مسمومیت حاملگی یا پره اکلامپسی


مسمومیت حاملگی یا پره اکلامپسی از بیماری های دوران بارداری است. همانطور که میدانید استفاده از مواد مخدر، الکل و دخانیات مخصوصا در حین بارداری خطراتی برای فرد و جنین دارد. همچنین قرار گرفتن در معرض برخی از سموم از جمله داروهای گیاهی، مکمل ها، سرب و مونوکسید کربن در دوران بارداری آسیب هایی را متوجه مادر می کند. از جمله این آسیب های دوران بارداری مسمومیت حاملگی یا پره اکلامپسی می باشد

 

نکاتی درباره مسمومیت حاملگی یا پره اکلامپسی

 

بیماری مسمومیت حاملگی یا پره اکلامپسی در شایع بوده و مادران باردار باید به آن توجه کنند. قرار گرفتن در معرض مواردی که در زیر می آید می تواند از عوامل ابتلا به مسمومیت حاملگی یا پره اکلامپسی باشد

 

• مصرف داروهای مکمل

مادر در صورتی که تمایل به مصرف داروهایی مانند مکمل ها ، داروهای گیاهی دارد باید با پزشک متخصص مشورت کند.

• چای ها و دمنوش ها

مادر حتی درباره چایهایی که مصرف می کند نباید بی تفاوت باشد زیرا برخی از آنها زمینه ای برای مسمومیت حاملگی یا پره اکلامپسی را ایجاد می کند. در این خصوص نیز پزشک خود را در جریان بگذارد .

• تغذیه دوران بارداری

مادر باید درباره تغذیه در دوران بارداری اطلاعات کافی داشته باشد و در صورت عدم شناخت از پزشک راهنمایی بخواهد .

• قرار گرفتن در معرض مونوکسید کربن

این گاز بی رنگ و بی بو برای هر کسی خطرناک نیست، اما برای رشد جنین خطرناک است. مونوکسید کربن به راحتی وارد جریان خون جنین می شود و مانع از اکسیژن رسانی به ارگان های جنین می شود. این گاز در خون جنین می ماند و زمان آن بسیار طولانی تر از ماندن در خون مادر است. در نتیجه، اثرات بالقوه ناشی از این گاز در نوزاد افزایش می یابد. هر خانه باید آلارم های مونوکسید کربن جز در اتاق خواب داشته باشد.

افراد خانواده باید به طور منظم دستگاه های سوزاندن سوخت را بازرسی کرده و آنها را در صورت نیاز تنظیم کنند. این گازها معمولا از دود ناشی از کوره های گاز، بخاری آب گرم، اجاق گاز و شومینه چوبی می باشد که حتما باید از خانه خارج شود . به همین دلیل باید دودکش آن به درستی تنظیم شود.

• قرار گرفتن در معرض سرب

مسمومیت با سرب در زنان باردار می تواند تاثیر مخربی در نوزادان ، قبل و بعد از تولد داشته باشد. زمانی که مسمومیت حاملگی در اثر سرب اتفاق بیافتد نوزاد و مادر به درمان تهاجمی نیاز دارند. منابع سرب برای زنان باردار اغلب شامل پروژه های نوسازی خانه، داروهای گیاهی ، مکمل های غذایی ،فست فود ها ، خاک رس، تراشه های رنگی یا سرامیک می باشد.

پیشگیری از مسمومیت حاملگی یا پره اکلامپسی از درمان آن مهم تر است زیرا سرب در صورتی که به بدن وارد شود تا مدتهای طولانی در بدن می ماند.

 

 

اگر با موارد خطرناک که در بالا ذکر شد تماس داشته اید یا نگرانی ای از بابت ابتلا به مسمومیت حاملگی یا پره اکلامپسی دارید می توانید با مراجعه به متخصص زنان و زایمان در این باره اطمینان حاصل کنید تا سلامت خود شما و جنین تان حفظ گردد

    18/12/29

    23:36


    بروزرسانی در


    به اشتراک بگذارید