مرجان های خلیج فارس

نقش مرجان های خلیج فارس در درمان بیماری ها و محیط زیست

مرجان ها در واقع از دسته جانوران هستند که نزدیک به ۵۴۰ میلیون سال قبل از ترکیب نوعی باکتری تک سلولی و طوطیا ساخته شده اند . از نظر رشد ما مرجانها را به دو دسته تقسیم می کنیم گروهی که تا عمق ۸۰ متر رشد می کنند و گروهی که در اعماق بیشتر از…

مرجان ها در واقع از دسته جانوران هستند که نزدیک به ۵۴۰ میلیون سال قبل از ترکیب نوعی باکتری تک سلولی و طوطیا ساخته شده اند .

از نظر رشد ما مرجانها را به دو دسته تقسیم می کنیم گروهی که تا عمق ۸۰ متر رشد می کنند و گروهی که در اعماق بیشتر از ۸۰ متر رشد می کنند .

در خلیج فارس اکثریت مرجان ها جزو گروه اول هستند و در کنار انها جلبلگ ها چسبیده به انها رشد می کنند و این جلبگ ها حاوی مقادیر زیادی آهن سه ظرفیتی هستند که در پروسه مرگ مرجان وارد ساختار کلسیفه آن می شود .

تاکنون هیچ مقاله علمی در مورد وجود آهن سه ظرفیتی درون مرجانها منتشر نشده است برای اولین بار در ایران ما با بررسی تکه های مرجان متوجه مقادیر زیادی آهن سه ظرفیتی  در ان شدیم .

کار اصلی مرجانها در واقع تصویه هوا از گازهای گلخانه ای است گاز co2 موجود در هوا وارد آب اقیانوس ها می شود و مرجانها انرا جذب می کنند و به این ترتیب از افزایش میزان گاز کربنیک در هوای زمین جلوگیری می کنند .

مرجان دارای ماده فعال بیوزیستی به نام curzerene  است .

تحقیقات نشان می دهد این ماده دارای خاصیت افزایش سیستم ایمنی و در جلوگیری از سرطان ریه موثر است

گلبول های قرمز در بدن انسان تا زمانی که به اکسیژن متصل نشده اند دارای خاصیت پارامگنتیک هستند و اگر در رژیم غذایی ما از آهن سه ظرفیتی استفاده کنیم زمانی که اکسیژن به هیم متصل می شود گلبول های قرمز انسان خاصیت دیامگنتیک دارند

خاصیت دیامگنتیک که توسط اهن سه ظر فیتی ایجاد می شود علاوه بر انتقال بهتر اکسیژن می تواند در روند سوخت ساز در سطح سلولی و درون میتوکندری ها بهتر عمل نماید و تقسیم سلولی به درستی صورت گرفته و از بروز احتمالی سرطان جلوگیری شود .

ما با استفاده از پودر مرجان های جزیره کیش توانستیم ۱۰ بیمار مبتلا به کم خونی فقر آهن را که قبلا از ترکیبات آهن استفاده کرده بودند اما درمان نشده بودند را درمان کنیم

این مسله که آهن برای جذب به محیط اسیدی احتیاج دارد اما پودر مرجان حاوی آهن و کربنات کلسیم است که باعث خنثی شدن اسید معده می شود هنوز برای ما حل نشده است اما ترکیب آهن موجود در مرجان با کربنات کلسیم بر خلاف پیش بینی ما علاوه بر اینکه در جذب آهن اختلالی ایجاد نکرد  حتی باعث شد اثرات جانبی مصرف قرص های آهن مثل دل درد و یا تهوع هم دیده نشود

مرجان ها در پزشکی به عنوان استخوان مصنوعی در پیوند های استخوانی  و درمان  سرطان و ایدز کاربرد دارند

 

    ۹۶/۰۷/۱۷

    ۱۳:۱۴


    به اشتراک بگذارید: