مراقبتهاى ابتداى درمان ارتودنسی


                          

 

١هدف در انتهاى درمان ارتودنسی ،داشتن دندانهایمرتبو مهمتر از آنسالم و غیرپوسیدهمیباشد لذا رعایت نکات بهداشتیدر حین دوره ارتودنسی بسیار اهمیت دارد.

٢بعد از هر وعده غذای اصلی دندانها و نگینهای ارتودنسی با مسواک به آرامی و با دقت تمیز شوند.بالا و پایینِ نگینها،طرفین و روىآنها باید کاملا با مسواک شسته شود.ذره هاى ریز غذایى باعث ایجاد پوسیدگى در اطراف نگینها خواهند شد.

٣بعد ازمسواک زدن،استفاده از مسواک های کوچکِ بین دندانی و نیز نخ دندان مخصوص ارتودنسى (سوپرفلاس)باعث تمیزترشدن دندانها مى شود.

۴در صورت امکان هر شب از دهانشویه(بطور مثال : آب نمکِ رقیق و یا دهانشویه فلوراید)استفاده شود ،بدین صورت که قبل از خوابوقتى که مسواک زدن،تمام شد،دهانشویه را به مدت ۳۰ ثانیه قرقره کرده و بعد از آن حداقل تا یک ساعت دهان خود را نشویید.

۵در مورد مصرف مواد غذایی لازم به ذکر است:

از مصرف خوراکی های سفت وتُرد مثل خشکبار ،آجیل و نان برشته جداً خودداری کنید.

بهتر است طی هفته ی اول از غذاهای نرم و آبکی استفاده کنید.

میوه های هسته دار،میوه های سفت،ذرت ، هویج،زیتون ،خرما و گوجه سبز باید به صورت  قطعه قطعه شده وبدون هسته و کاملابااحتیاط مصرف شود در غیر این صورت  به چسب ِروی دندان فشار وارد شده و نگینهای ارتودنسی جدا می شوند که علاوه بر هزینهاضافه،باعث طولانی تر شدن درمان مى گردد.

۶گاهى اوقات به علت شروع حرکت دندانی در ابتدای ارتودنسی،لثه و بعضى دندانها ممکن است دردناک شوند لذا مى توانید به مدت ۳ روز مسکن(مثل ژلوفن یا بروفن.یا استامینوفن کدئین) هر۸ ساعت یکبار میل بفرمایید.

٧در روزهای ابتدایی درمان گاهی افزایش بزاق،حساسیت و لقی مختصر در بعضى دندانها دیده می شود که کاملاً طبیعی است.ماساژدادن آرام لثه ىِ اطراف دندانها با انگشت تمیز کمک شایانی به کاهش درد و التهاب می کند.

٨ممکن است در بعضى موارد،نگینها و یا سیمهاى ارتودنسى باعث زخم شدن و ایجاد آفت در دهان شوند.دراین صورت ازمومارتودنسىکمک بگیرید.ابتدا قسمت آزاردهنده ى ارتودنسى را با دستمال تمیز،کاملاً خشک کنید سپس تکه اى موم را جدا کرده بهآرامى روى آن قرار دهید تا موقتاً آنرا بپوشاند.در جلسه ى بعد،مشکل توسط ارتودنتیست رفع خواهد شد.

٩دوره درمان ارتودنسی شامل ویزیتهای ماهانه و مرتب میباشد.درمان صحیح و موفق ،وابسته به حضور منظم شما طی جلسات ویزیتاست.درصورت عدم همکاریِ بیمار ،طول مدت درمان بناچار افزایش مى یابد.

    19/09/25

    15:02


    بروزرسانی در


    به اشتراک بگذارید