قند خون و فشار خون مناسب دیابتی ها

قند خون ناشتای طبیعی برای یک فرد طبیعی غیر دیابتی در حدود 70 تا 100 میلی گرم در دسی لیتر است.
مقادیر قند خون مطلوب برای افراد مبتلا به دیابت به شرح زیر می باشد:
– قند خون ناشتا : 70 تا 130 میلی گرم در دسی لیتر
– – قند خون 2 ساعت پس از صرف غذا: کمتر از 180 میلی گرم در دسی لیتر

قند خون 2 ساعت بعد از صرف غذا در فرد عادی باید کمتر از 140 میلی گرم در دسی لیتر باشد، ولی هدف مطلوب در بیماران دیابتی این است که این قند خون به کمتر از 180 میلی گرم در دسی لیتر برسد . شروع 2 ساعت بعد از صرف غذا از اولین لقمه غذا حساب میشود .
البته به یاد داشته باشید مقادیر مطلوب مذکور ممکن است برای تمام افراد دیابتی مصداق نداشته باشد و ممکن است شرایط بالینی شما به گونه ای باشد که پزشک معالج تان محدوده مطلوب قند خون برای شما را قدری متفاوت با مقادیر ذکر شده در نظر بگیرد؛ برای مثال افرادی که دچار افت قند خون ناآگاهانه می گردند ممکن است نیازمند یک قند خون بالاتر باشند.
در افراد دیابتی همانطور که میزان قند خون بالا می تواند مضر باشد، افت ناگهانی و مکرر قند خون نیز می تواند آثار نامطلوبی را به همراه داشته باشد. لذا در افرادی که با درمان مشخص افت مکرر قند خون را دارند، پزشک می تواند میزان قند خون بالاتری را در نظر بگیرد.
همانطور که ذکر شد افت قند خون یا هیپوگلیسمی یکی از عوارض بیماری دیابت است که در کنترل دیابت باید به آن توجه نمود.
هیپوگلیسمی عبارت است از کاهش قند خون به کمتر از 70 میلی گرم در دسی لیتر و علایم آن عبارتند از: افزایش ضربان قلب ، سرگیجه ، سنگینی سر ، احساس گیجی و گنگی، لرزش، اضطراب ، عرق کردن ، خواب آلودگی، احساس ضعف و گرسنگی و اختلال در صحبت کردن.
علائم مذکور در افراد غیر دیابتی با کاهش قند خون به کمتر از 45-50 میلی گرم در دسی لیتر ایجاد میشود . از طرفی در افراد دیابتی که مدت زیادی دچار قند خون بالا هستند به قند خون بالا عادت کرده اند و گرچه قند خون بالا ضربات خودش را مرموزانه به بیمار وارد میکند ولی حتی اینها به قند خون بالاتر از 70 میلی گرم در دسی لیتر نیز علائم هیپوگلیسمی را بروز میدهند . بنابر این در شروع درمان کنترول قند خون سعی میشود عدد بالاتری مثلا بالای 100 میلی گرم در دسی لیتر بعنوان هدف قند خون ناشتا در نظر میگیریم .

ممکن است پزشک معالج تان بسته به شرایط بالینی شما یک محدوده قند خون خاص را برای شما به عنوان قند خون مناسب در نظر گیرد. لذا باید توجه داشته باشید که کنترل قند خون شما به منظور پیشگیری از بروز عوارض نامطلوب دیابت می باشد و نباید نگاه وسواس گونه به آن داشته باشید. بلکه باید قند خون خود را با مشورت پزشک متخصص، در یک محدوده مناسب حفظ کنید. همچنین می بایست از خطر افت قند خون مصون بمانید.

فشار خون مناسب افراد دیابتی :
نکته دیگری که دیابتی ها باید به آن توجه کنند آن است که باید فشار خون شان را نیز تحت کنترل نگه دارند.
تحقیقات نشان داده‌اند که کنترل فشار خون بالا در افراد دیابتی به منظور پیشگیری از عوارض دیابت، به اندازه ی کنترل قند خون اهمیت دارد.
 فشار خون مطلوب برای افراد دیابتی عبارت است از : 80 / 130 میلی‌متر جیوه و برای افراد دیابتیی که دچار بیماری کلیه شده اند 125/75 میلی‌متر جیوه در نظر گرفته میشود .
 عواملی که به کنترل فشار خون کمک می ‌نمایند شامل:
کاهش وزن (در صورت چاقی و اضافه وزن) ، ورزش و فعالیت بدنی منظم ، کاهش مصرف نمک، ترک دخانیات و اجتناب از مصرف الکل است.

۹۳/۰۸/۱۵

۱۸:۵۱

Last updated on


به اشتراک بگذارید:

سوال یا نظر خود را وارد کنید