مهمان ناخوانده روی پا

میخچه از کجا می آید؟میخچه ها در واقع، ضایعات پوستی ضخیم و برجست های است که در اثر ضربات مکرر، نواحی خاصی از پوست به وجود می اید و عوامل زیادی میتواند در ایجاد میخچه نقش داشته باشد، برای مثال، کفش با اندازه نامناسب، مشکلات آناتومیکی پاها (مثل بیرون زدن بند انگشتان پا بخصوص انگشت شست) و کفشهای تنگ…

میخچه از کجا می آید؟
میخچه ها در واقع، ضایعات پوستی ضخیم و برجست های است که در اثر ضربات مکرر، نواحی خاصی از پوست به وجود می اید و عوامل زیادی میتواند در ایجاد میخچه نقش داشته باشد، برای مثال، کفش با اندازه نامناسب، مشکلات آناتومیکی پاها (مثل بیرون زدن بند انگشتان پا بخصوص انگشت شست) و کفشهای تنگ و پاشنه بلند، از عواملی است که باعث ایجاد میخچه میشود. علاوه بر این، فعالیتهای شدید بدنی مانند پیاده روی، دویدن و ورزش کردن سنگین، میتواند دلایل دیگر ضخیم شدن پوست پا در نواحی تحت فشار و در نتیجه آن میخچه باشد. تکرار روند سایش پوست در اثر ضربات و فشارهای وارده، باعث ضخیمتر شدن تدریجی پوست این نواحی میشود و به تدریج، ضایع های دردناک و کاملا سفت و سخت، در آن ناحیه به وجود میآید. میخچه از نظر بالینی، بر خلاف پینه که قاعد های وسیع و ضخیم دارد، با یک قاعده باریک و با حدود دایر های شکل و کاملا واضح شناخته میشود. 

میخ ها را بشناسید!

به طور کلی، میخچه به دو دسته تقسیم بندی میشود. یک نوع میخچه، که به آن میخچه سفت میگویند، برجستگی سفت، گنبدی شکل و کوچک با مرکزی شفاف و کاملا سفت دارد. این قسمت مرکزی، با تراشیدن سطح ضایعه کاملا مشخص خواهد شد و دقیقا شبیه میخی است که نوک تیز آن درون پوست فرو رفته و قاعده آن به سمت بالا و سطح پوست قرار دارد. این نوع میخچه روی سطح پشتی و خارجی انگشت پنجم و سطح پشتی سایر انگشتان پا، بویژه انگشت شست به وجود میآید. نوع دیگر میخچه را میخچه نرم مینامند که به شکل برجستگ یهای مسطح و دردناکی در سطح داخلی یا خارجی انگشتان پا، مشاهده میشود و در بیشتر موارد در اثر تعریق و فشردگی، حالت له شدگی و پنیری شکل به خود میگیرد. به دلیل انتقال فشار بر انگشتان مجاور، گاهی ضایعه در انگشت بعدی نیز به وجود میآید و دو انگشت رو به روی هم به این شکل دچار ضایعه خواهند شد.

فرق زگیل و میخچه
شکل ظاهری و نحوه توزیع این ضایعات پوستی (میخچه)، برای پزشک ماهر براحتی قابل تشخیص است، ولی در بیشتر موارد، این برجستگی ها توسط خود بیمار با زگیل اشتباه گرفته میشوند. زگیلهای پا، منشاء ویروسی دارد و به طور کلی به صورت متعدد و منتشر بر کف پا یا روی انگشتان ظاهر میشود، در حالیکه عامل به وجود آورنده میخچه، کاملا با زگیل متفاوت است و ویروس هیچ نقشی در به وجود آوردن میخچه ندارد. زگیل میتواند سایر قسمتهای پای فرد یا بقیه افراد را مبتلا کند، در حالیکه میخچه قابل انتقال به قسمتهای دیگر پا یا سایر افراد نیست. با تراشیدن سطح بالایی میخچه، بخش مرکزی و شفاف سفید یا کرمی رنگ آن، کاملا مشهود و واضح است، اما با تراشیدن سطح زگیل، نقاط بسیار ریز سیاه یا خونریزی دهنده ای در زیر ضایعه، به چشم میآید که چنین مسال های مختص به زگیل محسوب میشود و میتوان با ظاهر ضایعه، میخچه و زگیل را از یکدیگر تشخیص داد.

درمان اساسی میخچه

افرادی که دچار میخچه می شوند، تمایل دارند که هر چه سریع تر از شر آن خلاص شوند. برای درمان میخچه راه های زیادی وجود دارد ولی به طور کلی درمان اصلی و اساسی میخچه، تصحیح مشکلات آناتومیکی پاها، مثل کجی یا بیرون زدگی بند انگشتان پا بویژه انگشت شست پا محسوب می شود. گاهی در برخی افراد برای اصلاح وضعیت استخوان ها، نیاز به جراحی ارتوپدی وجود دارد یا در برخی موارد باید از وسایل خاص ارتوپدی، برای جا انداختن بیرون زدگی انگشتان، کمک گرفت. یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه کرد استفاده از کفش های متناسب با شکل و اندازه پا است. کفش باید راحت و نرم، از جنس چرم و با پاشنه پهن باشد که افراد بتوانند وزن بدن را به طور قرینه و متناسب به کل سطح پا (نه فقط روی انگشتان) منتقل کند. خودداری از پیاده روی های طولانی و ورزش های سنگین در کنار استفاده از وسایل ارتوپدی خاص، می تواند به بهبود درد و کم شدن ضخامت میخچه ها کمک کند. خیس کردن پاها در آب ولرم و تراشیدن سطح میخچه ها با سوهان تمیز مخصوص این کار، می تواند به از بین بردن سطح ضخیم و چرمی میخچه ها کمک کند و با خارج شدن بخش مرکزی میخچه، مشکل برطرف شود. اگر میخچه مقاوم به درمان و دردناک باشد، پزشک متخصص پوست، داروهای لایه بردار حاوی اسید سالیسیلیک یا اسید لاکتیک را به شکل موضعی، برای بیمار تجویز می کند. مطلوب است که این داروها را بعد از غوطه ور کردن پاها در آب ولرم و تراشیدن سطح میخچه ها با سوهان، روی پوست استفاده کرد. تکرار این مساله می تواند طی چند هفته، میخچه ها را به طور کامل از بین ببرد. علاوه بر این، چسب های میخچه حاوی اسید سالیسیلیک و اسید لاکتیک نیز می تواند در صورت چسباندن روی میخچه های سطحی و کوچک، مفید باشد. اگر میخچه مقاوم و بسیار سفت باشد، برای این منظور به ناچار باید از روش جراحی برای تراشیدن سطح ضایعه و سپس خارج کردن بخش مرکزی آن، کمک گرفت. اگر مشکل آناتومی پا بعد از جراحی میخچه، همچنان وجود داشته باشد، در چنین شرایطی احتمال عود یا بازگشت میخچه در همان ناحیه یا نواحی مجاور، وجود دارد. به همین دلیل علاوه بر برطرف کردن میخچه، باید مشکل آناتومی پا را نیز برطرف کرد.

 “این مطلب در تاریخ ۱۳ شهریور ۱۳۹۶ در روزنامه جام جم منتشر شده است”

    ۹۶/۰۷/۱۲

    ۱۳:۴۴


    به اشتراک بگذارید: