لامینت دندان

fffff143342fffff143342fffff143342fffff143342fffff143342fffff143342

(لمینت) دندان (ونیر دندان) چیست ؟

 

 همه انسان‌ها مشتاق داشتن یک لبخند زیبا هستند اما برخی به خاطر دندان‌های بد شکل یا بد رنگ از این آرزو محرومند. اینجاست که دندان‌پزشکی ترمیمی به میدان وارد می‌شود و با معجزه‌ای به نام لامینت (لمینت)، لبخند و زیبایی را به صورت افراد باز می‌گرداند.
اما لامینت (لمینت) چیست؟ برای چه افراد و چه دندان‌هایی مناسب است؟ آیا آسیبی به دندان‌ها می‌رساند؟ یا ممکن است این درمان طول عمر طولانی‌ ای نداشته باشد و با شکست مواجه شود؟

شاید بد نباشد در ابتدا یک تعریف ساده اما عملی در مورد لامینت (لمینت) (ونیر) داشته باشید .
لامینت (لمینت) یا ونیر لایه‌ای از مواد همرنگ دندان است که برای اصلاح فرم، شکل، رنگ و طول دندان‌ها یا بستن فاصله بین دندان‌ها و درمان دندان‌های شکسته روی دندان قرار داده می‌شود. ونیر‌ها یا از جنس کامپوزیت هستند و به طور مستقیم و داخل مطب ساخته می‌شود (که به آن‌ها ونیر کامپوزتی می‌گویند) و یا از جنس سرامیک هستند و در لابراتور ساخته می‌شوند (که به آن‌ها ونیر سرامیکی گفته می‌شود). به علت تراش بسیار کم و ایجاد زیبایی فوق العاده ونیر‌ها اولین طرح درمان در دندان‌های قدامی محسوب می‌شوند .

این روزها یکی از اعمال رایج مطبهای دندانپزشکی، لمینیت است لامینت (لمینت) ها (ونیرها) دو نوعند :

۱ . سرامیکی )روش غیر مستقیم)

۲ . کامپوزیتی )روش مستقیم(

لامینت (لمینت) سرامیکی )ونیر سرامیکی (

که به آن «پرسلن ونیر» نیز گفته میشود،شامل یک پوسته نازک سرامیکی (چینی)  به قطر ۵_۶ میلیمتر است که دو برابر ضخامت یک پوسته تخم مرغ است و به کمک انواع باندهای رزینی، همان چیزی که باعث چسباندن مواد کامپوزیتی به دندان میشود، روی دندان چسبانده میشود .

انواع گوناگونی دارد :

۱ . انواعی که از فلدسپاتیک پرسلن ساخته شده و به صورت پودر گذاری در لابراتوار، توسط تکنسین بر روی cast) مدل قالبگیری شده از دندان (فرم داده میشود .

۲ . انواعی که به صورت پرسی (by pressing)بر رویcast ، در کوره فرم داده میشود، با نام. High pressed ceramic که امروزه بسیار مورد استفاده است. مثل Ips-impress

۳ . انواعی که با استفاده از سیستمهای CAD-CAM به صورت ماشینی از بلوکهای سرامیکی تراش داده میشود. مثل    cerec

مراحل انجام پرسلن ونیر )لامینت (لمینت) ونیر (

 در واقع بعد از تراش مقدار معینی از مینای دندان و سپس قالبگیری از دندان تراش خورده، یک ترمیم موقت بر روی دندان قرار داده میشود و قالب تهیه شده به لابراتوار فرستاده میشود. لابراتوار با توجه به خواست دندانپزشک و بیمار و با توجه به رنگ مورد نظر، آن را فرم میدهد. در جلسات بعدی، لامینیت آماده شده بر روی دندان چسبانده میشود. این سمان (چسب) رزینی است .

برای خارج شدن از این بحث تخصصی ،بهتر است موارد استفاده و عدم استفاده از لامینت (لمینت) های سرامیکی را به بحث بنشینیم :

موارد استفاده از ونیرهای سرامیکی :

 •  بستن فواصل دندانی
 • بهم ریختگیهای متوسط تا خفیف دندانی
 • دندانهای تیره و رنگ گرفته
 • دندانهایی که لکه های (hypocalcification) بر روی آنها وجود دارد .
 • دندانهایی که لب پر (chip) شده اند و یا به هر علتی شکسته اند .
 • دندانهایی که تمایل به سمت زبانی دارند .

موارد عدم استفاده از ونیرهای سرامیکی :

 • دندانهایی که تمایل به سمت لبی دارند .
 • افرادی که عادات دهانی مختلف دارند مثل دندان قروچه یا فشردن دندانها به هم و یا افرادی که سایش دندانی دارند .
 • دندانهایی که بر اثر سایش ارتفاع خود را از دست داده اند .
 • اگر ضخامت مینای دندان به اندازه کافی نباشد .
 • افرادی که بهداشت دهانی ضعیفی دارند .

مزایای لمینتهای سرامیکی )چینی (

۱ . زیبایی چشمگیر و طبیعی :

این موضوع به علت انعکاس نور در سطح باند شونده به دندان است، در حالی که مینای دندان نور را در سطح عاج باز میتاباند .

۲ . عدم رنگ پذیری :

سطح شیشه ای سرامیک رنگ نمی پذیرد .

معایب لامینت (لمینت) های (ونیرهای) سرامیکی

۱ . اگر بشکنند یا ترک بردارند غالبا باید تعویض شوند .

۲ . عمر متوسط آنها ۱۰ سال است و معمولا بعد از آن نیاز به تعویض دارند .

۳ . اگر کمی تراش زیادتر از حد باشد و به عاج دندان برسد، باند ضعیفتری خواهد داشت و لامینت (لمینت) ممکن است زودتر بیفتد .

۴ . در دندانها با پوسیدگی وسیع و یا پر کردگیهای قدیمی کاربرد ندارد .

۵ . بعد از سمان کردن وچسباندن لامینت (لمینت) بر روی دندان رنگ و شکل آن قابل تغییر نیست .

۶ . هزینه نسبتا گران این درمان ( از ۶۰۰٫۰۰۰ تومان تا ۱٫۵۰۰٫۰۰۰ تومان (

سفید کردن دندان با چینی

در این روش که پیشرفته ترین روش در تامین زیبایی دندان میباشد لایه ای از جنس چینی بر روی دندان گذاشته میشودکه برخلاف دیگر روشهای زیبایی دندان رنگ آن دایمی است وحتی همانند روکش استحکام دندان را نیز افزایش میدهد .

برطرف نمودن لکه هاو تغییر رنگ ها -نامنظم بودن دندانها – انحراف تاج دندان واصلاح فاصله بین دندانها با این روش به خوبی امکان پذیر است. استحکام این مواد از مواد رنگ دندان بیشتر بوده و پریدگی لبه دندانها را نیز به خوبی درمان میکند. این روش برای بیمارانی که از تغییر رنگ مواد همرنگ و یا نا زیبایی روکش های قبلی رنج میبرند بهترین درمان خواهد بود .

زیبایی-شفافیت -استحکام و نمای طبیعی (عدم شباهت به روکش های معمولی) از مزایای این روش درمانی است بطوری که بسیاری از هنرپیشگان دندانهای خود را با این روش زیبا کرده اند .

رضایت از درمان-زیبایی واستحکام آن در بین همه بیماران دیده میشود و لبخند زیبا بهترین هدیه ای است که این بیماران دریافت میکنند

لمینیت کامپوزیتی دندان )ونیر کامپوزیتی دندان (

روشی است که با کمک مواد رنگ دندان (کامپوزیت) میتوان در مطب و در یک یا نهایتا دو جلسه (با توجه به وسعت کار) بد فرمی ها، بعضی انواع بد رنگیها، فواصل باز بین دندانی، ترکهای دندانی، شکستگیهای دندانی، لب پر شدن دندانها، بهم ریختگیهای دندانی خفیف تا متوسط و  را برطرف کرد .

موارد عدم استفاده (کنترااندیکاسیونهای) استفاده از ونیر کامپوزیتی دندان

۱ . بیماران با سایش شدید

۲ . افراد با عادات دهانی مثل دندان قروچه  

۳ . بهداشت دهانی ضعیف

۴ . بهم ریختگیهای دندانی شدید

مراحل کامپوزیت ونیر دندانها

۱ .آنچه که اولویت انجام هر نوع درمان زیبایی دندانپزشکی است، داشتن یک بهداشت دهانی ایده آل است. هر نوع جرم، پلاک ویا بیماری پریو دنتال باید قبلا برطرف شود .

۲ . بعضا برای نمایش دادن فرم نهایی لبخند بیمار یک مدل موقت کامپوزیتی روی دندانهای بیمار فرم داده میشود و در صورت راضی بودن او درمان انجام میپذیرد .

۳ . انتخاب رنگ دندان با توجه به خواست بیمار. در این مرحله با مشورت دندانپزشک زیبایی، رنگ مورد نظر برای دندانهای فرد انتخاب میشود. لازم به ذکر است، اگر بیمار بخواهد رنگ دندانهای روشنتری داشته باشد، بعضا انجام بلیچینگ )سفید کردن دندانها) قبل از انجام ونیر دندانی توصیه میشود .

۴ . ایزوله کردن دندانها و اسید زدن و شستن آنها. سپس دندانها کاملا خشک شده و با استفاده از کامپوزیتهای مخصوص انجام ونیر، موسوم به «کامپوزیتهای زیبایی»، دندانپزشک شروع به فرم دادن یک لبخند زیبا میشود .

۵ . معمولا در یک جلسه تنظیم شده دیگر، پالیش کردن و تکمیل ونیر کامپوزیتی، انجام میپذیرد .

۶ . آنچه یک «دندانپزشک زیبایی ماهر» در نظر میگیرد پر هیز از  over contour دندان و توجه به طبیعت شستشوی فیزیولوژیک لثه بعد از درمان است .

 

تفاوت اصلی لامینت (لمینت) سرامیکی و کامپوزیتی در چیست؟
لامینت (لمینت) های سرامیکی مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیتی دارند. ثبات رنگ در لامینت (لمینت)‌های سرامیکی بیشتر است و اصولا ظاهر زیباتری دارند .
لامینت (لمینت)‌ های کامپوزیتی ثبات رنگ کمتری دارند و مزیت اصلی آن‌ها نسبت به لامینت (لمینت)‌ های سرامیکی، قیمت ارزان‌تر و تراش کمتر دندان است .

انجام این درمان چه شرایطی دارد؟ چه کسانی می‌توانند از درمان لامینت (لمینت) استفاده کنند و چه کسانی نمی‌توانند؟
لامینت (لمینت) برای «اصلاح مشکلات خفیف تا متوسط دندان‌های قدامی» کاربرد دارد .بسیار مهم است که دندان دچار ضایعات گسترده نباشد و مشکلات زیبایی در حد مینای دندان ختم شود. مسئله مهم دیگر اکلوژن بیماراست؛ وجودعادات دهانی چون دندان قروچه (براکسیسم و یا کلنچینگ) کنترا اندیکاسیون درمان لامینیت محسوب می‌شود. در زمان دندان قروچه بیمار نیروی بسیار زیادی را به دندان‌های خود و لامینت (لمینت) وارد می‌کند که در طی زمان منجر به شکستن لامینت (لمینت) می‌شود .

آیا در جریان این درمان دندان‌ها تراش می‌خورند؟
تراش دندان قبل از گذاشتن لامینت (لمینت) بستگی به طرح و شکل اولیه دندان‌ها و وضعیت اکلوژن بیمار دارد. در برخی از موارد انجام هیچ گونه تراشی لازم نیست اما در برخی از موارد تراش دندان لازم است. البته به طور کلی تراش ایجاد شده در دندان‌ها بسیار محافظه کارانه‌تر از تراش روکش است و حجم بسیار کمتری از دندان تراشیده می‌شود .


آیا انجام لامینت (لمینت) عوارض جانبی هم دارد و ممکن است به دندان‌ها آسیب وارد شود؟
عوارض احتمالی لامینت (لمینت) عبارتند از :
۱ حساسیت تاخیری پس از درمان: مانند هر ترمیم دیگری احتمال ایجاد حساسیت به سرما و گرما پس از درمان وجود دارد که البته پس از گذشت مدت زمان کوتاهی این مشکل برطرف می‌شود .
۲ شکستگی لامینت (لمینت): اگر اصول اولیه انتخاب بیمار برای درمان لامینت (لمینت) به درستی مورد نظر قرار گرفته باشد و بیمار هیچ گونه کنترااندیکاسیونی در مورد درمان لامینت (لمینت) نداشته باشد احتمال شکستگی ترمیم بسیار کاهش می‌یابد اما از بین نمی‌رود. چون در طول عمر درمان لامینت (لمینت) بیمار نقش اساسی ایفا می‌کند . بیمار باید از برخی عادات غذایی خود مانند گاز زدن غذاهای سفت، جویدن یخ و خودداری کند تا طول عمر درمان افزایش یابد. اما در صورتی‌که لامینت (لمینت) کامپوزیتی یا سرامیکی دچار پریدگی شود، با کامپوزیت فابل ترمیم و اصلاح است .
۳ تغییر رنگ لبه‌ای لمینت: تغییر رنگ لبه‌ ای در لامینت (لمینت) در طی زمان کاملا بستگی به مواد رنگی مورد مصرف بیمار مانند چای، قهوه و یا کشیدن سیگار دارد. به عبارتی هرچه این مواد بیشتر مصرف شود احتمال تغییر رنگ در لبه‌های لامینت (لمینت) بیشتر است و اگر بیمار مصرف مواد رنگی را کم کند قابل پیشگیری است .

افراد پس از لامینت (لمینت) کردن دندان‌ها چه ملاحظات خاصی باید انجام دهند؟
در کل برای هر گونه درمان ترمیمی دندان‌پزشکی رعایت بهداشت دهان الزامی است، اما در مورد درمان لامینت (لمینت) علاوه بر رعایت اصول بهداشتی استفاده از دستگا‌ه های پیزوالکتریک جرم گیری باید با احتیاط انجام شود. همچنین برخی از دهان شویه‌های حاوی فلوراید روی لامینت (لمینت) تاثیر منفی دارد. بنابراین قبل از استفاده از دهان شویه باید با دندانپزشک مشاوره به عمل آید .

 
– آیا انگونه که در برخی از آگهی‌های تبلیغاتی ادعا می‌شود، می‌توان از لامینت (لمینت) به عنوان جایگزین درمان ارتودنسی استفاده کرد؟
– در صورتی‌که بیمار دچار مشکلات اکلوزالی شدید نباشد و رشد فکین به حد نهایی خود رسیده باشد می‌توان طرح درمان لامینت (لمینت) را مد نظر داشت. به علت طولانی بودن درمان ارتودنسی ایجاد عوارض جانبی روی دندان‌ها مانند تحلیل ریشه، ایجاد پوسیدگی بیشتر در طی درمان ارتودنسی و همچنین برگشت دوباره مشکلات قبلی دندان‌ها پس از برداشتن براکت‌های ارتودنسی لامینت (لمینت) می‌تواند به عنوان یک جایگزین درمانی با پیش آگهی بسیار عالی در بیماران با مشکلات خفیف تا متوسط دندانی مدنظر قرار گیرد
..

  ۹۴/۰۸/۲۰

  ۱۱:۴۵

  Last updated on


  به اشتراک بگذارید: