وسواس خرید

وسواس_خرید ( #oniomania )

خرید برای بعضی آدمها خصوصا خانمها به نوعی تفریح محسوب میشود و آنها را از بیحوصلگی و خستگی روزمره در می آورد.گرچه خرید کردن یک امر عادی در زندگی امروزی محسوب میشود اما در مواردی تبدیل به یک اختلال روانی میشود که نیازمند درمان است.

🚩🚩تمایل شدید برای خرید علی رغم بی نیازی و صرف پول و هزینه و وقت و زمان زیاد در این راه یک نوع اختلال روانی محسوب میشود.

⚠️دیوانگی #خرید یا oniomania از اوایل قرن بیستم در طبقه بندی اختلالات روانی جای گرفت.

⚠️این اختلال حدود ۶درصد شیوع دارد و زنان جامعه را بیشتر درگیر میکند و شروع آن از اوایل جوانی است.

⚠️رفتار مبتلایان به این اختلال بسیار شبیه به رفتار معتادین به #مواد_مخدر است، یعنی این افراد برای کاهش حس منفی تنش و #اضطرابی که دارند به خرید کردن پناه میبرند با این عمل برای مدت بسیار کوتاهی با ترشح #دوپامین و #اندروفین در مغز به انرژی و آرامش دست می یابند اما دیری نمی پاید که فرد از خریدی که کرده نادم و پشیمان میشود اما با این وجود نمیتواند در موقعیت نزدیک بعدی در برابر احساس اجبار به پول خرج کردن مقاومت کند و باز هم اقدام به خرید غیر ضروری میکند و این دخل و خرج نامتناسب آنها را با مشکلات مالی جدی مواجه خواهد کرد.

🔥🔥این اختلال مانند سایر موارد وسواس احتیاج به درمان دارد و این درمان بسته به شدت مشکلات حاصله به روش #دارویی و یا #رواندرمانی امکان پذیر است.

روش های درمان وسواس

چند رویکرد وجود دارد که میتواند این اختلال را تحت کنترل درآورد :

۱) رواندرمانی : نوعی رواندرمانی به نام درمان رفتاری-شناختی، از شیوههای درمان وسواس در هر دو مورد کودکان و بزرگسالان شناخته شده است. درمان رفتاری-شناختی، الگوهای افکار تکراری شما را بهگونهای بازسازی میکند که دیگر، رفتارهای تکراری و جبری شما ضرورتی نداشته باشد. این شیوهی درمان، بهصورت در معرض قراردادن تدریجی شما به یک شئ ترسناک یا ایجادکنندهی وسواس مانند کثیفی و آموزش روشهای سالم برای کنارآمدن با آن انجام میشود. یادگرفتن فنون و الگوهای جدید فکری، مستلزم تلاش و تمرین است ولی ارزشش را دارد. بسیاری از افراد مبتلا، با اجرای این شیوهی درمان، بهبود پیدا کردهاند.

۲) دارودرمانی : بسیاری از افراد، از داروهای خاص روانپزشکی استفاده میکنند بهویژه برخی داروها از قبیل داروهای ضد وسواس تاثیر بسزایی در بهبودی دارد.

۳) مراقبت شخصی: اختلال وسواس، یک بیماری مزمن است بدینمعنا که میتواند بهمدت طولانی، بخشی از زندگی شما را تشکیل دهد. با این حال، مراقبت شخصی، یکی از عوامل کنترلکننده و تخفیفدهندهی این اختلال میباشد.مراحل مراقبت شخصی، شامل موارد زیر است:- به برنامهی درمانی خود ادامه دهید حتی اگر در بعضی مواقع، ناراحتکننده و مستلزم مبارزهطلبیدن باشد.- داروهای خود را طبق دستور مصرف کنید و در موارد دیگر، با متخصصان این امر مشورت کنید.- به­ منظور در میان نهادن تجربیاتتان در شرایط مشابه با دیگران ، به یک گروه حمایتی ملحق شوید .- لیستی از حمایت دوستان محبوبی که در مواقع سخت میتوانند موجب دلداریتان شوند را تهیه کنید.- در مورد اختلال­تان، اطلاعات کسب کنید تا اینکه فرق بین واقعیت و افسانه را دریابید.- بهجای منزوی شدن، در فعالیتهای اجتماعی مشارکت کنید.

۴)درمان با نوروفیدبک: یک روش دیگر درمان وسواس فکری و عملی درمان توسط #نوروفیدبک و #بیوفیدبک میباشد.
وسواس فکری وعملی جز آن دسته از اختلالات است که اگر با چند روش درمانی همزمان درمان شود بهترین نتیجه حاصل میشود. خوشبختانه در حال حاضر درمان جدید نوروفیدبک و بیوفیدبک کمک به بهبودی این اختلال می نماید. . در نوروفیدبک شخص یاد می گیرد که به وسیله شرطی سازی کنشگر الگوی امواج مغزی خود را تغییر دهد.

    ۹۵/۱۲/۱۷

    ۲۲:۵۸

    Last updated on


    به اشتراک بگذارید: