فعالیت فیزیکی و سرطان

فعّالیّت فیزیکی مناسب، نقش ثابت شده‌ای در پیش‌گیری اوّلیّه و ثانویۀ سرطان رودۀ بزرگ و پستان دارد.

بر اساس مطالعات معتبر فعالیت فیزیکی- تا ۵۰%  با کاهش خطر ابتلا به سرطان همراه هست.. این اثر مثبت فعّالیّت فیزیکی وابسته به شدّت فعّالیّت  نه تنها به عنوان پیشگیری از ابتلا بلکه  در تمام مراحل مبتلایان به سرطان نیز  قابل مشاهده است. فعّالیّت فیزیکی، برای مبتلایان به سرطان پستان وابسته به هورمون، بیشترین سود را خواهد داشت.

مکانیزم زمینه‌ای که منجر به کاهش خطر ابتلا به سرطان می‌شود دقیقاً روشن نیست ولی به غیر از اثر مستقیم وزن و توزیع مناسب چربی در بدن، ایجاد تغییرات مثبت در سطح فاکتورهای رشد و هورمون‌های جنسی نیز در این روند محافظتی تأثیرگذار هستند. دربارۀ رودۀ بزرگ تأثیر در زمان گذار مواد غذایی از روده، نیز نقش‌آفرین است.

همراهی مثبت، مستقل و ثابت شده‌ای میان چاقی و «سرطان پستان در زنان یائسه»، «رودۀ بزرگ» و «کلیه» وجود دارد. هم‌چنین حجمی از منابع علمی دلالت برارتباط چاقی و فرجام بد سرطان دارند. این مسئله منجر به افزایش ترس از اپیدمی چاقی جاری خواهد شد چراکه نه تنها شانس ابتلا به سرطان را زیاد خواهد کرد بلکه اثر منفی برروی کارایی برنامه‌های غربال‌گری سرطان که کاهش مرگ‌ومیر سرطان را از طریق شناسایی زودرس، در نظر دارند، خواهد گذاشت.

همان‌طوری‌که چاقی در طول حیات فرد قابل‌تعدیل است، فرض بر این است که افزایش فعّالیّت فیزیکی و حفظ وزن سالم و مناسب مداخلاتی برایِ پیش‌گیری از سرطان و فرجام آن خواهند بود.

    ۹۵/۱۲/۲۲

    ۱۰:۲۸

    Last updated on


    به اشتراک بگذارید: