«لاپاراسکوپی»؛ روشی بسیار ارزشمند در تشخیص و درمان ناباروری


دکتر زهره لواسانی- عضو هیأت علمی دانشگاه، 

◄ تعریف لاپاراسکوپی

∗ «لاپاراسکوپی»؛ یک «روش جراحی» است که پزشک برای مشاهده رحم، تخمدان‏ها و لوله‏های رحمی بیمار، تحت «بیهوشی عمومی»، از آن استفاده می‏کند.

لاپاراسکوپی با دو هدف «تشخیصی» و «درمانی» به کار می‏رود و اگر مشکلی وجود داشته باشد، این امکان برای پزشک وجود دارد که ضمن انجام روش، اصلاح لازم را نیز به عمل آورد.

لاپاراسکوپی تشخیصی، بسیار ایمن است. فقط در حدود ۳ بیمار از هر ۱۰۰۰ بیمار که تحت عمل لاپاراسکوپی قرار می‏گیرند، ممکن است دچار عوارض شوند.

 

◄ کاربردهای لاپاراسکوپی

انجام لاپاراسکوپی معمولاً وقتی پیشنهاد می‏شود که سایر روش‏های تشخیصی دیگر مانند سونوگرافی و رادیولوژی نتوانسته‏اند علت «ناباروری» را توجیه کنند.

در صورت وجود درد، تاریخچه عفونت قبلی، آندومتریوز، سابقه جلوگیری با وسایل داخل رحمی IUD و بعضی مشکلات دیگر، انجام لاپاراسکوپی زودتر از موعد توصیه می‏شود.

یافتن علت دردهای شکمی و لگنی، نمونه‏گیری از توده‏های لگنی، تأیید آندومتریوز، جستجو برای یافتن انسداد لوله‏های رحمی، برداشتن فیبروم‏های رحـمی، برداشتن حاملـگی خــارج رحــمی (EP)، برداشتن رحم (هیسترکتومی) و برداشتن تخمدان‏ها، بستن لوله‏های رحمی (به عنوان یک روش دائمی پیشگیری از بارداری) برای انجام عمل ZIFT و GIFT

 

◄ چگونگی انجام لاپاراسکوپی

 ابتدا بیمار روی یک تخت شیب‏دار (با شیب ملایم) خوابانیده می‏شود به طوری که سر پایین‏تر از پاها قرار گیرد. ناحیه شکم استریل شده و با شان استریل پوشانده می‏شود. برای شل شدن عضلات و عدم احساس درد به بیمار «بیهوشی عمومی» داده می‏شود.

گاز دی‏اکسیدکربن با اکسید نیتروژن از طریق یک سوزن از روی شکم به داخل حفره شکم تزریق می‏شود. این گاز باعث متسع شدن شکم و بلندکردن دیواره شکم شده و لذا اعضای شکمی و لگنی آسان‏تر قابل رویت می‏شوند.

سپس یک برش کوچک نزدیک ناف زده می‏شود و تروکار لاپاراسکوپی از طریق این برش به داخل فرستاده می‏شود. دستگاه‏های لاپاراسکوپی به یک دوربین ویدئویی متصل می‏شوند به طوری که در طول عمل جراحی تصاویر بر روی مانیتور تلویزیون اتاق عمل نمایش داده می‏شود.

یک برش کوچک دیگر، در زیر برش اول زده می‏شود تا از طریق آن به اعضای مخفی شده زیر اعضای دیگر، دسترسی بیشتری ایجاد شود.

ممکن است از لیزر و یا الکتروکوتر به منظور درمان آندومتریوز، در جریان لاپاراسکوپی استفاده شود. همچنین تزریق ماده رنگی به منظور شناسایی انسداد لوله‏های رحمی نیز انجام می‏شود.

    16/05/14

    05:26


    بروزرسانی در


    به اشتراک بگذارید