مشکلات شغلی،ورزش،مسافرت ومراقبتهای دندانپزشکی در حاملگی

مشکلات شغلی،ورزش،مسافرت ومراقبتهای دندانپزشکی در حاملگی خستگی شغلی و کارهای فیزیکی طاقت فرسا مشکلات خاصی را در زنان حامله ایجاد میکنند. در صورت داشتن شغلی آرام و وجود یک حاملگی بی عارضه ،اغلب زنان شاغل میتوانند تا زمان رسیدن جنین به شغل خود ادامه دهند.مشاغل سنگین مثل کاردر کارخانه، مزارع،زندگی دشوار عشایری،ایستادن های طولانی مدت…

مشکلات شغلی،ورزش،مسافرت ومراقبتهای دندانپزشکی در حاملگی
خستگی شغلی و کارهای فیزیکی طاقت فرسا مشکلات خاصی را در زنان حامله ایجاد میکنند. در صورت داشتن شغلی آرام و وجود یک حاملگی بی عارضه ،اغلب زنان شاغل میتوانند تا زمان رسیدن جنین به شغل خود ادامه دهند.مشاغل سنگین مثل کاردر کارخانه، مزارع،زندگی دشوار عشایری،ایستادن های طولانی مدت و استرس های محیطی می توانند باعث زایمان زودرس،کاهش رشد جنین و یا فشار خون حاملگی شوند.در این زنان خطر پارگی زودرس پرده ها نیز بیشتر است.لذا زن حامله باید از فشار فیزیکی شدید پرهیز کند. به عبارت دیگرهیچ کار یا تفریحی نباید تا حدی ادامه یابد که باعث خستگی شود.باید همواره دوره های کافی استراحت برای زن حامله توسط کارفرمایان در نظر گرفته شود.
ورزش کردن در زنان حامله نیز قوانین خاص خود را دارد.به طور عادی نیم ساعت پیاده روی در روز توصیه میشود،اما ورزشهای ایروبیک با شدت کم تا متوسط،دویدن آرام روی تردمیل و یا بالا رفتن از پله ها نیز ممنوعیت ندارند و حتی میتوانند باعث بهتر شدن وزن جنین شوند.از سویی در زنان شاغل همین فعالیت ها نیز ممکن است منجر به نوزادان کوچکتر و دردهای زایمانی زودرس شود.بهتر است زن حامله راتشویق کنیم روزانه نیم ساعت فعالیت متوسط فیزیکی مثل قدم زدن با سرعت متوسط داشته باشند، اما لازم است بدانیم در زنان چند قلو ،وجودلکه بینی،جفت سرراهی،فشار خون بالا،بیماری قلبی یا ریوی،دیابت یا فشار خون یا تشنج کنترل نشده،چاقی بسیار شدید،کم خونی شدید،لاغری مفرط مادر،محدودیت رشد جنین،یا مصرف زیاد سیگار یا قلیان همین مقدار فعالیت ورزشی نیز ممنوع میباشد.ورزش باید به نوعی باشد که از ضربه به شکم و یا احتمال افتادن اجتناب شود.میتوانیم برای برخی اختلالات حاملگی مانند درد های کمر و پشت نیز ورزشهای خاصی را به زنان حامله توصیه کنیم که با انجام آنها دردها تسکین می یابند.
مسافرت با اتومبیل برای زن حامله به شرط اینکه جاده هموار و باحداقل تکان ممکن باشد منعی ندارد.توصیه میشود به ازای هر 1.5-1 ساعت ،خانم پیاده شده و 15-10 دقیقه راه برود.استفاده از کمربند ایمنی ضروری است به نحوی که بخش پایین کمربند زیر شکم قرار گیرد و بخش بالایی از میان سینه ها عبور کند و خانم با بستن آن احساس راحتی نماید.کیسه هوا نیز برای سرنشین حامله نباید از کار انداخته شود.مسافرت هوایی در هواپیماهای عادی مسافربری که فشار کنترل شده ای دارند ضرری ندارد و تا 36 هفتگی بلامانع است ولی باز هم لازم است تا ساعتی یک بار خانم حامله کمی راه برود و در زمان نشستن نیز کمربند ایمنی را ببندد.در مسافرتهای هوایی طولانی همواره این خطر وجود دارد که عارضه ای از حاملگی مثل دردهای زودرس یا پارگی زودرس کیسه آب ایجاد شود در حالی که به مراکز درمانی دسترسی کافی وجود ندارد.
در زن حامله سالم نزدیکی ایرادی ندارد ولی هر گاه خطر سقط، لکه بینی،خطر زایمان زودرس یا جفت سر راهی وجود داشته باشد باید از نزدیکی پرهیز شود.
آیا مراقبتهای دندانپزشکی برای زن حامله ممنوع است؟به هیچ وجه. بر عکس باید بهداشت و رسیدگی به دندانها و لثه ها تشویق شود.در صورت وجود دردهای دندانی یا عفونت لثه ها خطر زایمان زودرس نیز افزایش می یابد.خود حاملگی باعث ایجا د یا تشدید پوسیدگی دندانی نمی شود.برای زن حامله تجویز آنتی بیوتیک های مجاز،مسکن های دندانی،کشیدن یا پر کردن یا عصب کشی بلامانع است.همچنین حاملگی ممنوعیتی برای گرفتن عکس دندانی نیست

۹۳/۰۹/۱۵

۲۲:۲۷


به اشتراک بگذارید: