مسمومیت حاملگی2


ادامه فشار خون حاملگی و مسمومیت حاملگی
همچنان که گفتیم، یکی از عوارض حاملگی فشار خون است که در صورت دفع پروتئین ادراری ،به آن مسمومیت حاملگی(پره اکلامپسی) گفته میشود.گفتیم که از عوارض این بیماری در مادر،مشکلات پلاکتی و انعقادی و مشکلات کلیوی میباشد. در ادامه باید بگوییم که از جمله سایر مشکلات پره اکلامپسی در مادر تاثیر آن بر کبد است.از همین رو یکی از علائم نوع شدید بیماری درد یا حساسیت متوسط یا شدید سمت راست فوقانی شکم تا ناحیه معده میباشد که توسط مادر گزارش میشود.در این حالت ممکن است آنزیمهای کبدی افزایش یابند و در موارد شدید خونریزی کبدی و انفارکت کبد رخ دهد که تقریبا” تا 30%مرگ و میر دارد.
سردرد و تاری دید از جمله دیگر علائم پره اکلامپسی شدید هستند.ممکن است مادر تشنج کند و لذا اکلامپسی پدید آید که تقریبا” در 60% موارد منجر به خونریزی مغزی میشود که آنهم در نیمی از موارد کشنده است.به همین دلیل در خانمهای با فشار خون بالا در طول بستری سولفات منیزیوم شروع میشود تا از وخیم تر شدن بیماری و تشنج ممانعت به عمل آورد.نابینایی و تورم منتشر مغزی نیز دو عارضه دیگر تشنج های ناشی از اکلامپسی میباشند.
اما اثر پره اکلامپسی بر جنین چیست؟ مهم ترین و پایدارترین اثر کاهش خونرسانی رحمی جفتی میباشد که اغلب در سه ماهه سوم بوده و اکثرا” در نوع شدید بیماری رخ میدهد.لذا جنین بتدریج دچار کاهش و عقب ماندگی رشد میشود که با سونوگرافی داپلر و سنجش کاهش خونرسانی به جنین ثابت میگردد. زایمان زودرس و کنده شدن جفت نیز میتواند رخ دهد که هر دو میتوانند باعث مرگ جنین شوند.
همچنان که گفتیم هیچ تستی وجود ندارد که پره اکلامپسی را با قاطعیت پیش بینی کند.متاسفانه هیچ دارویی هم ا زقبیل ویتامین ها،کلسیم،آنتی اکسیدانها،روغن ماهی (امگا3) و ….وجود ندارد که بتواند مانع از ایجاد پره اکلامپسی یا مانع از شدت آن بشود.لذا در نهایت تنها اقدام مطمئن ،مراقبت های دوره ای زنان حامله و سنجش مرتب فشار خون آنها ست و در صورت بالا بودن اقدامات مقتضی منجمله سنجش پروتئین ادراری و ارجاع به متخصص انجام میشود و ویزیتهای بعدی این خانمها نیز در دفعات نزدیکتری انجام میگیرد.در موارد شدید ختم حاملگی تنها راه علاج و باعث نجات جان مادر است.ختم حاملگی حتی در صورت نارس بودن جنین به تصمیم متخصص زنان صورت میگیرد و بسته به شرایط و وخامت اوضاع و میزان پاسخ دهی به داروهای القای زایمان ،ممکن است طبیعی یا سزارین باشد.در صورت ایجاد تشنج نیز درمان فوری آن الزامی است و بیمار باید حداقل تا 48 ساعت پس از زایمان بستری بماند چون گاهی تشنجها تا 48 ساعت اول پس از زایمان رخ میدهند.
عواقب درازمدت پره اکلامپسی چیست؟خانمهای مبتلا باید در چند ماه اول پس از زایمان تحت مراقبت باشند.هر چه فشار خون بالاتر بوده باشد ،احتمال باقی ماندن آن پس از زایمان بیشتر است.اگر 3 ماه پس از زایمان همچنان فشار خون بالا بماند دیگر یک فشار خون مزمن پایدار تلقی میشود.در این خانمها احتمال بیماری ایسکمیک قلبی و سکته مغزی افزایش می یابد.همچنین خطر دیابت نوع دو و خطر نارسایی کلیه نیز 4-3.5 برابر میشود.
آیا پره اکلامپسی در حاملگی های بعدی نیز تکرار میشود؟ بطور کلی هر چه پره اکلامپسی در یک حاملگی زودتر ایجاد شود احتمال عود آن در حاملگی بعدی بیشتر است.پس مثلا”اگر این اتفاق قبل از 30 هفتگی رخ دهد ،خطر عود آن در حاملگی بعدی 40% است. همچنان که گفتیم دارویی برای پیشگیری از عود وجود نداردولی همچنان کنترل فشار خون و استراحت کافی و پرهیز از اضافه وزن میتوانند مفید باشند.

15/01/01

10:03


بروزرسانی در


به اشتراک بگذارید