مراحل ایمپلنت دندان


یکی از روش‌های جایگزینی دندان از دست رفته، ایمپلنت است. یک اصطلاح رایج و اشتباه این است که به مراحل جراحی و یا جای‌گذاری دندان، مراحل ایمپلنت دندان می‌گویند. همچنین، مجموعۀ قطعاتی که به روش جراحی در فک ثابت می‌شود را به نام ایمپلنت می‌شناسند. در حالی که، ایمپلنت به پستی (پایه تیتانیومی) گفته می‌شود که در استخوان فک جای‌گذاری می‌شود و به عنوان جایگزین ریشۀ دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در ادامه با سایر قطعات به کار رفته در کاشت دندان به روش ایمپلنت آشنا می‌شویم.  البته می‌توان از روش ایمپلنت دندان بدون جراحی نیز، برای کارگذاشتن این پست استفاده کرد. نوعی دیگر از ایمپلنت‌ها به منظور فیکس کردن و افزایش گیر دندان‌های مصنوعی در فک به کار می‌رود که به مینی‌ایمپلنت معروف هستند.

اجزای یک دندان کاشته شده به روش ایمپلنت چیست؟

مراحل ایمپلنت دندان و اجزای آن

  • فیکسچر و یا پایه، زیر بافت لثه جای‌گذاری می‌شود و کاملا به فک جوش می‌خورد. (این مرحله ممکن است چندین ماه طول بکشد)
  • روکش که جای‌گزین تاج دندان است و ‌می‌تواند ثابت و یا متحرک باشد.

جنس ایمپلنت از چیست؟

با وجود اینکه تنوع کیفیت، قیمت و برند در ایمپلنت‌ها زیاد است، ولی معمولا جنس پایۀ فلزی همۀ آن‌ها از تیتانیوم است. (به دلیل سبک بودن، ماندگاری و سازگاری این فلز با بدن انسان)

ابعاد پایۀ ایمپلنت، با توجه به موقعیت و عرض استخوان فک انتخاب می‌شود.

به دلیل ایجاد لایۀ اکسید تیاتنیوم روی سطح، این فلز به سرعت جزیی از استخوان فک می‌شود.

پس از کاشت موفقیت آمیز پایه، یک روکش سرامیک و یا پلاستیکی هم روی پایۀ ایمپلنت سوار می‌شود.

اگر موارد مراقبتی و بهداشتی رعایت شود، ماندگاری دندان کاشته شده، بیش از ۳۰ سال است. (تقریبا مادام العمر محسوب می‌شود)

بعضی از برندها برای مدت ماندگاری محصولشان گارانتی کتبی هم صادر می‌کنند. به دلیل تنوع برند‌ها و کیفیت‌های متفاوت ایمپلنت‌ها، بازۀ قیمت و هزینۀ آن نیز بسیار متفاوت است.

ایمپلنت دندان درد دارد؟

درد حین مراحل ایمپلنت دندان

بله، کاشت ایمپلنت یک روش جراحی و تهاجمی است، حدود درد در مراحل ایمپلنت دندان را در ادامه توضیح می‌دهیم.

  • درد کشیدن دندان طبیعی (قابل توجیه و پیش بینی است)
  • درد برش لثه و کاشت ایمپلنت در استخوان فک (این درد معمولا به اندازه کشیدن دندان گزارش شده است)

با این حال پزشک معالج، جهت تسکین و یا ایجاد آرامش بیمار (اگر از دیدن و یا شنیدن صدای وسایل جراحی دندان‌پزشکی استرس می‌گیرد)، ‌می‌تواند از روش بی حسی و یا حتی بیهوشی استفاده نماید. اگر شما هم به شنیدن صدای دریل و یا ابزار دندانپزشکی حساسیت دارید می‌توانید از پزشک خود درخواست نمایید که عمل جراحی را در حین خواب و یا بیهوشی شما انجام دهد. و یا حتی از روش ایمپلنت دندان بدون جراحی استفاده کند، برای آشنایی با این روش ادامۀ مقاله را مطالعه کنید.

موقعیت دندان ‌می‌تواند  باعث ایجاد درد در نواحی گوناگون مثل زیر چشم، گونه و چانه شود.

کشیدن بخیه‌های ایمپلنت درد ندارد و در مواردی نیز پزشک از بخیه های قابل جذب استفاده می‌کند.

ایمپلنت دندان بدون جراحی

اگر از زمان کشیدن دندان طبیعی، بیش از ۲ ماه نگذشته باشد و استخوان فک دچار تغییر و ترمیم نشده و به اصطلاح آب نشده باشد و فاصله‌ای در مراحل ایمپلنت دندان ایجاد نشود، می‌توان از روش ایمپلنت دندان بدون جراحی استفاده کرد. به هرحال تشخیص و انتخاب طرح درمان، به عهدۀ پزشک است. استخوان فک با گذشت زمان باریک می‌شود و در صورت تشخیص احتمال خطا و یا کمبود دید، برش لثه و بازسازی استخوان لازم است. در این روش آرامش بیمار به دلیل عدم استفاده از وسایل جراحی دندانپزشکی بیشتر خواهد بود.

ایمپلنت دندان چقدر زمان می‌برد؟

مراحل ایمپلنت دندان و زمان انجام آن

مراحل ایمپلنت دندان شامل:

  • معاینه و طرح درمان و گرفتن تصاویر رادیوگرافی
  • مرحلۀ کشیدن دندان (و یا خارج کردن ریشه‌ها و دندان‌های فرسوده)
  • در صورت نیاز ترمیم و بازسازی استخوان
  • نصب پایۀ ایمپلنت ‌می‌تواند همزمان با مرحله دو و یا سه، و یا در مرحلۀ بعد به همراه آشکار سازی انجام شود.
  • مراحل نهایی شامل قالب‌گیری و طراحی لبخند و نصب روکش.
  • ممکن است چند مرحله تست شاسی و اندازه‌گیری فک به طول بیانجامد.

این امکان وجود دارد که پزشک، جهت حفظ زیبایی و طرح لبخند(اگر دندان مربوط به جلوی دهان باشد)، از یک پلاک موقت در زمان درمان استفاده کند و یا مراحل درمان را با فواصل زمانی کوتاه‌تر به انجام رساند. استفاده از مواد ترمیم و حمایتی برای لثه، زمان و طول درمان را افزایش می‌دهد.

پس از نصب پایه‌های ایمپلنت، جهت ایجاد همبستگی لازم و جوش خوردن به استخوان فک، از فشار زیاد بپرهیزید و  غذاهای نرم بخورید، مدت زمان لازم برای جوش خوردن پایه به استخوان، به جنس و برند ایمپلنت، کیفیت مراقبت‌های شما و تراکم استخوانتان بستگی دارد ولی به طور معمول بین ۳ هفته تا ۵ ماه زمان لازم است که برای خوردن غذاهای عادی، آماده شوید.

از ایمپلنت برای دندان متحرک هم می‌توان استفاده کرد؟

مراحل ایمپلنت دندان برای اوردنچر

بله، می‌توان از ایمپلنت به عنوان پایۀ دندان متحرک استفاده کرد که روکش یا تاج دندان به صورت دکمه و با فشار روی آن نصب می‌شود. در روش ثابت هم روکش به وسیلۀ نوعی چسب به پایه فلزی الصاق می‌شود. این آخرین قسمت از مراحل ایمپلنت دندان است که به پیشنهاد پزشک و یا ترجیح بیمار انتخاب می‌شود.

ایمپلنت دندان بدون جراحی با لیزر

برخلاف روش قدیمی و معمول در جراحی لثه که کاملا تهاجمی بود، امروزه می‌توان از روش لیزر استفاده کرد.

این روش به نویگیشن موسوم است و تمام مراحل ایمپلنت دندان، دیجیتالی انجام می‌شود. (تایید نهایی طرح ایجاد شده از طریق نرم‌افزار، توسط متخصص فک و صورت انتخاب و تایید می‌شود)

خوشبختانه روش لیزر هم بر روی لثه تاثیر دارد و هم دندان (بافت نرم و بافت سخت). معمولا فک بالا با سرعت بیشتری دچار آب‌شدگی و تحلیل رفتن می‌شود و توصیه می‌شود پس از ۴۵ روز اقدام به نصب پایه در فک انجام شود.

کشیدن دندان، ترمیم استخوان و نصب پایه مراحل درگیر کنندۀ استخوان و لثه به طور همزمان هستند ولی مرحلۀ آشکارسازی تنها مربوط به بافت لثه است و لثه را در فضای مناسب مدیریت می‌کند.

وسایل جراحی دندانپزشکی

ابزارهای مورد استفاده در روش تهاجمی، تیغ جراحی و یا دریل مخصوص دندان‌پزشکی هستند. ابزارهایی که در دهان بیمار باقی می‌ماند عبارتند از: فیکسچر به عنوان پایه دندان، هیلینگ اباتمنت به منظور ایجاد حفرۀ مربوط به تاج دندان و کاوراسکرو که سطح داخلی فیکسچر را می‌پوشاند .

آیا لازم است که دندان شکسته را بکشیم؟

کشیدن دندان شکسته و مراحل ایمپلنت دندان

چنانچه دندان شکسته و یا ریشۀ دندان فرسوده در دهانتان باقی مانده، زمانی که آمادگی لازم برای جایگزینی آن با ایمپلنت را دارید، دندان را بکشید. زیرا باقی‌ماندن ریشه در لثه ‌می‌تواند استخوان فک را از آب شدن حفظ کند.

اگر دندان تیز باشد و باعث ایجاد تراش و خراش روی زبان و یا قسمت‌های مختلف دهان شود، دندان‌پزشک ‌می‌تواند با تراش قسمت‌های تیز، امکان حفظ ریشه را تا زمان کاشت پایه فلزی، ایجاد کند. البته لازم است که دندان‌های شکسته مرتب بررسی شوند که دچار عفونت نشود.

دندان شکسته ممکن است باعث ایجاد گیرغذایی شود و یا رعایت بهداشت را سخت کند. لازم است در اسرع وقت ریشه را کشیده و ایمپلنت را جایگزین آن کنید. خالی ماندن لثه به مدت طولانی، باعث تحلیل رفتن ارتفاع و عرض استخوان فک می‌شود.

برای انجام ایمپلنت به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

شما می‌توانید به متخصص ایمپلنت دندانی، جراح فک و صورت و یا متخصص پروتزهای دندانی (ثابت و متحرک) مراجعه نمایید. داکتاپ به شما پیشنهاد می‌کند جهت مشاوره و یا آشنایی، و مطالعه مقالات تهیه شده توسط متخصصین این رشته‌ها به صفحه متخصصان دندانپزشکی شهر مشهد مراجعه نمایید.

استفاده از ایمپلنت ممنوعیت هم دارد؟

مراحل ایمپلنت دندان و مواردی که ممنوع است

بله، یکی از ممنوعیت‌ها در مورد افرادی است که طی دو سال گذشته در معرض رادیوتراپی بوده‌اند و یا به بیماری نقص ایمنی مبتلا هستند. همچنین در مواردی که فرد مبتلا به دیابت، براکسیسم (سایش دندان) و یا بیماری‌های مزمن باشد استفاده از این روش توصیه نمی‌شود و یا احتمال موفقیت آن کمتر می‌شود. در صورتی‌که بیماری‌های زمینه‌ای قلبی-عروقی، تیروئید، پوکی استخوان، آرتریت روماتویید و یا بیماری‌های کلیوی در فرد وجود داشته باشد، با کنترل بیماری و مشورت با پزشک، می‌توان جراحی کاشت ایمپلنت را موفقیت آمیز انجام داد و در مواردی لازم است که تا مدتی پس از انجام جراحی، مراقبت‌هایی توسط بیمار صورت گیرد.

اگر دندان کشیده شده بیش از یک ریشه داشته باشد، جای‌گذاری بلافاصلۀ ایمپلنت توصیه نمی‌شود و بیش از یک ماه فاصله جهت ترمیم لثه پیشنهاد می‌شود.

در گذشته طیف بسیار گسترده‌ای از بیماران قادر به استفاده از این درمان نبوده‌اند ولی خوشبختانه امروزه تنها موارد ذکر شده، دارای محدودیت در استفاده از ایمپلنت هستند.

فلز تیتانیوم تا حد زیادی با بدن انسان سازگار است و تقریبا پس زدن آن توسط بدن اتفاق نمی‌افتد.

بعد از کاشت ایمپلنت چه مراقبت‌هایی لازم است؟

مراحل ایمپلنت دندان و مراقبت از آن

مراقبت‌های فوری پس از جراحی، شامل این موارد است: استفاده از دهانشویه و عدم مسواک زدن محل کاشت، عدم پرتاب آب دهان و یا مکیدن با فشار آب دهان، استفاده از آنتی‌بیوتیک طبق دستور پزشک و عدم استفاده از دخانیات. (حتی بعد از گذشت دوران نقاهت نیز، به منظور جواب‌دهی بهتر از دخانیات دوری کنید.)

اگر بخیه‌های قابل جذب در جراحی شما استفاده شده باشد احتیاجی به کشیدن بخیه‌های ایمپلنت ندارید و در غیر این‌صورت بعد از یک هفته تا ۱۰ روز به پزشک مراجعه کنید که بخیه‌های ایمپلنت را بکشد.

از دندان جدیدتان کاملا مانند دندان طبیعی مراقبت کنید، این دندان‌های مصنوعی دچار پوسیدگی نمی‌شود ولی میکروب‌های انباشته شده اطراف آن ‌می‌تواند  سلامت لثه را تهدید کند.

 

19/06/12

17:52


بروزرسانی در


به اشتراک بگذارید