پاتولوژی سرطان چیست


علم پاتولوژی، رشد زیادی در زمینۀ اصلاح بیماری‌های ارثی، ایمنی انتقال خون،واکسیناسیون و درمان سرطان ایجاد کرده است. برای پرداختن به این موضوع که پاتولوژی سرطان چیست، باید از اهمیت پاتولوژی برای درمان سرطان بگوییم. معمولا نمونه‌برداری از تودۀ سرطانی، توسط متخصص رادیولوژی انجام می‌شود و پاتولوژیست نمونه را بررسی و آزمایش می‌کند. تشخیص متخصص آسیب شناسی، به طراحی و انتخاب روش درمان سرطان کمک بزرگی می‌کند. پاتولوژیست، تغییرات بافت سلول‌هایی که مشکوک به سرطان باشد را بررسی می‌کند.

معمولا بافت اطراف توده سرطانی (حاشیۀ امن) هم آزمایش می‌شود، اگر بیماری خارج از ضایعه هم یافت شود، حاشیۀ مثبت و اگر بافت اطراف سالم باشد، حاشیۀ منفی نامیده می‌شود.

از منظر لغوی، پاتولوژی به معنای مطالعۀ بیماری و آسیب شناسی است وبرخلاف عقیده عموم، محدود به کالبد شکافی نمی‌شود. در علوم پزشکی، پاتولوژی یک رشته است که با همکاری متخصصان رادیولوژی و آسیب‌شناسی انجام می‌شود. در واقع رشته‌ای مشارکتی بین دانشمندان و پزشکان است که بافت، اندام و یا مایعات بدن بیمار را با استفاده از تکنولوژی‌های ژنتیکی مورد مطالعه و بررسی قرار می‌دهد؛ که علت بروز، میزان رشد و پیشرفت و نوع آن‌را شناسایی کند.

پاتولوژیست چه کسی است؟

پاتولوژی سرطان چیست و پاتولوژیست چه کسی است؟

به عنوان مثالی که برای همه آشنا باشد، پاتولوژیست متخصصی است که نمونه خون شما را جهت یافتن بیماری‌ها آزمایش می‌کند. پاتولوژیست‌ها در رشته‌های مختلفی فعالیت می‌کنند و ممکن است در زمینه‌های روانشناسی، شناخت سرطان و یا حتی مراقبت‌های اولیه فعالیت کنند. بر خلاف خیلی از روش‌های درمانی که با علایم بیماری مقابله می‌کند، پاتولوژی و پزشک پاتولوژیست با دلیل بیماری مقابله می‌کنند.

روش‌های انتشار توده‌های سرطانی:

  • تکثیر بافت
  • حمله به دستگاه لنفاوی
  • حمله به سیاهرگ‌ها
  • جابجایی با خون

پاتولوژیست با مکانیسم عملکرد دستگاه‌ها و بافت‌های بدن آشنا بوده و می‌تواند سلامت آن‌ها را تایید یا رد نماید.

سرطان چیست؟

سرطان چیست؟ و پاتولوژی سرطان چیست

سرطان به انسان‌ها محدود نیست و به تقسیم و ازدیاد سلول‌ها در بخشی از بافت بدن موجود پرسلولی (گیاه، حیوان و یا انسان) گفته می‌شود، به صورتی که نظم تکثیر و مرگ سلول‌ها را برهم بزند. دلیل و روش ایجاد سرطان در قسمت‌های مختلف بدن متفاوت است .

بیش از ۲۰۰ نوع سرطان شناخته شده وجود دارد که به نوعی مکانیسم طبیعی بدن را بر هم می‌زند. در فرایند ایجاد سرطان، یک سلول رشد سایر سلول‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد و با تولید تومور، می‌تواند بر سایر بافت‌ها نیز تاثیر بگذارد.

تومورها دو نوع خوش‌خیم و بدخیم دارند که تومور بدخیم از سیستم گردش خون برای انتقال و گسترش استفاده می‌کند و بقیه بافت‌ها را نیز از کار می‌اندازد.

محیط و عادات زندگی در ابتلا و شیوع سرطان‌ها در جوامع و اقلیم‌های مختلف تاثیرگذار است، عاداتی مثل کشیدن سیگار، چاقی و یا عوامل محیطی مثل میزان تابش نور خورشید و شدت آن، مصرف غذاهای تند، آب و هوای آلوده و … می‌تواند شیوع سرطان پوست، معده و یا ریه را تحت تاثیر قراردهد. البته سرطان، ریشه ژنتیکی و ارثی هم می‌تواند داشته باشد. شایع‌ترین نوع سرطان در زنان سرطان پستان و در مردان سرطان پروستات است.

عادات غذایی و زندگی سالم می‌تواند درصد احتمال ابتلا به سرطان را از ۵۰ به ۳۰ درصد کاهش دهد.

چه زمانی به پاتولوژیست سرطان مراجعه می‌کنیم؟

پاتولوژی سرطان چیست و چه زمانی باید به پاتولوژیست سرطان مراجعه کنیم

معمولا بیماران به طور مستقیم به پاتولوژیست مراجعه نمی‌کنند، بیمار از طریق پزشک عمومی و یا پزشک متخصص به آزمایشگاه ارجاع داده می‌شود و در آزمایشگاه، پس از نمونه‌گیری و یا نمونه‌برداری از نتایج تشخیص پاتولوژیست استفاده می‌کند.

شما در هر زمانی می‌توانید از غربالگری(چکاپ) سرطان استفاده کنید، این روش پاتولوژیکی قبل از ظهور علائم، به وجود سرطان در بافت‌های بدن پی می‌برد و به شناسایی و کنترل سرطان کمک می‌کند. جواب منفی به نتیجه غربالگری قابل اعتماد است و به شما اطمینان می‌دهد که به سرطان مبتلا نیستید ولی مثبت بودن نتیجه غربالگری ملزم به انجام آزمایشات تکمیلی است و ابتلا به سرطان را تضمین نمی‌کند. اگر مایل به انجام غربالگری سرطان هستید از پزشک خود بخواهید که شما را به یک آزمایشگاه ارجاع دهد.

اگر علائمی در فرد مشاهده شود، و پزشک به وجود سرطان مشکوک شود، بیمار را جهت نمونه‌برداری به آزمایشگاه می‌فرستد، چنانچه پزشک از نتیجه آزمایشات پاتولوژیکی به وجود سرطان پی ببرد، لازم است که بافت‌های هم‌جوار نیز آزمایش شود تا از میزان گسترش و نفوذ بیماری اطمینان حاصل شود.

چنانچه در محیط مستعد سرطان قرار دارید، عادات ناسالم دارید، و یا از نظر ژنتیکی، پزشک احتمال ابتلا به سرطان را می‌دهد حتما به یک مرکز پاتولوژی سرطان مراجعه کنید.

شما می‌توانید  تصویر مربوط به غربالگری سرطان خود را در قسمت نظرات صفحه متخصصان پاتولوژی اهواز، عضو داکتاپ آپلود نمایید و از مشاوره تخصصی پزشکان استفاده نمایید.

نتیجه پاتولوژی سرطان چیست؟

پاتولوژی سرطان چیست و نتیجه آن چگونه است

پیشرفت‌ها در زمینه تشخیص و درمان سرطان به سرعت در حال رشد است، به صورتی که در حال حاضر، دانشمندان سوئدی، روشی ابداع کرده‌اند که نتیجۀ یک آزمایش تا ۹۶ درصد مواقع ابتلا به سرطان را تشخیص می‌دهد و تشخیص نوع سرطان از این طریق تا ۷۱ درصد درست و قابل اعتماد است.

اگر بیمار پاتولوژی سرطان را با غربالگری خون شروع کرده باشد، نتیجه آزمایش، سلامت و یا احتمال ابتلا به سرطان را اعلام می‌کند ولی اگر از بافت‌برداری استفاده شده باشد  و پاتولوژی سرطان مربوط به ایجاد تومور باشد نوع  تومور و بدخیم یا خوش‌خیم بودن آن‌را مشخص می‌کند. بافت‌برداری می‌تواند به صورت خارج کردن قسمتی از بافت آلوده و یا تومور باشد یا کل بافت را از بدن خارج کند.

متخصص انکولوژی کیست و چه وظایفی دارد؟

پاتولوژی سرطان چیست و متخصص سرطان کیست

رشته سرطان‌شناسی و یا انکولوژی به طور خاص روی تومورها و سرطان مطالعه می‌کند. تخصص و وظایف انوکولوژیست با متخصص هماتولوژی (خون‌شناسی) و پاتولوژیست (پزشک آزمایشگاه) متفاوت است. متخصصان این رشته‌ها با همکاری نزدیک و هم‌پوشانی زیادی به علم شناسایی و درمان سرطان کمک می‌کنند.

در سال گذشته (آبان ماه ۱۳۹۷) همایشی در اصفهان برگزار شد تا مشکلات و نیازهای سرطان‌شناسی در کشور بررسی شود، یکی از مشکلات مطرح شده، تحریم‌ها و تاثیر بر داروهای مورد نیاز بود. تلاش دانشمندان و پزشکان داخل کشور و تولید داروهای بومی تا حدودی این مشکل را رفع کرده و هزینه‌های درمان را تعدیل کرده است.

انواع روش‌های انجام آزمایشات پاتولوژیکی چیست؟

پاتولوژی سرطان چیست و پاتولوژی آناتومیکال

آزمایشات در دو حوزه آناتومیکال و کلینیکال انجام می‌شود. در بخش آناتومیکال به تشخیص از طریق شناسایی تغییرات بافت و سلول‌ها انجام می‌شود و در بخش کلینیکال شاخص‌های سلامتی بررسی می‌‍‌‌شود.

امروزه امکانات آموزشی دانشی کشور عزیزمان در موقعیت بسیار مناسبی قرار دارد و دستاوردهای بسیار ارزشمندی تولید شده است.

 

۹۸/۰۳/۲۱

۱۳:۲۵


بروزرسانی در


به اشتراک بگذارید