درمان نازایی

نازایی

‍ #دکتر_مهری_نجات متخصص اعصاب و روان دارای بورد اروپایی BCIA

عضو اتحادیه سکچوال مدیسین سکستراپیست و زوج درمانگر

 

اثر درمانی بیوفیدبک و تحریک الکتریکی نوروماسکولار بر روی افزایش #اندومتر بیمارانی که آندومتر نازک در هنگام #انتقال جنین فریز شده دارند یکی از مسائل بسیارمهمی است که درحال حاضر برای درمان آن تلاش های بسیاری درحال انجام است و درحال حاضر تکنیک های بسار متعددی استفاده می شود.

 

در زمان تخمک گذاری متخصصین این رشته دوست دارند اندومتر با ضخامت حدود ۸ میلی متر را ببینند که این ضخامت اندومتر نقش بسیار کلیدی در جایگزینی جنین و بدست آمدن بارداری بازی می کند.ضخامت نازک اندومتر در زمان تخمک گداری می تواند نگران کننده و فاکتور مهمی برای شکست باشد. فاکتورهای اثرگذار روی رشد اندومتریوم هنوز به خوبی مشخص نشده اند اما اخیرا بررسی هایی روی آنژیوژنزیس و واسکولاریزیشن روی رحم های با ضخامت کم جهت افزایش خون رسانی اندومتریوم انجام شده است.

 

مطالعات اخیر درمان های متفاوت شامل تزریق استروژن و دوز پایین آسپرین، استفاده از سیلدنافیل واژینال ، پنتوکسی فیلین ، ویتامین E، L-آرژینین، GNRH و سیتوکین صورت گرفته است . اسناد علمی قوی برای اثر NMES در درمان بی اختیاری استرسی ادرار و دردهای لگنی و اختلالات جنسی وجود دارد ولی در زمینه طرح حاضر کارهای محدودی انجام شده است، با NMES تحریک الکتریکی به گروهی از عضلات وارد شده و باعث انقباض آنها می شود. و تحریک الکتریکی و انقباض عضلات ناحیه لگن باعث افزایش خونرسانی شده و درنهایت افزایش ضخامت اندومتر حاصل می شود مطالعات قبل بهبود با استفاده از این تحریک الکتریکی را در بیماران که معالجه شده اند یا شرایط بیماری بهبودیافته است حدود ۵۴تا ۷۷% درصد گزارش کرده اند.

 

هدف این مطالعه مداخله در اصلاح اندومتر به وسیله NMES کف لگن می باشد و قصد داریم بتوانیم با این روش ضخامت اندومتر را به ۸میلی متر برسانیم. در مطالعات در سال ۲۰۰۱ در بیمارستان Sun yel-se در چین صورت گرفته ۴۱ خانم مورد بررسی قرارگرفته اند که از ۲۰ نفری که تحت NMES بوده اند ۱۲ نفر ت(قریبا ۶۰ درصد) به ضخامت اندومتر بیشتر از ۸ میلی متر دست یافته اند.

 

در این روش خانم هایی که حداقل دوبار شکست در انتقال جنین داشته اند و دارای بیماریهای سیستمتیک شدید و نورولوژی و انومالی های رحم و سندرم آشرمن و اندومتریوز شدید و لکه بینی نیستند بعد از اتمام دوره عادت ماهیانه همزمان با هورمون تراپی توسط متخصص زنان تحت بیوفیدبک و تحریک الکتریکی روزانه یک تا دو نوبت به مدت ۳۰ دقیقه و حداقل ۹ تا ۱۰ نوبت در یک سیکل قرار می گیرند تا در سونوگرافی ضخامت اندومتر به حدود ۸ میلی متر برسد و در این زمان آموزش کگل داده می شود نکته جالب این است حتی اگر دریک سیکل موفقیت حاصل نشود بعد از ۲۰ روز شانس افزایش صخامت بیشتر خواهد شد از کارههای دیگر پیشگیری از کاهش میل جنسی و برانگیختگی خانمها بعد از هیسترکتومیرادیکال و سزارین و جراحیهای لگن توسط بیوفیدبک و تحریک الکتریکی در روز ۱۰ بعد از عمل می باشد همچنین درمان اختلال نعوظ و و زودانزالی با افزایش خونرسانی به اندام تناسلی و تقویت عضلات کف لگن می باشد و در زمینه واژینسموس و مشکل ارگاسم در خانمها با حساسیت زدایی و کاهش اصطراب و تقویت عضلات به ۱۰۰ درصد بهبودی دست یافته ایم

@dr_psy_nejat

    ۹۶/۱۲/۰۲

    ۰۰:۴۶

    Last updated on


    به اشتراک بگذارید: