سونوگرافی تشخیصی در مشکلات عضلانی- اسکلتی

سونوگرافی تشخیصی در مشکلات عضلانی- اسکلتی سونو گرافی یکی از روشهای نوین و رو به پیشرفت در تشخیص مشکلات موسکولو اسکلتال (عضلانی-اسکلتی) می باشد. مزایای سونو گرافی نسبت به روشهای دیگر تشخیصی : – بی ضرر بودن و راحت بودن برای بیمار -امکان بررسی در پوزیشن های مختلف عضو مورد نظر موارد کاربرد سونوگرافی در…

سونوگرافی تشخیصی در مشکلات عضلانی- اسکلتی

سونو گرافی یکی از روشهای نوین و رو به پیشرفت در تشخیص مشکلات موسکولو اسکلتال (عضلانی-اسکلتی) می باشد.

مزایای سونو گرافی نسبت به روشهای دیگر تشخیصی :

– بی ضرر بودن و راحت بودن برای بیمار

-امکان بررسی در پوزیشن های مختلف عضو مورد نظر

موارد کاربرد سونوگرافی در مشکلات عضلانی -اسکلتی:

-بررسی برخی مشکلات در عضلات و تاندون ها (پارگی ها و تاندینو پاتی) که در برخی موارد مانند عضلات چرخاننده شانه(روتاتور کاف)، تاندون عضله چهارسر ران، تشخیص بیماریهایی مثل التهاب فاشیای کف پایی، بیماری تنیس بازان و … قدرت تشخیصی برابر با ام آر آی دارد.

-سونوگرافی معمولا بعنوان اولین وسیله تشخیصی در بررسی توده های بافت نرم(پوست،بافت همبند،عضلات ،تاندون و رباط) بکار می رود.

-سونوگرافی در تشخیص صحیح و زودهنگام رسوب کلسیم در بافت نرم(کلسیفیکاسیون) به سایر روشهای تشخیصی (مثل سی تی و ام آر آی) ترجیح دارد.
-از سونوگرافی در کشیدن (آسپیراسیون) تشخیصی و درمانی مایع مفاصل و بورس های مختلف
-نمونه برداری تشخیصی از توده بافت نرم
-تزریقات بافت نرم و مفاصل با راهنمای سونو گرافی و…

– از سونوگرافی بعنوان راهنمای در آوردن جسم خارجی در بافت نرم استفاده می شود. (بخصوص در مواردی مثل چوب و خار درخت و برخی شیشه ها که در عکس رادیولوژی دیده نمی شود)

*سونو گرافی در حیطه موسکولواسکلتال (نسبت به سایر حیطه های پزشکی) به میزان بسیار زیادی به تبحر و تجربه پزشک سونوگرافی کننده بستگی دارد و ممکن است اشتباه تشخیصی رخ دهد.
@SMDrAghaei

    ۹۵/۱۱/۱۰

    ۱۵:۲۳


    به اشتراک بگذارید: