فیشورسیلانت دندانها


یک مسدود کننده یا سیلانت یک پوشش پلاستیکی نازک میباشد که برای پوشش سطوح جونده دندانهای آسیاب بزرگ وکوچک وشیارهای عمیق (که پیت وفیشور نامیده میشود)دندانها استفاده میشود.بیش از 75 درصد پوسیدگی های دندانها از این شیارهای عمیق شروع میشود.دندانهایی که این وضعیت را دارند به سختی تمیز میشوند و بسیار مستعد پوسیدگی میباشند.یک مسدود کننده یا سیلانت با بستن ومسدود کردن این شیارها و ایجاد یک سطح صاف که برای تمیز کردن با مسواک راحتر است باعث حفاظت از دندانها میشوند.مسدود کننده ها میتوانند تا چندین سال دندان را محافظت کنند ولی چون ممکن است دچار سایش وپریدگی شوند لازم است به صورت مرتب مورد معاینه وارزیابی دندانپزشک قرار گیرند

در چه کسانی سیلانت توصیه می شود

کودکان و نوجوانان: زمانی که اولین دندان آسیاب بزرگ در دهان ظاهر می شود، در صورتی که دارای شیارهای عمقی باشد باید سریعا با استفاده از سیلانت مسدود شود. سنین 16-6 سال جزء سال هایی از عمر می باشند که فرد خیلی مستعد پوسیدگی دندان است.

بزرگسالان: سطوحی از دندان که فاقد پوسیدگی دندان است اما دارای شیارها و فرورفتگی های زیادی می باشد.

بچه های زیر 6 سال: گاهی سیلانت در این افراد اگر دندانها دارای شیارها و فرورفتگی های عمقی باشد و کودک را مستعد به پوسیدگی دندان کند نیز انجام می شود.

سیلانت کردن دندان چطور انجام می شود؟

این عمل به آسانی و توسط دندانپزشک در عرض چند دقیقه انجام می شود. دندان هایی که قرار است تحت فیشورسیلانت قرار گیرند در ابتدا بطور دقیق تمیز می شوند و سپس توسط چند قطعه پنبه که در اطراف آنها گذاشته می شود سعی می میگردد که بزاق آن دندانها را آلوده نکند. سپس یک ماده مخصوص بر روی سطح دندان گذاشته میشود که باعث میشود ماده پلاستیکی فیشورسیلانت به دندان بچسبد. سپس دندان شسته و خشک می شود ومواد سیلانت به آهستگی و با دقت بر روی سطوح و نواحی دارای شیار گذاشته می شود. بسته به نوع ماده فیشورسیلانت ، به صورت خودبه خود یا با استفاده از نور آبی بر روی سطح دندان سخت شوند.

به خاطر داشته باشید دندانهای شما همین امروز نیاز به توجه شما دارند. همین امروز یک وقت ملاقات از ما بگیرید تا از وضعیت سلامت دهان خود باخبر شوید ما سعی می کنیم لبخند رضایت را برلبانتان بنشانیم
تماس با ما
تلفن ثابت 06132231339

همراه 093968917378
وبلاگ http://ahvazdandan.blogfa.com
ایمیل Ahvazdandan @ yahoo. Com

15/01/11

14:05


بروزرسانی در


به اشتراک بگذارید