پزشک موفق: موفقیت پزشک ایرانی در جراحی سرطان صورت دختری سومالیایی

دکتر سید ناصر عمادی متخصص پوست و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران و عضو گروه پزشکان بدون مرز که از اواخر اسفند ۱۳۹۰ سومین نوروز و فروردین را عازم آفریقا شد تا خدمات رایگان پزشکی را به بیماران کنیایی ارائه نماید در پی انجام جراحی صورت دختر سومالیایی که مبتلا به سرطان پوست…

دکتر سید ناصر عمادی متخصص پوست و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران و عضو گروه پزشکان بدون مرز که از اواخر اسفند ۱۳۹۰ سومین نوروز و فروردین را عازم آفریقا شد تا خدمات رایگان پزشکی را به بیماران کنیایی ارائه نماید در پی انجام جراحی صورت دختر سومالیایی که مبتلا به سرطان پوست بوده مورد تقدیر مسئولین وزارت بهداشت کنیا قرار گرفت.

به گزارش روزگار نو، وی درباره این جراحی اظهار داشت: دختر ۱۲ ساله مسلمان سومالیایی که از سرطان های متعدد پوست صورت رنج میبرد را با حداقل امکاناتی که در دسترس بود در بیمارستان مبقتی در شهر نایروبی در کشور کنیا طی ۲ ساعت بیهوشی عمومی  مورد جراحی قرار دادیم.

این بیمار از سوی مرکز آوارگان سومالیایی تحت نظر UN معرفی شده بود  و نوع عمل انجام شده مورد توجه پزشکان و مسئولین بیمارستان قرار گرفت اگرچه عمل های مشابه در ایران نسبتا رایج میباشد اما انجام این عمل برای اولین بار در این بیمارستان با حداقل امکانات و نتیجه موفق آن علتی شد تا توجه عده زیادی را به خود جلب نماید.

ایشان اظهار نمود: به اعتقاد من فعالیت مستمر و منظم و عشق و علاقه به همه بیماران و پیگیری مشکلات و درمان آنها بوسیله پزشکی که از ایران برای کمک به آنها آمده بسیار مهمتر از نوع عملی بود که انجام دادم زیرا روز عمل زودتر از همه وارد اتاق عمل شدم و شخصا وسائل عمل را یک به یک آماده کردم و شلینگی برای این عمل درخواست نکردم نتیجه آن شد که خبر عمل جراحی و درمانهایی که طی مدت یکماه داشتم به اطلاع بزرگترین مرکز دانشگاهی در کشور کنیا (کنیاتا) رسانده شود. به همین خاطر درخواست شد تا با حضور در این دانشگاه از تجربیات علمی مطالبی بیان نمایم.

تصورم این بود چون کنفرانس گذشته که ۲۰ روز قبل در بیمارستان مبقی انجام دادم در فضای محدود با حضور تعدادی پزشکان انجام میشود. ساعت ۲ بعداظهر با حضور در اتاق رئیس دانشکده پزشکی (پرفسور بهت) به سمت سالن کنفرانس دانشگاه حرکت کردیم.

حس میکردم عده زیادی به سالن کنفرانس وارد میشوند تصورم این بود حتما برای کسی دیگر هست اما بزودی متوجه شدم همه فقط برای شنیدن صحبت من آمده اند و کسی دیگر سخنرانی ندارد.

مضطرب شدم سالن بسیار بزرگ، با جمعیت زیاد از پایین ترین درجه علمی دانشجویان پزشکی تا بالاترین رده اساتید دانشگاه حضور داشتند. رئیس دانشگاه و دانشکده خیر مقدم گفته و از فعالیت های بشردوستانه ام مختصر صحبت کردند و قرار شد یک ساعت با اسلاید هایی که از بیماریهای پوست و جراحی آن  اماده کرده بودم صحبت کنم. از خدا خواستم فقط آبروی مملکت و ملتم باشم.

یک ساعت گذشت رضایت را در چهره همه حضار حس میکردم بسیار دقت میکردند و در تمام این مدت فقط ۲ نفر سالن را ترک نمودند و این تمرکز و توجه لحظه به لحظه انرژی بیشتری به وجودم القا مینمود.

در پایان صحبتم بسیار تشویق نمودند و اتفاق مهمی افتاد زیرا پرفسور بهت به جایگاه آمدند و بیان داشت امروز ملت و تجربیات علمی و عملی پزشکان جمهوری اسلامی ایران را بیشتر شناختیم.

بنابراین عملکرد انسانی ما بسیار بارزتر و محکمتر میتواند از حقانیت ما سخن گوید و در دلها نفوذ کند و باید بدانیم که چگونه علم خود را در اعتلای میهن اسلامی مدیریت نماییم تا هم موجب شادی دل بیماران نیازمند شویم و هم دقت پزشکان و دانشمندان را به علم و تجربه ایرانیان جلب کنیم . زیرا خدمت به انسانیت نیمی از وظیفه انسانی و خدمت به میهن نیمی دیگرآن.

منبع : روزگار نو

 

۹۲/۰۴/۰۷

۱۶:۲۵


به اشتراک بگذارید: