سکته قلبی

سکته قلبی حاد یا به اصطلاح پزشکی MI به معنی بسته شدن ناگهانی یکی از عروق اصلی خونرسانی کننده قلب می باشد.در حال حاضر سکته قلبی شایعترین علل مرگ و میر در تمام دنیا بوده و در کشورهای در حال توسعه با افزایش شیوع همراه است.

لذا دانستن علل بروز علایم می تواند در درمان به موقع موثر باشد.با افزایش سن و در صورت داشتن عوامل خطر زمینه ای احتمال بروز سکته وجود دارد.

عوامل خطر ساز زمینه ای عبارتند از:

* فشار خون بالا:از فشار خون بالا به عنوان قاتل خاموش یاد می شود کنترل کردن فشار خون یکی از اقدامات موثر در پیشگیری و درمان مشکلات قلبی است.

*سیگار:یکی از قویترین عوامل خطر خصوصا در افراد جوان می باشد ترک سیگار یکی از برخوردهای ارزان و در دسترس جهت پیشگیری و درمان است.

*دیابت:معمولا افراد دیابتی علامت واضحی از نظر قلبی ندارند و این مبهم بودن علایم با افزایش سن بیشتر می شود و با توجه به همراهی شایع دیابت و فشارخون بالا معمولا به بیماران دیابتی توصیه می شود با فواصل منظم تحت معاینات دقیق قرار بگیرند.

*هیپر لیپیدمی(افزایش فاکتورهای چربی): از دیگر علل مهم در سکته قلبی بالا بودن کلسترول می باشدLDL به عنوان کلسترول بد و HDL به عنوان کلسترول خوب تقسیم می شوند افزایش در LDL و کاهش در HDL هر کدام به تنهایی عامل خطر در بیماریهای قلبی محسوب می شود با توجه به افزایش زندگی ماشینی و کاهش فعالیت بدنی میزان اختلالات کلسترول رو به افزایش است.جهت کنترل این ریسک فاکتور می توان از مشاوره تغذیه بهره برده و نیز فعالیت بدنی منظم داشته باشیم.

*زمینه خانوادگی:در بعضی از خانواده ها به طور ژنتیکی ابتلا به بیماریهای عروق کرونر بیشتر است تعریف زمینه خانوادگی به معنی ابتلا یکی از بستگان درجه اول مرد زیر ۴۵ سال یا بستگان درجه اول زن زیر ۵۵ سال می باشد.

علایم بروز سکته:

-درد در ناحیه قفسه سینه:این درد در ناحیه قفسه سینه است که در پشت جناغ سینه حس می شوداما این درد می تواند در هر نقطه ای از زیر چانه تا اواسط شکم حس شود درد قفسه سینه می تواند به دست چپ نیز کشیده شود و در قسمت ساعد و حتی انگشتان دست نیز احساس شود.معمولا دردهای قلبی با فعالیت تشدید می شوند و در استراحت تخفیف پیدا میکنند.

* در سکته حاد به علت بسته شدن ناگهانی عروق شدت درد بسیار زیاد بوده و در استراحت نیز همچنان ادامه دارد.

-سرگیجه -تهوع-طپش قلب-تنگی نفس ناگهانی-عدم امکان دراز کشیدن-رنگ پریدگی و تعریق سرد-کاهش سطح هوشیاری از دیگر علایم بروز سکته می باشد.

با توجه به اهمیت زمان در درمان در صورت طول کشیدن علایم بیشتر از ۳۰ دقیقه توصیه می شود:

۱.سریعا با اورژانس تماس بگیرید.

۲٫بیماردر وضعیت ثابتی قرار گرفته و بی حرکت شود.

۳٫در صورت هوشیاری بیمار آسپرین ۳۰۰ میلی گرم به بیمار داده شود.

۴.در صورت امکان فشار اندازه گیری و در صورت فشار بالا از قرصهای زیر زبانی استفاده شود.

۵.در حالت دراز کش سر بیمار به یک طرف نگه داشته شود تا در صورت استفراغ موجب آسپیره نشود.

۶.خونسردی خود را حفظ کرده سعی کنید تا رسیدن همکاران اورژانس بیمار را آرام نگه دارید.

    ۹۵/۰۸/۰۹

    ۲۰:۰۵

    Last updated on


    به اشتراک بگذارید: