عفونتها در حاملگی


عفونتها در حاملگی
از این مبحث طی چند جلسه به بررسی عفونتهای مادری که خطر انتقال به جنین را دارند می پردازیم. عفونتها ممکن است در دو زمان به جنین حمله ور شوند: دوران جنینی و حول و حوش زایمان.خانم باردار نیز مانند هر انسان دیگری ممکن است دچار عفونتهایی مثل آبله مرغان، سرخک، سرخجه، آنفولانزا، اوریون و… شود یا در تماس با افرادی مبتلا به این عفونتها قرار گیرد. ما در بررسی تک تک این عفونتها سعی داریم تا میزان خطر برای جنین و راههای پیشگیری از آن را ذکر کنیم.
آبله مرغان(واریسلا):95% بزرگسالان بدلیل ابتلا در کودکی نسبت به این بیماری مصون هستند ، اما در خانمی که نسبت به این بیماری مصون نباشد در صورت تماس نزدیک با فرد یا کودک مبتلا و یا انتقال تنفسی ذرات آلوده، احتمال ابتلای بالایی وجود دارد. دراین حالت خانم علائمی شبیه سرماخوردگی پیدا می کند و بعد ضایعات وزیکولر(آبدار) آبله مرغان پدیدار می شوند که معمولا” شدت آن از شدت آبله مرغان زمان کودکی بیشتر است و حتی ممکن است پنومونی(عفونت ریه) رخ دهد.مهم است که بدانیم عفونت از یک روز قبل از زدن بثورات تا زمان خشک شدن آنها قابل سرایت است و لذا ممکن است از مادر باردار به فرزندان کوچک وی یا سایر افراد خانواده سرایت کند. متاسفانه ویروس آبله حتی با درمان و بهبود کامل نیز میتواند سالها بعد عود کرده و ایجاد زونا نماید. بیشترین زمان سرایت آبله مرغان از مادربه جنین ، حدود هفته 20-13 حاملگی (سه ماهه دوم) است. ابتلای جنین پس از 20 هفتگی نادر است. صدمات جنینی معمولا” شدید هستند و شامل عفونتهای چشمی، کوچک ماندن چشمها، از بین رفتن قشر مغز، کاهش رشد و نقایص پوستی و استخوانی جنین می شوند.اما به هر حال حتی در سه ماهه دوم احتمال ابتلای جنین در مادر مبتلا، تنها دو درصد است. از سویی دیگر ابتلا به آبله مرغان در مادردر حول و حوش زایمان، خطری جدی برای نوزاد است، زیرا هنوز پادتن آن در بدن مادر تشکیل نشده تا از جنین محافظت نماید.لذا اگر خانمی از پنج روز قبل از زایمان تا دو روز پس از آن علائم آبله مرغان را نشان دهد باید حتما” به نوزاد وی به محض تولد ایمنوگلوبین واریسلا تزریق شود، در غیر این صورت نیمی از این نوزادان مبتلا شده و حداقل نیمی از مبتلایان می میرند.
سوال: برای خانم حامله ای که سراسیمه مراجعه می کند و اظهار می دارد که در منزل یکی از اقوام با کودکی مبتلا به آبله مرغان تماس داشته است، چه باید کرد؟ از آنجا که 95% بالغین نسبت به آبله مرغان مصون هستند، شاید جای دلواپسی چندانی نباشد. اگر امکان بررسی سریع تیتر آنتی بادی ضد آبله مرغان وجود داشته باشد، تیتر مناسب آنتی بادی دلگرم کننده است ، در غیر این صورت توصیه می شود حداکثر ظرف 96 ساعت از تماس، ایمنوگلوبین واریسلا به مادر باردار زده شود تا از ایجاد بیماری در مادر و انتقال آن به جنین ممانعت به عمل آید.آیا کسی که مطمئن است در کودکی به آبله مرغان مبتلا نشده، می تواند برای ممانعت از ابتلا به آبله مرغان در بارداری آتی، اقدام به زدن واکسن ضد آبله مرغان نماید؟ بله.اما واکسن باید قبل از حاملگی زده شود و تا یک ماه پس از هر یک از دوزهای واکسن نیز از بارداری خودداری شود. واکسیناسیون در زمان شیردهی مشکلی ایجاد نمی کند.
در مبحث بعدی به یاری خداوند به بررسی عوارض ویروس های آنفولانزا،اوریون و سرخک درحاملگی می پردازیم

۹۳/۰۸/۲۱

۱۵:۳۶


بروزرسانی در


به اشتراک بگذارید