مراقبت از بند ناف نوزاد

مراقبت  از ناف نوزاد

ناف نوزاد در حدود ۶۰ تا ۹۰ ثانیه بعد از تولد بریده می شود و با دو کلامپ پلاستیکی  بسته میشود. دقت شود نباید کلامپ رادر منزل باز کنید و به جای آن، با نخ ببندید. این کار خطرناک است ممکن است از محل باز شدن خونریزی کند و یا عفونی شود و بهتر است هر روز ناف را با آب و صابون بشویید و خشک نمایید و معمولا تا حدود ۱۴ روز ناف نوزاد می افتد.

نباید برای تمیزکردن بند ناف از الکل و بتادین استفاده شود. حتی بعد از افتادن بند ناف چنانچه ناف ترشح آبکی داشت باید با آب و صابون شسته و سپس خشک شود.

چنانچه ناف نوزاد تا ۳۰ روز نیفتد یا علت آن عغونت بند ناف است و یا نوزاد مبتلا به بیماری با نقص ایمنی است و باید به پزشک نوزادان مراجعه نمایید. در بعضی مناطق ایران روی بند ناف حلوا و یا کاچی  میگذارند این کار اشتباه هست چون حلوا ماده خوراکی است و عاملی برای ایجاد عفونت وتجمع میکروبها میشود. روی بند ناف را نباید با پارچه یا بند ناف بست. و باید روی آن باز باشد و بیرون پوشک قرار گیرد تا آلوده نشود. اگر مختصری ترشحات خونابه ای از ناف نوزاد خارج میشود فقط شستشوی بند ناف با آب و صابون کفایت می کند ولی اگر خونریزی واضح دارد باید به پزشک مراجعه کرد. چنانچه مراقبت  و شستشوی بند ناف نوزاد خوب نباشد پوست اطراف ناف  قرمز و متورم میشود و ترشحات چرکی  و بد بو از بند ناف خارج میشود در اینصورت باید به پزشک مراجعه کرد.

گاهی نوزاد دچار فتق ناف میشود که در اینصورت اقدام خاصی مثل بستن محل فتق و یا جراحی نیاز ندارد و باید فرصت داد و حتی گاهی تا ۳ تا ۴ سال بسته مشود و بهبود می یابد.

۹۶/۰۵/۰۹

۰۰:۱۲

Last updated on


به اشتراک بگذارید: