هیچ کس را به جز در موارد درمانی، برای سقط جنین، تشویق و راهنمایی نکنیم


دکتر زهره لواسانی/ عضو هیأت علمی دانشگاه،

الف- «سقط جنین» از منظر قرآن

در آیاتی از قرآن، خداوند مردم را از کشتن فرزندانشان برای سختی زندگی و یا زنده به گور کردن دخترانشان منع و «سقط جنین» را بسیار مذموم می‏داند.

♦ سوره انعام آیه ۱۳۷: «وَ کَذلِکَ زَیَّنَ لِکَثیرٍ مِنَ الْمُشْرِکینَ قَتْلَ أَوْلادِهِمْ شُرَکاؤُهُمْ لِیُرْدُوهُمْ وَ لِیَلْبِسُوا عَلَیْهِمْ دینَهُمْ وَ لَوْ شاءَ اللَّهُ ما فَعَلُوهُ فَذَرْهُمْ وَ ما یَفْتَرُونَ»

همین گونه شرکای آن‏ها [بتها]، قتل فرزندانشان را در نظرشان جلوه دادند (کودکان خود را قربانی بتها می‏کردند، و افتخار می‏کردند!) سرانجام آن‏ها را به هلاکت افکندند و آیین‏شان را بر آنان مشتبه ساختند. و اگر خدا می‏خواست، چنین نمی‏کردند (زیرا می‏توانست جلوی آنان را بگیرد، ولی اجبار سودی ندارد.) بنابراین، آن‏ها و تهمت‏های‏شان را به حال خود واگذار (و به آن‏ها اعتنا مکن)!

♦ سوره ممتحنه آیه ۱۲: یا أَیُّهَا النَّبِیُّ إِذا جاءَکَ الْمُؤْمِناتُ یُبایِعْنَکَ عَلى‏ أَنْ لا یُشْرِکْنَ بِاللَّهِ شَیْئاً وَ لا یَسْرِقْنَ وَ لا یَزْنینَ وَ لا یَقْتُلْنَ أَوْلادَهُنَّ وَ لا یَأْتینَ بِبُهْتانٍ یَفْتَرینَهُ بَیْنَ أَیْدیهِنَّ وَ أَرْجُلِهِنَّ وَ لا یَعْصینَکَ فی‏ مَعْرُوفٍ فَبایِعْهُنَّ وَ اسْتَغْفِرْ لَهُنَّ اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحیمٌ.

ای پیامبر! هنگامی که زنان مؤمن نزد تو آیند و با تو بیعت کنند که چیزی را شریک خدا قرار ندهند، دزدی و زنا نکنند، فرزندان خود را نکشند، تهمت و افترایی پیش دست و پای خود نیاورند و در هیچ کار شایسته‏ای مخالفت فرمان تو نکنند، با آن‏ها بیعت کن و برای آنان از درگاه خداوند آمرزش بطلب که خداوند آمرزنده و مهربان است!

♦ سوره تکویر آیه ۸ و ۹: وَ إِذَا الْمَوْؤُدَهُ سُئِلَتْ* بِأَیِّ ذَنْبٍ قُتِلَتْ.

و در آن هنگام که از دختران زنده به گور شده سؤال شود: * به کدامین گناه کشته شدند؟!

♦ سوره اسرا آیه ۳۱: وَ لاتَقْتُلُوا أَوْلادَکُمْ خَشْیَهَ إِمْلاقٍ نَحْنُ نَرْزُقُهُمْ وَ إِیَّاکُمْ إِنَّ قَتْلَهُمْ کانَ خِطْأً کَبیراً.

و فرزندانتان را از ترس فقر، نکشید! ما آن‏ها و شما را روزی می‏دهیم، مسلماً کشتن آن‏ها گناه بزرگی است!

***

ب- «سقط جنین» از منظر پزشکی

سقط جنین، جدا از مسئله شرعی و حقوقی آن، عوارض بسیاری برای مادر دارد. سقط‏های غیرقانونی عوارض مختلفی همچون خونریزی، عفونت، سندرم آشرمن، نازایی ثانویه و یا نازایی مطلق را به دنبال دارد و در برخی موارد منجر به مرگ مادر می شود.

ج- «سقط جنین درمانی»

البته لازم است تأکید کنم، مواردی از سقط جنین جنبه «درمانی» دارد. سقط درمانی؛ یکی از خدماتی است که توسط پزشکی قانونی به مادرانی که به دلایلی ادامه بارداری، ممکن است جان خود را از دست بدهند و یا کودک مبتلا به بیماری باشد که موجب به خطر افتادن بنیان خانواده شود، ارائه می‏شود.

مادران مبتلا به بیماری روانی که از نظر عقلی توانایی نگه‏داری فرزند را نداشته باشد، مادران مبتلا به بیماری های علاج نشدنی مثل سرطان و نیازمند شیمی درمانی، احتمال خطر بالای ابتلای جنین به برخی ناهنجاری‌ها از جمله تریزومی ۲۱ و نقائص لوله عصبی و سایر مواردی که متعاقباً به صورت کامل بازگو خواهم کرد، از مواردی است که مادر برای دریافت مجوز سقط درمانی، به پزشکی قانونی معرفی می‏شود.

برای سقط درمانی، ضروری است قبل از چهار ماهگی به پزشکی قانونی مراجعه و در صورت بررسی و تأیید سه متخصص، فقط با درخواست مادر، مجوز سقط جنین صادر می‏شود.

***

از این رو یادمان باشد؛

هیچ کس را به جز در موارد درمانی؛ برای سقط جنین،تشویق و راهنمایی نکنیم.

    ۹۵/۰۳/۱۸

    ۲۳:۲۷


    بروزرسانی در


    به اشتراک بگذارید