مراقبتها قبل از حاملگی-1

:آیا خانمی که مایل به بارداری است حتما” لازم است تا جهت مشاوره قبل از حاملگی مراجعه نماید؟پاسخ:بله.در حاملگی بی برنامه یا بدون مشاوره مشکلات زیادی ممکن است پدید آیند.زمانی که اکثر زنان متوجه حاملگی خود می شوند(2-1 هفته پس از به تاخیر افتادن پریود)،دیگر طناب نخاعی تشکیل شده و قلب در حال طپش است و لذا بسیاری از پیشگیری ها از جمله خوردن اسید فولیک بی فایده است.(همینجا عرض میکنیم خوردن اسید فولیک روزانه 400 میکروگرم (در ایران قرصهای 1 میلی گرمی) که حدودا” بیش از یک ماه قبل از شروع حاملگی آغاز شود،میتواند از بیش از نیمی ازنقایص قلبی و مغزی جنین پیشگیری به عمل آورد.در خانمی با سابقه دیابت یا سابقه امراض قلبی یا مغزی در فرزند قبلی این دارو را باید به 5 میلی گرم روزانه رساند تا خطر عود این نقایص در جنین بعدی تا 70% کاهش یابد).
در مشاوره قبل از حاملگی از خانم در مورد مسایل زیر پرسش میشود:1)سابقه امراض ژنتیکی در خانم یا آقا یا اقوام نزدیک که در صورت مثبت بودن،در مورد روشهای تشخیصی در زمان حاملگی و درصد خطر احتمالی نکات لازم گوشزد می شود.2)سابقه زایمانهای قبلی که در مورد سابقه نازایی،سقط، دیابت حاملگی یا فشار خون حاملگی قبلی ،زایمان زودرس قبلی یا سابقه مرده زایی پرسیده میشود و در صورت مثبت بودن راهکارهای لازم ارائه میشود. 3)سابقه امراض مزمن در خانم که شامل تمام موارد زیر است:امراض قلبی عروقی،مغزی و عصبی و روانی،مشکلات غدد از جمله تیروئید و دیابت،امراض تنفسی منجمله آسم،سابقه اختلالات انعقادی،امراض کلیوی،گوارشی،کبدی و صفراوی،اختلالات خونی،اختلالات خودایمنی،امراض پوستی،سابقه سرطان،وامرض عفونی.4)سن خانم.حاملگی در سنین پایین خطرناک است و احتمال کم خونی در زنان 19-15 ساله بیشتر بوده و احتمال اختلال رشد جنین،زایمان زودرس و مرگ نوزاد نیز در آنان بالاتر است.از سویی حاملگی پس از 35 سالگی نیز خطرناک بوده و عوارض زایمانی و مرگ و میر یا نقایص جنینی افزایش یافته و خطر مرگ مادر نیز بیشتر است.در سن بالای مرد نیز خطر امراض ژنتیکی در جنین افزایش می یابد اما این مقدار هنوز هم کم است.5)سابقه مصرف دارو،سیگار و یا قلیان و مواد مخدر.در مصرف داروهای مضر در صورت امکان مصرف قطع یا به حداقل مقدار ممکن کاهش می یابد و خطرات احتمالی گوشزد میشود. در مادران سیگاری یا قلیانی یا سوء مصرف مواد،خطر پارگی پیش از موعد پرده ها،جفت سرراهی و کنده شدن جفت و کاهش وزن جنین بیشتر است.حتی اگر پدر سیگاری باشد و مادر در معرض دود سیگار یا قلیان قرار گیرد باز هم باعث کاهش وزن زمان تولد در جنین میشود.لذا در مشاوره حتما”خواسته میشود که خانم سیگار یا قلیان را ترک کرده و حتی در معرض دود آن نیز نباشد. 6)چاقی یا لاغری مفرط.وزن زیر 45 کیلوو یا شاخص توده بدنی بالای 25 هر دو برای حاملگی خطرناکند و لذا در مشاوره راهکارهایی برای حل آنها ارائه میشود.7)از خانمهای ورزشکار خواسته میشود از ورزش در حد خستگی مفرط خودداری کنند،مایعات بیشتری مصرف کنند،از قرارگیری در وضعیت خوابیده به پشت بپرهیزند و از گرما و سرمای شدید نیز دوری کنند. 8)بدرفتاری خانگی. در صورت داشتن شوهر معتاد،بیکار،کم سواد یا درآمد ناکافی احتمال بدرفتاری با خانم بیشتر است.بدرفتاری با زن حامله میتواند باعث فشار خون،خونریزی ،استفراغهای شدید،زایمان زودرس و نوزاد کم وزن شود. 9)سابقه واکسیناسیون بویژه سرخجه،کزازو دیفتری پرسیده میشود و در صورت تمایل به حاملگی در زمستان،زدن واکسن آنفولانزا توصیه میشود.
در انتها از خانم معاینه داخلی و در صورت لزوم پاپ اسمیر به عمل آمده و عفونتهای یافت شده درمان میشوند.یک سونوگرافی پایه نیز از نظر رد کیست ها یا مشکلات احتمالی رحم توصیه میشود.

۹۳/۰۸/۲۷

۱۰:۳۹

Last updated on


به اشتراک بگذارید: