ملاحظات دندانپزشکی بعد از خوردن غذاهای اسیدی


دندانپزشکی دکتر داودپور:
🔵ملاحظات دندانپزشکی بعد از خوردن غداهای اسیدی

✔بررسی‌ها توسط دندانپزشک ها نشان می‌دهند که مسواک زدن پس از خوردن غذاهای اسیدی عامل بسیار مهم تخریب دندان‌ها بوده که متأسفانه اغلب افراد جامعه از این موضوع بی‌اطلاع هستند.دندانپزشکان توصیه می‌کنند پس از خوردن غذاها و نوشیدنی‌های ترش و اسیدی یا در مواقع ریفلاکس معده ( بازگشت محتویات معده به دهان) نباید مسواک بزنیم آیا پرسیده‌اید دلیل آن چیست؟

بسیاری از افراد در خصوص زمان دقیق مسواک زدن اطلاع کافی ندارند و به همین دلیل با وجود اینکه به طور حتم مسواک می‌زنند و از نخ دندان نیز استفاده می‌کنند دچار مشکلات مربوط به دندان می‌شوند.
دندانپزشک ها عقیده دارند غذاهای اسیدی یا محتویات اسیدی معده تأثیرات منفی قابل ملاحظه‌ای روی سلامتی دندان‌ها دارند.
در واقع غذا‌ها و نوشیدنی‌های اسیدی مانند برخی از مرکبات، آب میوه‌هایی که در وعده‌های غذایی اصلی مصرف می‌شوند ، لواشک ها و الوچه ها یا مکیدن لیمو ترش، می‌توانند موجب تخریب اسیدی مینای دندان شوند و دندان را مستعد تخریب بیشتر کنند که مسواک زدن بلافاصله پس از مصرف این نوع غذا‌ها و نوشیدنی‌ها باعث سایش مکانیکال مینای دندان و در نتیجه کمک به روند پوسیدگی دندان‌ها می‌شود.
پس لازم است مسواک زدن حدود یک ساعت پس از مصرف غذاهای اسیدی صورت گیرد تا بزاق دهان فرصت کافی برای جبران تخریب ناشی از سایش اسیدی دندان ها در این موارد را داشته و مواد معدنی لازم جهت بازسازی مینای دندان را به دندان ها برساند همچنین در این فاصله می توان از جویدن ادامس، انواع مغز ها و یا پنیر برای بازگرداندن حالت بازی به دهان کمک گرفت تا احتمال بروز درد و حساسیت شدید دندانی و همچنین مشکلات زیبایی دندان‌ها و افزایش احتمال پوسیدگی دندان‌ها برطرف شده و سلامتی دهان و دندان حفظ شود.
از نشانه های تخریب و سایش اسیدی در دراز مدت بر روی دندان ها میتوان به نازک شدن دندان ها و دیده شدن زردی عاج از ورای مینای دندان همچنین ایجاد حفرات صیقلی در سطوح انها اشاره کرد.

دندانپزشکی دکتر نیلوفر داودپور
⬅️ارائه خدمات ترمیمی،اطفال,درمان ریشه
شریعتی،قبا پ۱۰ ☎️ ۰۲۱۲۲۸۹۹۱۵۶

http://www.doctop.ir/members/nilood64/

 

    ۹۷/۰۴/۱۲

    ۱۹:۱۳


    بروزرسانی در


    به اشتراک بگذارید