ویتیلیگو

در این بیماری لکه های سفید به دلیل از دست رفتن رنگ دانه های پوست ایجاد می شود ملانوسیتها (که وظیفه تولید رنگدانه های پوست را دارند) و غشاهای مخاطی و شبکیه تخریب می شوند و باعث می شود لک های سفید رنگ بر روی پوست دیده شود به این بیماری پیسی و یا برص نیز گفته می شود .این بیماری اختلال پیگمانتاسیون به صورت اکتسابی است .شیوع آن از حدود ۱% در برخی جوامع تا حدود ۸%متغیر است.سن ابتلا در اغلب افراد،بین ۲۰-۳۰ سالگی می باشد . در ۲۵% موارد،کودکان کمتر از ۱۰ سال گرفتارند.

دلایل ابتلا به ویتیلیگو

 

در ۳۰%موارد سابقه فامیلی وجود دارد و فاکتور ژنتیکی در ایجاد بیماری دخیل است. .طبق مشاهدات انجام شده دیده شده است که  ویتیلیگو در افراد مبتلا به بیماری های اتوایمیون شایع تر است . در این بیماری سیستم ایمنی شخص علیه ارگان ها یا بافت های بدن خودش واکنش نشا ن می دهد.

امکان دارد سلول های عصبی که به شکل غیرطبیعی فعال شده اند ، با تولید مواد سمی به سلول های رنگدانه ساز آسیب برسانند و همچنین امکان وجود یک نقص ارثی سلول های رنگ دانه ساز را حساس می کند و در نهایت آنها را از بین می برد.

علائم ویتیلیگو

 

این بیماری ممکن است در هر سنی به وجود بیاید  و شروع آن  از همان دوران  شیرخوارگی آغاز می شود، اما تا اوایل دهه دوم عمر فرصت ظهور و بروز دارد. ویتیلیگو شروع ناگهانی دارد  و لکه ها ممکن است در دست،پا ،صورت و همچنین تنه به وجود بیاید  و سیر این بیماری بین ماه ها و یا سال ها ادامه داشته باشد.پیشرفت بیماری تابع قوانین مشخصی نیست و ممکن است خود به خودی بهبود پیدا کند و یا اینکه شدید تر شود.قطر لکه ها از ۳-۲ میلی متر تا چند سانتی متر متفاوت است و باعث آزار و خارش نمی شوند.ویتیلیگو باعث خاکستری شدن زود هنگام مو می شود.

درمان ویتیلیگو

مرحله اول  درمان استروییدهای موضعی و داروهای موضعی جدیدتر مثل تاکرولیموس و پیمکرولیموس هستند. در موارد مقاومتر از فتوتراپی یا نوردرمانی با اشعه ماورابنفش A یا B و نیز پیوند پوست با میکروپانچ استفاده می شود.

    ۹۶/۰۵/۲۰

    ۱۳:۴۱

    Last updated on


    به اشتراک بگذارید: