عفونتهای ادراری در حاملگی

حاملگی ۱۶-عفونتهای ادراری در حاملگی بطور طبیعی در حاملگی کلیه ها بزرگتر می شوند و درجاتی از رفلاکس ادراری (بازگشت ادرار از مثانه به حالبها) رخ می دهد. میزان فیلتراسیون گلومرولی* نیز بیشتر میشود، به این معنی که تولید ادرار بالا می رود که تا حدی توجیه کننده این واقعیت است که چرا زنان حامله…

حاملگی ۱۶-عفونتهای ادراری در حاملگی
بطور طبیعی در حاملگی کلیه ها بزرگتر می شوند و درجاتی از رفلاکس ادراری (بازگشت ادرار از مثانه به حالبها) رخ می دهد. میزان فیلتراسیون گلومرولی* نیز بیشتر میشود، به این معنی که تولید ادرار بالا می رود که تا حدی توجیه کننده این واقعیت است که چرا زنان حامله تند تند دستشویی میروند.از سویی بزرگتر شدن رحم و فشار آن بر مثانه ،تحمل مثانه را کم میکند و به این سبب نیز تکرر ادرار رخ می دهد.به دلیل تولید ادرار بیشتر، سموم خون منجمله اوره و کراتی نین کاهش می یابند.دفع پروتئین ادراری هم بیشتر میشود اما نهایتا” هنوز هم باید بسیار کم باشد(زیر ۳۰۰ میلی گرم در روز) تا نرمال در نظر گرفته شود.

عفونتهای سیستم ادراری شایع ترین عفونت باکتریال در حاملگی می باشند که در بین آنها هم شایع ترین حالت باکتریوری بی علامت است،یعنی دیده شدن باکتری در نمونه ادرار بدون آنکه خانم حامله علامتی از عفونت ادراری مثل سوزش ادرار،درد ناحیه مثانه، و درد و ناراحتی در زمان ادرار کردن داشته باشد.هرچه تعداد حاملگی ها بیشتر باشد، احتمال ایجاد باکتریوری بی علامت بیشتر است. در اولین ویزیت حاملگی که تست ادرار درخواست میشود اگر مورد فوق مشاهده و درمان شود، احتمال ابتلای خانم به عفونتهای کلیوی بسیار کم میشود ولی اگر درمان انجام نشود ۲۵% این خانمها دچار عفونت علامتدار ادراری میشوند. به همین علت در باکتریوری بی علامت درمان تک دوز یا سه روزه آنتی بیوتیک تجویز می شود و اگر آزمایشات ادرار بعدی باقیماندن باکتری را نشان دهند ، میتوان درمان نگهدارنده یک قرص نیتروفورانتوئین هر شب را تا انتهای حاملگی تجویز کرد.

در صورتی که خانمی مبتلا به نوع علامتدار عفونت ادراری در حاملگی باشد نیز آزمایش و کشت ادرار و درمان مناسب آنتی- بیوتیکی تا ۹۰% موارد مشکل را حل میکند.اگر گلبول سفید و باکتری در ادرار دیده شود ولی کشت منفی باشد ممکن است مشکل از اورتریت (التهاب مجرای ادراری) در اثر کلامیدیا باشد که بخوبی به اریترومایسین جواب میدهد.در هر صورت در عدم درمان مناسب عفونت ادراری احتمال پیلونفریت حاد وجود دارد به این معنی که عفونت، کلیه ها را درگیر میکند.

عفونت حاد کلیه ها شایع ترین عارضه طبی جدی در حاملگی است و علت اصلی شوک سپتیک (عفونت خون) در حاملگی نیز به شمار می رود. میزان تقریبی ابتلا به عفونت کلیه در حدود ۴ مورد از هر ۱۰۰ حاملگی است که در سه ماهه دوم شایع تر است و به سن کم مادر نیز بستگی دارد.عفونت کلیه در تقریبا” نیمی از موارد یکطرفه است و در سمت راست بیشتر است.این بیماری معمولا” ناگهانی و با تب و لرز و درد مداوم یک یا دو پهلو رخ داده و گاهی بی اشتهایی و تهوع و استفراغ نیز با آن همراه است و باعث دفع بیشتر آب از بدن مادرمیشود. سم تولید شده از باکتری ها باعث می شود که انقباضات رحمی به صورت پیش رس شروع شوند و هر چه تب بالاتر باشد احتمال و شدت ایجاد این انقباضات بیشتر است.این سم همچنین می تواند مادر را به طرف دیسترس حاد تنفسی پیش ببرد.
در مبحث بعدی در مورد اقدامات درمانی در عفونت حاد کلیه ها در حاملگی و نیز سنگ کلیه در زنان حامله مطالب لازم به عرض عزیزان خواهد رسید.
*:GFR
دکتر مریم خادم-متخصص بیماری های زنان و زایمان و نازایی
Ma_kh2005@yahoo.com


به اشتراک بگذارید:

پاسخ دهید