علت وجود درد پس از درمان ریشه

⭕علل وجود درد پس‌از درمان ریشه :درمان ریشه (عصب کشی) در اصل شامل پاکسازی کانال های ریشه از عفونت و شکل دادن به دیواره کانال های‌ ریشه در طول مناسب ( تا حدود ۱میلیمتری انتهای ریشه) و مسدود کردن این طول با مواد سازگار مصنوعی است به طوری که میکروارگانیسم‌ها و میکروب‌های داخل کانال ریشه…

⭕علل وجود درد پس‌از درمان ریشه :
درمان ریشه (عصب کشی) در اصل شامل پاکسازی کانال های ریشه از عفونت و شکل دادن به دیواره کانال های‌ ریشه در طول مناسب ( تا حدود ۱میلیمتری انتهای ریشه) و مسدود کردن این طول با مواد سازگار مصنوعی است به طوری که میکروارگانیسم‌ها و میکروب‌های داخل کانال ریشه پاکسازی شوند و امکان رشد میکروب‌ها در آینده هم بسیار پایین بیاید. تمام این کارها برای یک دندان ممکن است مستلزم حداقل ۱ تا ۲ جلسه درمانی باشد و کاری دقیق و زمانبر است. بعد از درمان ریشه شما ممکن است درد داشته باشید. اگر قبل از عصب‌کشی درد داشته‌اید، احتمال وجود درد بعد از عصب‌کشی بیشتر هم میشود ‎.
این درد بیشتر وقت‌ها به با نقص انجام شدن درمان ریشه یا وجود عفونت پس از درمان ربطی ندارد. مکانیسم‌های درد بدن انسان مخصوصا در سر و گردن بسیار پیچیده هستند. گاهی حتی باوجود رفع علت اصلی درد، سیستم اعصاب محیطی و مرکزی همچنان تحریک درد را ادامه می‌دهند و گاهی یک واکنش التهابی ناشی از تحریک انتهای ریشه حین درمان، در بعضی موارد علت درد شدید بعد از عصب‌کشی است، بنابراین وجود درد بعد از عصب‌کشی تا حدود ۴ روز ،مخصوصا در ۲۴ ساعت اول طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد چون در بیشتر موارد با داروی مسکن قابل کنترل است.
حتی تا چند روز بعد از عصب‌کشی، درد حین غذا خوردن و موقع فشار روی دندان به دلیل التهاب طبیعی انتهای ریشه پس از درمان عادی است. برای اینکه بعد از عصب‌کشی کمترین درد را داشته باشید، داروهای تجویزی یا توصیه شده به‌وسیله دندان‌پزشک را در اولین فرصت بعد از تمام شدن کار درمان شروع کنید. معمولا مسکن‌ها اگر قبل از رفع بی‌حسی مصرف شوند، برای پیشگیری از شروع درد بهتر عمل خواهندکرد.
به ترتیب مصرف دارو‌ها دقت و سر موقع دارو‌ها را استفاده کنید. اگر درد شدید یا تورم داشتید، خونسردی‌تان راحفظ کنید و با دندان‌پزشک تماس بگیرید.در هر صورت بدون مشورت با دندانپزشک قبل یا بعد از درمان به هیچ وجه انتی بیوتیک مصرف نکنید ( به منظور پیشگیری از مقاومت دارویی )تا در اینده در صورت نیاز به این دسته از داروها از اثر درمانی لازم انها سود ببرید.

دندانپزشکی دکتر نیلوفر داودپور
⬅️ارائه خدمات ترمیمی،اطفال,درمان ریشه
شریعتی،قبا پ۱۰ ☎️ ۰۲۱۲۲۸۹۹۱۵۶

http://www.doctop.ir/members/nilood64/

 

    ۹۶/۱۲/۲۶

    ۱۶:۵۹


    به اشتراک بگذارید: