای حذف کیست لازم باشد.

  19/01/11

  12:56


  بروزرسانی در


  به اشتراک بگذارید