مراقب باشید: «زگیل تناسلی»؛ عامل مهم و جدّی «سرطان دهانه رحم»

دکتر زهره لواسانی، عضو هیأت علمی دانشگاه،

زگیل تناسلی (Human papillomavirus)

زگیل تناسلی یک بیماری آمیزشی بسیار مسرّی است که عامل ایجاد آن ویروس Human papilloma virus یا HPV است. زگیل تناسلی؛ یک بیماری ویروسی که جزوه بیماری های مقاربتی است. در بیش از ۹۰درصد موارد از راه تماس جنسی محافظت نشده منتقل می شود ولو این که تماس جنسی سطحی باشد.

ضایعات معمولاً به شکل زگیل های گوشتی ریز و متعدد در اندازه های مختلف که ممکن در ولو، واژن، مقعد و گاهی اوقات در دهان بروز می کند. کسانی که سکس دهانی دارند، این ضایعات ممکن است در حلق، حنجره و در ریه هم دیده شود. درد و خارش وجود ندارد.

 

راه انتقال

سکس و تماس جنسی حتی اگر دخول نباشد و سکس دهانی معقدی. اغلب دختران در سکس اول با فردی که غالباً با افراد مختلف سکس داشته و بی بند و باری جنسی دارد، مبتلا می شوند.

 

پیشگیری

راه پیشگیری از ابتلای این بیماری و عوارض جدّی آن یعنی سرطان دهانه رحم، اجتناب از رفتارهای پر خطر جنسی و استفاده از کاندوم در تماس جنسی پر خطر است. واکسیناسیون نیز برای پیشگیری بسیار مهم است.

 

واکسیناسیون

واکسن لازم است حتماً قبل از اولین تماس جنسی تزریق شود. واکسن آن در سن ۱۳سالگی برای پسران و ۱۰ تا ۱۳سالگی برای دختران تجویز می شود. این واکسن در کشورهای امریکا و اروپا جزو برنامه واکسیناسیون است، اما در کشور ما به علت هزینه بالا، درحال حاضر جزو برنامه واکسیناسون قرار ندارد.

در ایران، این واکسن در داروخانه های هلال احمر موجود است.

دختران اگر تا سن ۲۵سالگی تماس جنسی نداشته باشند می توانند تزریق کنند و اگر دختر خانمی تا قبل از ازدواج هیچ گونه رابطه جنسی نداشته باشد، پیشنهاد می شود این واکسن را تجویز کند.

 

درمان

متاسفانه این بیماری درمان قطعی ندارد، اما برای زگیل ها درمان موضعی وجود دارد. برای از بین بردن ضایعات و زگیل ها از محلول موضعی مثل پدوفیلین و کرم الدرا استفاده می شود که حتما در مطب و زیر نظر پزشک باید استفاده شود. درمان دیگر کرایو سرجی هست.

 

رابطه ویروس زگیل تناسلی و سرطان

بین ویروس زگیل تناسلی و سرطان رابطه بسیار بسیار قوی و معنی داری وجود دارد. باید توجه داشت نگرانی ما از ضایعات و زگیل ها نیست، چرا که اغلب خانم هایی که به این ویروس مبتلا می شوند، مستعد ابتلا به «سرطان» هستند.

با ازمایشات ویروس شناسی می توان تیپ های مختلف این ویروس را شناسایی کرد و توصیه می شود حتما کسانی که درگیر بیماری هستند آزمایشات لازم را انجام دهند تا بر اساس تیپ های مختلف ویروس، برای آن ها غربالگری انجام شود. برای مثال: تیپ ۶ ،۸ ،۱۶، ۱۸ از درجه سرطان زایی بالایی برخوردار است و «سرطان دهانه رحم (سرویکس)» یا را در پی دارد. این افراد لازم است تست «پاپ اسمیر» انجام دهند.

خطر همه ویروس ها در ایجاد سرطان یکسان نیست و آزمایشگاه ها انواع ویروس HPV را از نظر میزان خطرآفرینی به سه گروه کم خطر، با خطر متوسط و پر خطر تقسیم بندی می کنند. مثلاً اگر خانمی مبتلا به انواع ۱۶ یا ۱۸ این ویروس شود، خطر «سرطان دهانه رحم» در وی بیش از ۲۰۰ برابر جمعیت عادی سایر خانم ها است.

 

 توصیه

توصیه می شود ضمن رعایت اصول تماس جنسی سالم، مبتلایان این بیماری برای پیگیری به پزشک متخصص زنان و زایمان و یا پزشک متخصص عفونی مراجعه کنند.

    ۹۵/۰۲/۰۴

    ۰۱:۲۸

    Last updated on


    به اشتراک بگذارید: