همه چیز درباره کولپوسکوپی دهانه رحم

کولپوسکوپی چیست؟ کولپوسکوپی فرآیندی است که در آن از نزدیک، دهانه رحم، واژن و فرج ( دستگاه تناسلی زنانه) برای نشانه ها و علائم بیماری مورد بررسی قرار می گیرد. در طول کولپوسکوپی، پزشک شما از ابزارهای خاصی به نام کولپوسکوپ برای بررسی و آزمایش استفاده می کند. اگر تست پاپ اسمیر شما نتایج غیر…

کولپوسکوپی چیست؟

کولپوسکوپی فرآیندی است که در آن از نزدیک، دهانه رحم، واژن و فرج ( دستگاه تناسلی زنانه) برای نشانه ها و علائم بیماری مورد بررسی قرار می گیرد. در طول کولپوسکوپی، پزشک شما از ابزارهای خاصی به نام کولپوسکوپ برای بررسی و آزمایش استفاده می کند. اگر تست پاپ اسمیر شما نتایج غیر عادی داشته باشد ممکن است پزشک  شما کولپوسکوپی را پیشنهاد کند.  اگر در طول کولپوسکوپی،  ناحیه ی غیر عادی از سلول ها مشاهده گردد، نمونه ای از بافت ها را می توان به عنوان نمونه آزمایشگاهی ( بیوپسی) جمع آوری کرد . بیشتر افراد قبل از انجام این آزمایش دچار اضطراب و استرس می شوند. آشنایی با این فرآیند و اینکه قرار است چه کارهایی در آن انجام گیرد به شما کمک می کند آرامش و راحتی بیشتری داشته باشید.

 

هزینه کولپوسکوپی چقدر است؟

هزینه کولپوسکوپی بستگی به این دارد که شما نیاز به بیوپسی و نمونه برداری داشته باشید یا خیر؟
آیا تمایل به دریافت پرینت رنگی از معاینه و کولپوسکوپی دارید یا نه؟
بر اساس متغیرهای مختلف هزینه کولپوسکوپی بین ۲۵۰ تا ۴۰۰ هزار تومان متغیر است.
البته خبر خوب این است که از آنجایی که این روش، یک روش تشخیصی و معاینه پیشرفته است، بیمه ها بخشی از هزینه انجام کولپوسکوپی را پوشش می دهند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت مشاوره می توانید با مطب خانم دکتر ذاکرین تماس حاصل فرمایید. مطب دکتر ذاکرین مجهز به یکی از جدیدترین و پیشرفته ترین دستگاههای کولپوسکوپ موجود در بازار است که شما را در شناسایی و درمان زخمهای دهانه رحم بسیار کمک خواهد کرد.

 

آیا هزینه کولپوسکوپی مشمول بیمه می شود؟

از آنجایی که کولپوسکوپی یک روش تشخیصی است و پزشک با استفاده از آن سرطان دهانه رحم را تشخیص می دهد اکثر بیمه های تکمیلی هزینه آن را پوشش می دهند و بیماران نباید از این بابت نگرانی داشته باشند.

 

 

چه کسانی به کولپوسکوپی نیاز دارند :

 • اغلب برای زنانی که یک پاپ اسمیر غیرطبیعی داشته اند ، توصیه می شود یک پاپ اسمیر غیرطبیعی شاید یک علامت پیش کانسری باشد که با این کار به طور موفقیت آمیزی قبل از اینکه به کانسر تغییر یابد ، درمان شود . گاهی نیز بیمار به خاطر ظاهر غیرطبیعی دهانه رحم که طی معاینات لگن مشاهده می گردد برای کولپوسکوپی ارجاع داده می شود .
 • بیمارانی که خود و یا شریک جنسیشان دچار زگیل تناسلی هستند .
 • بیمارانی که دچار ترشحات مداوم و زیاد هستند که به درمان دارویی پاسخ نمی دهد .

برای آماده شدن، چه مواردی را باید رعایت کنید؟

 • اجتناب از کولپوسکوپی در طول دوران قاعدگی
 • اجتناب از داشتن رابطه جنسی واژن یک یا دو روز قبل از کولپوسکوپی
 • یک یا دو روز قبل از کولپوسکوپی از تامپون ( نوار بهداشتی) استفاده نکنید.
 • از  مصرف داروهای مرتبط با واژن یک یا دو روز قبل از کولپوسکوپی اجتناب کنید.
 • از مسکن هایی همچون ایبوپروفن ( ادویل، موترینIB) یا استامینوفن (تیلنول ، غیره)، قبل از رفتن به کولپوسکوپی استفاده کنید.

  ۹۶/۰۸/۲۸

  ۱۵:۰۱


  به اشتراک بگذارید: