علائم آسم عصبی


افرادی که در مشاغل پرتنش و یا خانواده‌های پر‌حاشیه زندگی می‌کنند و یا دائما هیجانات روحی را تجربه می‌کنند، مستعد ابتلا به آسم عصبی هستند.یک تنش عصبی می‌تواند باعث ایجاد و یا عود کردن علائم آسم عصبی شود. یک تجربۀ احساسی شدید، شوک‌های ناگهانی مثل شنیدن اخبار ناراحت کننده و یا حضور در فضاهایی که استرس زیادی دارد هم می‌تواند در افراد سالم با علائم آسم عصبی خفیف‌تری همراه شود ولی تاثیر دائمی ندارد.

آسم، ریشۀ یونانی دارد و به معنی نفس نفس زدن به کار می‌رود. یک بیماری التهابی است که دستگاه تنفسی را درگیر می‌کند. علائم رایج و سه‌گانه آسم: خس خس سینه، تنگی قفسه سینه و نفس و سرفه هستند. بیماری آسم درمان ندارد و واگیردار نیست، ولی علائم آن قابل کنترل است.

به طور کلی، عوامل بیرونی باعث بروز علائم و تنگ شدن راه‌های تنفسی فرد مبتلا به تنگی نفس می‌شود.

آسم عصبی چه علائمی دارد؟

علائم آسم عصبی چیست

اظهار بیماران معمولا به این صورت است که احساس می‌کنند که راه تنفس و گلویشان به وسیله طنابی تنگ شده، معمولا مشاهده می‌شود که اطراف گردن خود را ماساژ می‌دهند و احساس می‌کنند اگر این کار را انجام ندهند خفه می‌شوند.

در واقع واکنش به عامل محرک بیرونی، به وقوع التهابات و انقباضاتی منجر می‌شود که هوای کمتری از مجرای تنفسی عبور می‌کند. در زمان ایجاد حمله، عضلات سر و گردن هم درگیر انقباضات می‌شود.

علائم آشنای حملۀ آسم، تنگی و انسداد مجرای تنفسی، التهاب برونش که ممکن است با سرفه بروز کند، تحریک مجاری هوا و شنیدن صدای خس خس از سینه بیمار، هستند. این علائم پاسخ بدن به منظور پاکسازی برونش از مخاط‌های غلیظ است.

محدودیت‌های افراد دارای علائم آسم عصبی

شاید افراد از ابتلای شما به تنگی نفس عصبی اطلاعی نداشته باشند، پس همراه داشتن داروهای گشادکننده برونش همیشه لازم است.

در مواردی ممکن است بیمار به این داروها واکنشی نشان ندهد و به مراقبت‌های اورژانسی احتیاج داشته باشد. مخصوصا اگر مصرف دارو علائم آسم را تشدید کرد و یا رنگ صورت و لب‌های بیمار به کبودی گرایش داشت و مدت حمله طولانی شد، حتما بیمار را به یک مرکز درمانی برسانید.

شدت علائم آسم عصبی به چه عواملی وابسته است؟

شدت علائم آسم عصبی

استرس می‌‍تواند هورمون‌ها را به صورتی تغییر دهد که منجر به التهاب، تنگ شدن و یا پر از مخاط شدن مسیر تنفس شود. خلقیات افراد در احتمال ابتلا به آسم عصبی بسیار موثر است و افراد عصبی بیشتر دچار آسم می‌شوند.

بیماری آسم در دسته بیماری‌های روان‌تنی بسیار متداول است. بسیاری از عوامل قابل کنترل و برخی غیرقابل کنترل هستند، مثلا طبق آمار، ابتلا به آسم در کودکی، در پسربچه‌ها شایع‌تر است و بعد از ۴۰ سالگی این نسبت تقریبا برعکس می‌شود، که عامل جنسیت توسط بیمار قابل کنترل نیست.

بر حسب تجربه، درصد ابتلا به آسم در افراد چاق بیشتر بوده و به داروی بیشتری جهت کنترل آسم احتیاج دارند.

معمولا علائم آسم بعد از مواجهه با یکی از عوامل زیر اتفاق می‌افتد:

 • بالارفتن ضربان قلب در نتیجه فعالیت بدنی مثل ورزش یا بالا رفتن از پله
 • سرماخوردگی و یا آنفولانزا
 • سینوزیت و عفونت‌های مشابه
 • استعمال و یا استنشاق مواد دودزا مثل سیگار، تنباکو و یا شومینه
 • مواد آلرژی‌زا مثل کپک، گرد و غبار، موی حیوانات و گرده‌افشانی گیاهان
 • واکنش آلرژیک به دارو( در مورد آسپرین متداول است)
 • بوی شدید و قوی مربوط به عطر و یا مواد شوینده
 • سرما، رطوبت ، آلودگی هوا و گرد و غبار موجود در محیط
 • عوامل مربوط به شب شامل وضعیت هورمون‌ها و ریتم شبانه بدن

علائم آسم عصبی از چه سنی بروز می‌کند؟

سن شروع علائم آسم عصبی

این بیماری محدودیت سنی ندارد ولی در سنین قبل از ۴۰ سالگی شایع‌تر است. وجود فرد آلرژیک در خانواده می‌تواند ژن مربوط به ابتلا به آسم را به شما به ارث بدهد و لازم نیست این آلرژی حتما از نوع تنفسی باشد. به هرحال آسم، یک مولفه ژنتیکی قوی دارد.

طبق تحقیقات، بیکاری در مردان و نارضایتی از روابط زناشویی در بانوان، بیشترین تاثیر را روی بروز علائم آسم عصبی دارد.

اگر کودکی دچار آسم شود، معمولا دلیل ژنتیکی و مادرزادی دارد، در نوجوانی عمده ترین دلیل آسم برونشیت است. در بزرگسالی سبک زندگی، استعمال دخانیات، زندگی در شهرهای آلوده و بیماری‌های موروثی انسداد ریه می‌تواند از دلایل بروز آسم باشد.

چنانچه والدین علائم زیر را در کودکان ملاحظه نمایند و یا خود دارای این نشانه‌ها باشند، پیشنهاد می‌شود که در مورد آسم با پزشک معالج مشورت نمایند:

 • تنفس سطحی و سریع
 • شنیده شدن صدای سوت هنگام تنفس
 • سرفه‌های مکرر(علامت مهم)
 • فشار و ناراحتی در قفسه سینه
 • انقباض عضلات گردن و قفسه سینه
 • احساس کمبود انرژی به خاطر تنفس حین فعالیت‌های جسمانی
 • توقف برای نفس گرفتن
 • ریفلاکس گوارشی و سوزش سردل

 

تفاوت آلرژی فصلی و آسم عصبی

تفاوت علائم آسم عصبی و آلرژی فصلی

افراد مبتلا به تب یونجه (آلرژی فصلی)، معمولا آسم و آلرژی را همزمان تجربه می‌کنند. داروهای کنترل کننده آلرژی می‌تواند علائم آسم را هم کنترل کند.

مشکلات تنفسی دلایل و علائم مختلفی دارند و معمولا با توجه به علائم بالینی از هم متمایز می‌شوند.

 • فرد دچار آسم عصبی، هنگام بازدم دچار مشکل می‌شود و التهاب ایجاد شده قابل برگشت است.
 • در مورد برونشیت برگشت پذیر نبودن وجه تمایز است.
 • فرد مبتلا به تنگی نای، هنگام دم به مشکل برمی‌خورد.
 • آسم ورزشی باعث سرفه و سنگینی تنفس در ۱۵ دقیقه ابتدایی ورزش می‌شود.
 • افراد مبتلا به آلرژی فصلی، دچار ریزش اشک از چشم، خارش و سوزش گلو و آبریزش بینی می‌شوند.

به هرحال شناختن نوع آسم به کنترل کردن علائم آن کمک می‌کند. مثلا در مورد آسم آلرژیک فرد می‌تواند از عوامل آلرژن پرهیز کند و در آسم عصبی، بیمار با تسلط به اعصاب و کنترل عوامل استرس‌زا می‌تواند بر عود کردن نشانه‌های بیماری کنترل داشته‌باشد. ممکن است برای کنترل آسم ورزشی به یک اسپری استنشاقی احتیاج داشته باشید.

آیا آسم عصبی درمان خانگی دارد؟

درمان خانگی علائم آسم عصبی

آسم درمان قطعی دارویی و یا خانگی ندارد ولی قابل کنترل است.

رژیم غذایی بیماران مبتلا به آسم نباید پرحجم و نفاخ باشد، همچنین نباید خیلی سرد، خیلی داغ و یا با ادویه زیاد سرو شود. تا حد امکان از مصرف غذاهای دارای مواد نگهدارنده پرهیز شود.

حرکات ورزشی که حجم ریه را افزایش می‌دهد، تاثیر مثبت زیادی دارد و یکی از حرکات ساده، عمیق نفس کشیدن و حبس هوا با انقباض سینه و سپس بازدم به آرامی است. سعی کنید هنگام پیاده‌روی از بینی نفس بکشید.

افراد دچار آسم تا حد ممکن از کشیدن سیگار پرهیز کنند.

توصیه می‌شود افراد مبتلا به آسم و آسم عصبی، دستگاه پیک فلومتر را در خانه داشته باشند و یا مرتب نزد پزشک، جریان هوای بازدم و عملکرد ریه خود را رصد نمایند.

اولین اقدام جهت کنترل آسم، شناختن آغازگرهای حمله است، اگر شما دلیل بروز نشانه‌ها را بشناسید می‌توانید آن‌ها را کنترل کنید.

پیشگیری از بروز علائم آسم عصبی

توصیه می‌شود بلافاصله پس از تشخیص آسم عصبی، درمان را شروع نمایید. زیرا امکان پیشرفت فوری بیماری بسیار بالا است و ممکن است در انجام برنامه‌های روزانه و خواب بیمار اخلال ایجاد کند.

طبق آمار، نوزاد مادرانی که در دوران بارداری، سیگار می‌کشیدند، با احتمال بیشتری دچار خس‌خس و یا سرفه می‌شوند و حجم ریه کمتری دارند که می‌تواند زمینه ساز ابتلا به آسم باشد. همچنین نوزادانی که تولد زودرس داشته‌اند در معرض خطر بیشتری در ابتلا به آسم قرار می‌گیرند . این مورد کاملا از طرف مادر، قابل پیشگیری است.

اگر آسم از نوع آلرژیک باشد، دوری از عوامل حساسیت‌زا، رعایت بهداشت، از بین بردن حشرات موجود در محیط زندگی و نزدیک بیمار و پرهیز خوراکی از مواد آلرژیک می‌تواند از بروز علائم آسم پیشگیری کند.

درمان آسم عصبی و اهمیت آن

درمان علائم آسم عصبی

چنانچه بیمار به کنترل آسم اهمیت ندهد، ممکن است حجم ریه کاهش پیدا کرده، صدای خس‌خس بیشتر شود و یا در مواقع حمله دچار خاموشی قفسۀ سینه شود.

در حملۀ منجر به خاموشی قفسۀ سینه، ریه‌های بیمار به حدی سفت می‌شود که کاهش جریان هوا مانع ایجاد صدای خس‌خس می‌شود. چنانچه رنگ صورت و یا لب‌ها به کبودی متمایل شود، بیمار با نشانه‌های سیانوز، باید به مرکز درمانی منتقل شود، در این مرحله، خطر از دست دادن قدرت تکلم و کاهش چشمگیر سطح هوشیاری وجود دارد و در شرایط بسیارحاد، می‌تواند منجر به فوت بیمار شود.

ممکن است در زمان مراجعه به پزشک هیچ یک از علائم آسم عصبی در شما دیده نشود. این موضوع بسیار شایع است و تشخیص بیماری را برای پزشک دشوار می‌کند و در این مورد بیمار می‌تواند با بررسی نشانه‌های بالینی به درمانگر خود کمک کند.

ابزارهای تشخیص آسم عصبی

 • پیک فلومتری: حداکثر جریان بازدم را به عنوان یک متریک شناسایی عملکرد مجاری هوایی نمایش می‌دهد و انجام این آزمایش از طرف خود بیمار قابل انجام است. این وسیله جهت پیش بینی وقوع حمله نیز استفاده می‌شود.
 • اسپیرومتری: ابزاری برای سنجش عملکرد ریه که نتیجۀ این آزمایش، میزان دقیق ضعف در عملکرد ریه را به شما نمایش می‌دهد. این ابزار میزان موفقیت داروهای تجویز شده برای کنترل بیماری را تایید و یا رد می‌کند.
 • رادیوگرافی قفسۀ سینه: این روش بعد از انجام مراحل اولیۀ درمان، جهت دریافت بازخورد استفاده می‌شود و میزان پاسخ به روش درمانی را می‌سنجد.
 • متاکولین: برای تشخیص دقیق آسم از روش استنشاقی متاکولین استفاده می‌شود که در صورت ابتلا به بیماری، شخص دچار حملۀ اسپاسم و تنگی مجاری هوایی می‌شود.

 

19/06/13

11:56


بروزرسانی در


به اشتراک بگذارید