قرمزی چشم کودک


وقتی متوجه قرمزی چشم کودک می‌شوید، همیشه لازم نیست نگران باشید ولی حتما لازم است که پیگیری کنید و علت را پیدا کنید. چشم به وسیلۀ ترشح اشک بسیاری از میکروب‌ها و گرد و غبار محیط را حل می‌کند و از بین می‌برد.

اگر مجاری اشکی دچار مشکل شده باشد، با ماساژ کنار بینی کودک می‌توانید به رفع این مشکل کمک کنید.

قرمزی چشم کودکان به هر دلیلی که باشد به وسیلۀ تورم و تحریک رگ‌های خونی در قسمت‌های مختلف چشم، نمود می‌کند، اما اگر قرمزی همراه ترشحات، عفونت و تغییر در بینایی باشد هرچه سریع‌تر به چشم‌پزشک مراجعه نمایید.

قرمزی چشم کودکان نشانه چیست؟

به طور معمول، قرمزی چشم کودکان نشانه عفونت و یا التهاب است، پزشک با معاینه فیزیکی در اکثر مواقع نوع و درمان بیماری را تشخیص می‌دهد. ولی در مواردی که پزشک تجویز کند، لازم است که از ترشحات چشمی کشت صورت گیرد. برای پیشگیری از مشکلات چشم، بلافاصله پس از تولد از قطره و یا پماد آنتی‌بیوتیک در چشم نوزاد استفاده می‌شود. قرمزی چشم ممکن است مربوط به بیماری و یا واکنش به یک آسیب فیزیکی باشد که در ادامه در مورد تمام موارد توضیح داده خواهد شد.

دلایل ایجاد قرمزی چشم در کودک

دلایل ایجاد قرمزی چشم در کودک

عوامل طبیعی مثل باد، گرد و خاک، نورخورشید و خشکی هوا می‌تواند دلیل ایجاد قرمزی چشم باشد. که در اغلب مواردی که به این دلایل ایجاد شده باشد، جای نگرانی نیست و بدون اقدام درمانی و در زمان کوتاهی رفع می‌شود.

در مواردی که علت ایجاد تورم و قرمزی چشم، آلرژی، آنفولانزا، انواع میکروب، ویروس و باکتری، سرفه‌های شدید و بیماری‌های عفونی چشم باشد، مداخلۀ پزشک و در مواردی دارودرمانی لازم است.

از دلایل حادتر قرمزی چشم می‌تواند، تروما، زخم یا خراش روی قرنیه باشد، که معمولا حین بازی و یا قرارگرفتن مقابل باد و گردو خاک برای کودکان اتفاق می‌افتد.

گلوکوم و یا آب سیاه نیز، از دلایل قرمزی چشم هست که معمولا در کودکان اتفاق نمی‌افتد ولی به ندرت و با زمینه ارثی در کودکان هم دیده می‌شود.

تقریبا شایع‌ترین بیماری چشم رایج در کودکان، عفونت یا به اصطلاح رایج، التهاب ملتحمه است که بافت سفید چشم را درگیر می‌کند و ممکن است غدد لنفاوی جلوی گوش هم بزرگ شود.

ورم و التهاب ملتحمه، مسری است و در کودکان نیز به همان دلایلی ایجاد می‌شود که بزرگسالان به آن دچار می‌شوند. ویروس سرماخوردگی از دلایل متداول ایجاد قرمزی در چشم و ایجاد ورم ملتحمه است.

انسداد مادرزادی مجرای اشکی کودک نیز می‌تواند مشکلاتی برای چشم کودک ایجاد کند که در مواردی قرمزی چشم کودک را ایجاد می‌کند.

این بیماری با نام کنژنکتیویت نیز شناخته می‌شود که این نام، بیشتر در بین پزشکان مورد استفاده قرارمی‌گیرد.

درمان خانگی قرمزی چشم کودک

درمان خانگی قرمزی چشم کودک

برای تسکین فوری التهاب و قرمزی چشم کودک می‌توانید از کمپرس یخ، حلقه‌های خنک شدۀ خیار، حلقه‌های سیب‌زمینی و چای‌های کیسه‌ای خنک شده استفاده کنید.

پدهای پنبه‌ای آغشته به سرکۀ سیب، گلاب، شیر و عسل، چای بابونه، چای سبز و یا ژل آلوئه‌ورا نیز می‌تواند تسکین‌دهنده باشد.

چکاندن یک قطره از آب لیموی طبیعی رقیق شده، روغن نارگیل و یا روغن کرچک هم در بهبود التهاب و ضدعفونی کردن چشم مفید است.

درمان خانگی هرگز جای مراجعه به چشم‌پزشک را نمی‌گیرد و برای درمان بیماری‌های جدی چشم نیست.

پیشگیری از قرمزی چشم کودک

معمولا کودکان از لوازم آرایش استفاده نمی‌کنند ولی اگر به دلیل کنجکاوی و یا اتفاقی چشم کودک به لوازم آرایش آلوده شود فوری با مواد مناسب پاک‌سازی شود.

اگر کودک‌تان با تایید و نظر پزشک، از لنز طبی استفاده می‌کند، در فواصل مناسب لنزها را از چشم بیرون بیاورید و مرتب قبل و بعد از استفاده حتما لنزها را بشویید. (استفاده از لنز غیرطبی برای کودکان توصیه نمی‌شود)

چنانچه گرد و خاک و یا هر مادۀ خارجی وارد چشم کودک شد، سریع شستشو داده شود.

در مورد نوزادان توصیه می‌شود، هر فرد در تماس با نوزاد به طور مرتب دست‌ها را بشوید، حوله و وسایل کودک مرتب تمیز شود، از تماس با افراد بیمار پرهیز شود و در معرض سرفه و عطسۀ سایرین قرار نگیرد.

پیشگیری از قرمزی چشم کودک

بسیار شایع است که هنگام بیدار شدن، پلک‌های نوزاد به هم چسبیده و ترشحات به رنگ‌های زرد و یا سبز روی مژه‌های نوزاد دیده می‌شود، در این مواقع از مالیدن پلک‌ها با دست پرهیز شود، لازم است با کمک محلول آب ولرم و چای و یا محلول کلرور سدیم پلک‌ها را باز کنید. پس از مراجعه به پزشک، طبق دستور و تجویز دارو، از قطره و یا پماد استریل چشمی استفاده نمایید.

قرمزی چشم نوزاد

در نوزادان و قبل از سن یک‌سالگی، معمولا انتقال ویروس از مادر به نوزاد، شایع‌ترین دلیل ایجاد قرمزی و التهاب چشم می‌باشد، چنانچه مادری مبتلا به ویروس سوزاک، کلامیدیا و یا انواع عفونت باشد، توصیه می‌شود نوزاد وی توسط فوق تخصص چشم نوزادان معاینه شود.

ممکن است نوزاد، حین عبور از مجرای تناسلی مادر مبتلا به سوزاک به ویروس آلوده شود و در این صورت طی هفتۀ اول پس از تولد، چشم نوزاد پر از خون‌آبه و عفونت می‌شود و در مواردی به کشت ترشح چشم نیاز است که پزشک با توجه به تشخیص، درمان توسط آنتی‌بیوتیک را تجویز می‌کند.

اگر نوزاد طی هفتۀ دوم پس از تولد، دچار التهاب شود، معمولا پزشک، انتقال ویروس کلامیدیا را از مادر به نوزاد تشخیص می‌دهد که با آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود.

به جز ویروس‌هایی که حین تولد از مادر به نوزاد منتقل می‌شود، سایر بیماری‌های چشم در کودکان و نوزادان مشترک است و به سن مربوط نمی‌شود، با این‌حال مادران معمولا همراه با مشکل فرزندشان سن او را نیز ذکر می‌کنند و در خیلی از موارد این حساسیت به جا و مفید است.

قرمزی چشم کودک و نوزاد

به طور مثال، قرمزی چشم کودک شش ماهه اگر همراه با خارش و آبریزش باشد به چه دلیل است؟ یا قرمزی چشم کودک یک‌ساله که به علت آلرژی ایجاد شده باشد، معمولا با نظافت محیط و استفاده از کمپرس سرد قابل کنترل است؟

مواردی که در دو سوال بالا مطرح شد مربوط به قرمزی چشم کودک به دلیل آلرژی است، خارش و آبریزش از چشم نشانه‌های آلرژی هستند و به وسیلۀ نظافت محیط، پرهیز از تماس با مواد آلرژیک، موی حیوانات و کمپرس سرد قابل کنترل است. هرچند ممکن است پزشک داروهای کورتیکواستروئید نیز تجویز نماید.

قرمزی چشم به دلیل آلرژی در نوزادان، کودکان و بزرگسالان بسیار شایع است.

درمان قرمزی چشم کودک

درمان قرمزی چشم کودک

درمان، بسته به نوع دلیل ایجاد کننده، متفاوت است. در التهاب چشم به دلیل ویروس، استفاده از آنتی‌بیوتیک طبق دستور پزشک و به مدت مورد تجویز لازم است. ولی در مورد ورم ملتحمه، تنها شست‌وشوی چشم با محلول استریل چشمی و یا آب‌نمک استریل بسیار رقیق کفایت می‌کند.

دقت شود که در درمان به وسیله پماد و یا قطره استریل چشمی، نوک قطره و یا پماد با چشم برخورد نداشته باشد، طول درمان به مدت تجویز شده ادامه یابد و در مدت درمان، نکات بهداشتی رعایت شود.

معمولا توصیه می‌شود اگر یک چشم دچار التهاب شد، درمان را برای هر دو چشم انجام دهید که بیماری به چشم دیگر سرایت نکند.

هرگز یک دارو برای دو نفر استفاده نشود و از درمان خودسرانه دارو به دلیل شباهت علائم پرهیز شود.

اگر قرمزی چشم کودک، در اثر داخل شدن کف صابون‌های شیمیایی، کلر موجود در استخر و یا دود باشد، هیچ درمانی نیاز نیست و با گذشت زمان این قرمزی از بین می‌رود.

به جز قرمزی چشم، علائمی وجود دارد که به شما می‌گوید نوزادتان مشکل چشمی دارد: خاراندن چشم، حساسیت به نور، دیدن اشیا از فاصله خیلی نزدیک، تغییر رنگ مردمک چشم، سریع و زیاد پلک زدن و تماشای اجسام با یک چشم. در صورت مشاهدۀ این علائم به چشم‌پزشک مراجعه کنید.

19/06/16

13:44


بروزرسانی در


به اشتراک بگذارید