واکسن گارداسیل

واکسن گارداسیل

🚩 نکاتى در ارتباط با واکسن HPV

🔹کلاً دو نوع روش پیشگیری برای جلوگیری از سرطان دهانه رحم وجود دارد.

🔸پیشگیری اولیه یا Primary Prevetion: که همان روش تزریق واکسن بر علیه ویروس HPV می باشد.

🔸پیشگیری ثانویه یا Secondary Prevention: که همان غربالگری دهانه رحمی با استفاده از متدهای مختلف مثل: سیتولوژی دهانه رحم (پاپ اسمیر)، روش Co-testing و HPV alone.

🔹انواع:

– واکسن چهارگانه با نام تجاری گارداسیل یا Gardasil به بازار عرضه شده است که علیه ژنوتیپ های ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ عمل می کند. این واکسن قدرت پیشگیری ۷۰% برای کانسر سرویکس در زنانی که قبلاً به این ویروس آلوده نشده اند و همچنین قدرت پیشگیری تا ۹۰% برای زگیل تناسلی را دارد.

– واکسن نه گانه با نام تجاری گارداسیل ۹ هم با تأئیدیه FDA وارد بازار شده است که علیه ژنوتیپ های ۶، ۱۱، ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۴۵، ۵۲ و ۵۸ عمل می کند.

– یک واکسن دوگانه نیز علیه ژنوتیپ های ۱۶ و ۱۸ طراحی شده که فقط دارای تائیدیه در کشور استرالیا است.

همه این واکسنها به روش بازآرایی ژنتیکی تهیه شده و شامل پارتیکل های شبه ویروس فاقد DNA (در نتیجه غیرعفونی) هستند.

سه تزریق از این واکسن (در زمانهای صفر، ۲ و ۶ ماه)، تیتر بالایی از آنتی بادی در سرم بیش از ۹۰% افراد دریافت کننده واکسن ایجاد می کند (به میزان ۱۰ الی ۱۰۴ برابر بیشتر از عفونت با HPV).

در دختران زیر ۱۵ سال می توان از برنامه تزریق دو دوزی (۶-۰) هم می توان استفاده نمود و فاصله بین دوز اول و دوم می تواند حداقل ۶ و حداکثر ۱۲ ماه باشد.

🔸زمان تجویز:

– بهتر است واکسیناسیون برای دختران و پسران در سن ۱۲-۱۱ سالگی انجام شود، در غیر اینصورت پسران تا ۲۱ سالگی و دختران تا ۲۶ سالگی باید واکسینه شوند.

– در مورد پسران و یا مردان هم جنس باز واکسیناسیون باید تا ۲۶ سالگی انجام گردد (در انگلیس توصیه می شود از ۹ سالگی تا ۴۵ سالگی تجویز شود).

– بهتر است واکسن قبل از اولین تماس جنسی تزریق شود، با این وجود مشاهده شده که تزریق واکسن برای زنانی که قبلاً هم تماس جنسی داشته اند مفید خواهد بود.

– زنانی که قبلاً به ژنوتیپ های موجود در واکسن آلوده شده اند نیاز به انجام واکسیناسیون ندارند.

– مدت زمان مصونیت ناشی از واکسن نامشخص بوده، ولی در مطالعات مختلف ۵ سال ذکر شده است.

تزریق واکسن به معنی معاف شدن فرد از غربالگری روتین کانسر سرویکس نیست، زیرا امکان آلودگی با سایر ژنوتیپ های HPV همچنان وجود دارد و بعلاوه تاثیر واکسن در مواردیکه بصورت کامل تزریق نشده و یا بعد از آغاز تماس جنسی انجام شده است، کاهش می یابد.

🔸منع تجویز:

تجویز این واکسن در هر حالتی صرف نظر از سن، جنس و وضعیت کلینیکی توصیه شده است. ولی بهتر است در موارد ذیل تجویز نشود:

– بارداری

– افراد دارای سابقه Immediate hypersensitivity به هر گونه واکسن

– هر گونه سابقه حساسیت به مخمر نان (تهیه واکسن در قارچ ساکارومایسس سرویسیه (مخمر نان) صورت می گیرد

– هرگونه واکنش آنافیلاکتیک به لاتکس (سر پوشش های سرنگ های HPV ممکن است شامل لاتکس باشد)

تاکنون هیچگونه افزایش ریسک ناشی از تزریق واکسن HPV در ایجاد سندرم Guillain-Barre در مقایسه با واکسن های دیگر و در گروهای سنی مشابه دیده نشده است.

    ۹۶/۰۴/۲۷

    ۲۳:۰۰

    Last updated on


    به اشتراک بگذارید: