مظلومیت زنان در سهم یکسان ناباروری زن و مرد


دکتر زهره لواسانی، عضو هیأت علمی دانشگاه/

ضرورت اصلاح یک فرهنگ غلط درباره علت نازایی/

دکتر زهره لواسانی فوق‏ تخصص نازایی و آی‏ وی‏ اف گفت: سهم زن و مرد در ناباروری یکسان است، اما غالباً زنان متهم اصلی ناباروری شناخته می‎شوند. وی افزود: این قضاوت نادرست، نمونه ‏ای از ظلم و جفا به بانوان عزیز کشورمان محسوب می‏ شود و ضروری است به این موضوع توجه ویژه داشت.

دکتر زهره لواسانی تصریح کرد: سهم ناباروری در بین جوامع در خانم‌ها و آقایان یکسان است و مطالعات نشان می‌دهد، ۴۰ درصد علت ناباروری مربوط به خانم‌ها و ۴۰ درصد به آقایان بر می‌گردد. وی افزود: در ۱۰ درصد موارد، هر دو در ناباروری نقش دارند و در ۱۰ درصد نیز، علت ناباروری ناشناخته‌ است.

این فوق ‏تخصص نازایی و آی‏ وی‏ اف گفت: فرهنگ غلطی که در کشور، صرفاً خانم‌ها را مقصر اصلی ناباروری می‎داند، نیاز به اصلاح دارد. وی اظهار داشت: این باور غلط تا آنجا پیشرفت کرده است که حتی تولد جنس خاص مورد نظر را نیز به خانم‏ها نسبت می‎دهند و در صورت نداشتن فرزند دلخواه، زن مقصر دانسته شده و نسبت به وی خشونت و بدرفتاری می‏شود.

 

این عضو هیأت علمی دانشگاه تصریح کرد: همچنین کاهش باروری در گذر زمان، شامل هر دو جنس زن و مرد می‏شود و موارد فراوانی وجود دارد که مردان با وجود داشتن فرزند قبلی، دچار کاهش و یا اختلال در اسپرم و ناتوانی در تولید مثل می ‏شوند. وی تأکید کرد: متاسفانه این موضوع نیز در فرهنگ جامعه کمتر به مردان نسبت داده می‎شود و در این زمینه نیز زنان متهم اصلی هستند.

دکتر زهره لواسانی یکی از علت‌های مهم در ایجاد ناباروری را سن خانم‌ها دانست، و گفت: هر چه سن خانم‌ها افزایش پیدا کند، به صورت طبیعی باروری افت پیدا می‌کند. وی تأکید کرد: در عین حال، تأثیر موضوع سن در ناباروری، آقایان را نیز بی‏نصیب نگذاشته است.

 

این عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به اینکه ۲۵ نوامبر روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان نامیده شده است، و یکی از دلایل خشونت علیه زنان و طلاق، مسایل ناباروری است، خواستار فرهنگ‏سازی در زمینه تبیین علل ناباروری شد. وی از آقایان خواست قبل از هرگونه اظهارنظر درباره نازایی، اجازه دهند به طور منطقی علت ناباروری بررسی و سهم زوجین در این موضوع تعیین و اقدامات درمانی لازم برای آقا یا خانم نابارور صورت گیرد.

این فوق‏ تخصص نازایی و آی ‏وی‏ اف توصیه کرد: افرادی که در سنین بالا ازدواج می‌کنند، هرچه سریع‏تر نسبت به فرزندآوری اقدام کنند. وی همچنین بر نقش مهم دوستی و تفاهم زوجین در زندگی تأکید کرد و افزود: تولد و رشد فرزندان سالم و بانشاط، در گروی محیطی امن و آرام و به دور از خشونت در خانواده و جامعه است.

    16/11/28

    14:33


    بروزرسانی در


    به اشتراک بگذارید