علل فقدان قاعدگی را چگونه تشخیص دهیم؟

دکتر زهره لواسانی، عضو هیأت علمی دانشگاه،

تشخیص علل فقدان قاعدگی (آمنوره)

فقدان دوره های قاعدگی را در اصطلاح پزشکی «آمنوره » می نامند. آمنوره یا همان فقدان بر دو نوع است: نوع اولیه و نوع ثانویه.

آمنوره اولیه؛ هنگامی رخ می دهد که یک دختر جوان هنوز قاعدگیش  تا سن ۱۶ سالگی شروع نشده است.

آمنوره ثانویه؛ در زنانی که عادت ماهانه شده اند و پس از آن متوقف  شده رخ می دهد.

 

تعریف

فقدان دوران قاعدگی برای یک دوره یا بیشتر آمنوره نامیده می شود. آمنوره اولیه به معنی عدم وقوع آن تا سن ۱۶ سالگی است. آمنوره ثانویه به شرایطی اطلاق می شود که فرد در گذشته دوران قاعدگی را تجربه کرده و سپس بروز آن متوقف شود. اگر شما سالم بوده و از نظر جنسی نیز فعال باشید، بارداری محتمل ترین دلیل برای قطع  قاعدگیتان است. به غیر از بارداری دلایل دیگری نیز برای توجیه آمنوره وجود دارد . آمنوره یک نشانه است نه بیماری و به ندرت در نتیجه یک شرایط جدی و خطرناک بوجود می آید. به هر حال ، ‌ندانستن دلیل آمنوره بسیار استرس زا است و مدت زمانی که تا اتفاق افتادن دوباره آن سپری می شود، شاید به اندازه یک عمر به نظر برسد. البته زمانی که شما و پزشکتان به ریشه مشکل پی ببرید و به درمان اصولی و زیر بنایی بپردازید، اغلب آمنوره برطرف می شود.

 

تشخیص آمنوره

آمنوره به ندرت به علت شرایط  نامساعد زندگی اتفاق می افتد و در بیشتر موارد چند اختلال هورمونی در وقوع آن تقش دارد. یافتن دلیل اصلی آمنوره ممکن است وقت گیر بوده و نیازمند به انجام چند آزمایش تشخیصی باشد. این آزمایشات عبارتند از:

 • تست بارداری. احتمالا این اولین آزمایشی است که پزشک انجام می دهد تا از وجود و یا عدم وجود بارداری اطمینان حاصل کند.
 • آزمایشات لگن. این تست برای اطمینان از سلامت کامل ارگان های تولید مثلی انجام می شود.
 • تست های بالینی. پزشک در این مرحله سلامت جسمی شما را بررسی کرده  و درباره تاریخچه سلامتی  از شما سوالاتی می پرسد. در زنان جوان این سوالات درباره علائم و نشانه هایی هستند که بیانگر تغییرات بلوغ در آنان می باشد.
 • آزمایش خون. تست عملکرد تیروئید یا سنجش سطح پرولاکتین می تواند به عدم ثبات سطح هورمون هایی که مسئول وقوع آمنوره هستند، اشاره کند. در زنانی که رشد موهای زائد دارند، سطح هورمون های مردانه نیز چک می شود.
 • تست تغییرات پروژسترون. برای انجام این تست شما باید داروی هورمونی پروژستروژن (progestogen) را برای مدت ۷ تا ۱۰ روز مصرف کنید. نتیجه به دست آمده از این تست به پزشک  نشان می دهد که دلیل آمنوره کمبود هورمون پروژسترون بوده است یا نه.
 • تصویر برداری. بنا بر علائمی که در شما مشاهده می شود و نتایج بدست آمده از تست های خونی پزشک ممکن است تصویر برداری را به شما پیشنهاد کند. شامل: توموگرافی کامپیوتری، تصویر بردای مغناطیسی یا اولترا سوند. این تست ها می توانند آشکار کننده تومور در هیپوفیز و یا ناهنجاری های ساختاری در ارگان های تولید مثلی باشد.
 • لاپاروسکوپی یا هیستروسکوپی. زمانی که دیگر تست ها هیچ دلیل خاصی را برای آمنوره نشان نمی دهند، پزشک ممکن است یک جراحی کوچک را برای دیدن ارگان های درونی پیشنهاد کند. در برخی موارد پس از یافتن منشا بیماری می توانند در همان زمان به درمان آن بپردازند.

  ۹۵/۰۱/۳۰

  ۲۲:۳۳

  Last updated on


  به اشتراک بگذارید: