عفونت کلیه و سنگ کلیه در حاملگی

-عفونت کلیه و سنگ کلیه در حاملگی همچنان که هفته قبل گفتیم، عفونت کلیه(پیلونفریت) در حاملگی عارضه ای ناگهانی با تب ولرز و درد یک یا دو طرفه کلیه ها است که گاهی همراه با تهوع و استفراغ هم بوده و میتواند باعث شروع انقباضات زودرس رحمی شود.اکنون در خصوص درمان این عارضه صحبت میکنیم.آنچه…

-عفونت کلیه و سنگ کلیه در حاملگی
همچنان که هفته قبل گفتیم، عفونت کلیه(پیلونفریت) در حاملگی عارضه ای ناگهانی با تب ولرز و درد یک یا دو طرفه کلیه ها است که گاهی همراه با تهوع و استفراغ هم بوده و میتواند باعث شروع انقباضات زودرس رحمی شود.اکنون در خصوص درمان این عارضه صحبت میکنیم.آنچه در درمان عفونت کلیه در حاملگی مهم است این است که درمان هر چه سریعتر شروع شود و بیمار حتما” در بیمارستان بستری گردد. در واقع درمان سرپایی عفونت کلیوی در حاملگی تقریبا” همیشه شکست می خورد.پس از بستری آزمایشات لازم فرستاده شده و بلافاصله درمان با سرم برای جبران کاهش میزان ادرار و نیز درمان آنتی بیوتیکی تزریقی(معمولا” با دو نوع آنتی بیوتیک) شروع میشود.اگر مادر دچار تنگی نفس شده بود، عکس قفسه سینه و بررسی دیسترس حاد تنفسی الزامی است. برای توقف انقباضات رحمی دادن مایعات و شروع آنتی بیوتیک کافی است و نباید داروهای متوقف کننده انقباضات داده شود ، چرا که خطر نارسایی تنفسی مادر بالا میرود. زمانی که تب بیمار برای 24 ساعت قطع شد ، میتوان اورا مرخص کرداما درمان خوراکی باید برای 10-7 روز بعد ادامه یابد.
مهم است که دو هفته پس از اتمام درمان خوراکی ، کشت ادرار مجدد انجام شود تا از سرکوب کامل عفونت مطمئن شویم. متاسفانه در 4-30% زنان کشت دوم همچنان مثبت است و لذا درمان ضد میکربی به صورت تک دوز شبانه باید تا انتهای حاملگی ادامه یابد.
سنگهای ادراری تقریبا” 10-8%افراد در ایران را مبتلا میکنند که متاسفانه بالاترین آمار جهانی در زمینه شیوع این بیماری است.این میزان در استان فارس و کلا” نواحی جنوبی و غربی کشور بالاتر است.از علل آن میتوان به کیفیت نامناسب آب از نظر وجود املاح زیاد،گرما و اتلاف آب بدن و مصرف ناکافی مایعات اشاره کرد.ارث و تحرک ناکافی بدنی نیز نقش مهم و ثابت شده ای در ایجاد سنگهای ادراری دارند.*جنس اکثر این سنگها کلسیمی است.بهترین توصیه برای خانمی که سابقه سنگ ادراری دارد و اکنون مایل است حامله شود ،ارزیابی اولیه ،استفاده بیشتر از آب(از دستگاههای تصفیه آب خانگی یا به صورت جوشیده و سرد شده)،محدود کردن مصرف سدیم(نمک)،و تا حدی محدودیت مصرف پروتئین می باشد.توصیه های قدیمی مبنی بر مصرف کمتر کلسیم (لبنیات) دیگر منسوخ شده است.
اگر خانمی ،حامله یا غیر حامله، بر اثر سنگ دچار انسداد،عفونت،درد شدید،یا خونریزی شدید ادراری شده باشد باید سنگ خارج شود.اگر چه سنگ شکنی در زنان غیر حامله بهتر از درمان جراحی است اما در زنان حامله توصیه نمی شود. استفاده از سبد قابل انعطاف** برای خارج کردن سنگ درزنان حامله قابل قبول است.غیر از عوارض فوق سنگها بر حاملگی اثر سوئی ندارند اما در درصدی از موارد میتوانند باعث ایجاد دردهای زودرس و زایمان پیش از موعد شوند.اگر سونوگرافی سنگ را نشان ندهد سی تی اسکن اسپیرال*** بدون ماده حاجب در حاملگی مجاز است و کمتر از یک راد اشعه به جنین می رساند که هیچ خطری ندارد. برای درمان درد مسکن تجویز می شود و اگر عفونت همزمان دیده شود باید درمان گردد.مصرف بیشتر آب تصفیه شده یا جوشانده و سرد شده و یا چای کمرنگ و محدودیت مصرف نمک نیز قویا” توصیه می شود.اکثر خانمهای حامله به درمان های فوق جواب می دهند و سنگ دفع میشود اما یک سوم آنان به اقدامات تهاجمی برای درآوردن سنگ نیاز پیدا می کنند.
آیا خانمی با بیماری مزمن کلیه و یا حتی کلیه پیوندی می تواند حامله شود؟به یاری خدا در هفته آینده به پاسخ این سوال می پردازیم.
نقل ازدکتر عباس بصیری-هفدهمین کنگره انجمن اورولوژی ایران:*
*: Flexible basket
*:Spiral CT
دکتر مریم خادم-متخصص بیماری های زنان و زایمان و نازایی

۹۳/۰۸/۰۷

۱۵:۰۵


به اشتراک بگذارید:

پاسخ دهید