قانون نحوه اهدای جنین به زوجین نابارور


دکتر زهره لواسانی، عضو هیأت علمی دانشگاه/

مصوب جلسه مورخ ۲۹/۰۴/۱۳۸۲ مجلس شورای اسلامی

‌ماده ۱- به موجب این قانون، کلیه مراکز تخصصی درمان ناباروری ذی‌صلاح مجاز‌ خواهند بود با رعایت ضوابط شرعی و شرایط مندرج در این قانون نسبت به انتقال‌ جنین‌های حاصله از تلقیح خارج از رحم زوج‏های قانونی و شرعی پس ‌ازموافقت کتبی‌ زوجین صاحب جنین به رحم زنانی که پس از ازدواج و انجام اقدامات پزشکی ناباروری‌ آن‏ها (‌هر یک به تنهایی یا هر دو) به‌ اثبات رسیده اقدام نمایند.

‌ماده ۲- تقاضای دریافت جنین اهدایی باید مشترکاً از طرف زن و شوهر تنظیم و ‌تسلیم دادگاه شود و دادگاه در صورت احراز شرایط ذیل مجوز دریافت جنین را صادر‌می‌کند:

‌          الف – زوجین بنا به گواهی معتبر پزشکی، امکان بچه‌دارشدن نداشته باشند و زوجه‌ استعداد دریافت جنین را داشته باشد.

          ب – زوجین دارای صلاحیت اخلاقی باشند.

          ج – هیچ‌یک از زوجین محجور نباشند.

‌          د – هیچ‌یک از زوجین مبتلا به بیماری‏های صعب‌العلاج نباشند.

‌          هـ- هیچ‌یک از زوجین معتاد به مواد مخدر نباشند.

‌          و – زوجین بایستی تابعیت جمهوری اسلامی ایران را داشته باشند.

‌ماده ۳- وظایف و تکالیف زوجین اهداءگیرنده جنین و طفل متولد شده از لحاظ‌ نگه‏داری و تربیت و نفقه و احترام نظیر وظایف و تکالیف اولاد و پدر و مادر است.

‌ماده ۴- بررسی صلاحیت زوجین متقاضی در محاکم خانواده، خارج از نوبت و ‌بدون رعایت تشریفات آئین دادرسی مدنی صورت خواهد گرفت و عدم تأیید صلاحیت‌ زوجین قابل تجدیدنظر می‌باشد.

‌ماده ۵- آئین‌نامه اجرائی این قانون ظرف مدت سه ماه توسط وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی با همکاری وزارت دادگستری تهیه و به تصویب هیأت‌وزیران ‌خواهد رسید.

‌قانون فوق مشتمل بر پنج ماده در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ ۲۹ تیر ماه‌ ۱۳۸۲ مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ ۱۳۸۲٫۵٫۸ به‌ تأیید شورای نگهبان رسیده است.

‌مهدی کروبی – ‌رئیس مجلس شورای اسلامی

منبع: سایت مرکز پژوهش‏های مجلس شورای اسلامی

http://rc.majlis.ir/fa/law/show/93943

۱۳۹۵ © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهش‏های مجلس شورای اسلامی ایران می‎باشد.

    16/11/30

    01:13


    بروزرسانی در


    به اشتراک بگذارید