مراحل انجام «ای یو آی» در درمان ناباروری

دکتر زهره لواسانی/ عضو هیات علمی دانشگاه، مراحل انجام «آی یو آی»، در درمان ناباروری به شرح زیر است: ١/ «جمع آوری مایع منی»: در ابتدا، به مرد یک ظرف استریل داده می شود تا پس از انزال، مایع منی خود را در آن بریزد. در برخی مراکز از نوعی کاندوم مخصوص برای «جمع آوری…

دکتر زهره لواسانی/ عضو هیات علمی دانشگاه،

مراحل انجام «آی یو آی»، در درمان ناباروری به شرح زیر است:
١/ «جمع آوری مایع منی»: در ابتدا، به مرد یک ظرف استریل داده می شود تا پس از انزال، مایع منی خود را در آن بریزد. در برخی مراکز از نوعی کاندوم مخصوص برای «جمع آوری مایع منی» استفاده می شود.

٢/ «تحویل نمونه به آزمایشگاه»: این نمونه لازم است طی حداکثر نیم ساعت به «آزمایشگاه» تحویل داده شود.

٣/ «آماده‏سازی اسپرم»: در آزمایشگاه پس از مراحلی مانند ششتشوی اسپرم با روش های مختلف که بر حسب روش استفاده شده از نیم تا دو ساعت وقت می گیرد،‌ اسپرم «آماده سازی» می شود. می توان از اسپرم های فریز شده در بانک اسپرم نیز برای انجام IUI استفاده کرد.

۴/ «تزریق اسپرم ها به درون رحم»: اسپرم آماده سازی شده باید در اولین فرصت و حداکثر ۱۲- ۶ ساعت به رحم وارد شود. به این منظور، اسپرم ها را با استفاده از یک ابزار جراحی ظریف که از دهانه و گردن رحم می گذرد، وارد رحم می کنند و «تزریق اسپرم ها به درون رحم» صورت می گیرد.

۵/ «استراحت برای عمل لقاح»: خانمی که اسپرم در درون رحمش تزریق شده، لازم است حدود ۲۰ دقیقه بر روی تخت مخصوص به گونه ای که بخش پایین شکم و پاها در بالا قرار گرفته باشد، دراز بکشد تا اسپرم ها از مایع منی جدا شده و به سمت تخمک حرکت کرده و «عمل لقاح» و متعاقباً «بارداری» صورت گیرد.

***

    ۹۵/۰۳/۰۲

    ۲۱:۴۶


    به اشتراک بگذارید: