سنکوپ: (قسمت دوم)

نکته اساسی در هر نوع از هوش رفتن به صورت گذرا این است که این ازدست رفتن هوشیاری به علت قلبی مرتبط است یا اینکه مربوط به اختلالات مغزی(به ویژه صرع) می باشد؟

چرا این موضوع مهم است ؟ جون اگر بیماری صرع داشته باشد و پزشک به اشتباه یک مشکل قلبی را تشخیص دهد، نسبت به اینکه بیکار مشکل قلبی داشته با شد و به عنوان صرع درمان شود خطر کمتری دارد.

علائم به نفع مشکلات مغزی ، حملات تشنجی یا صرع عبارتند از:

کبود شدن، خیره شدن چشمها به سمت بالای سر، تکانهای مکرر اندامها یا سفتی آنها، قفل شدن دهان، گاز گرفتن زبان، بی اختیاری ادرار و / یا مدفوع، برگشت هشیاری پس از مدت طولانی (چندین دقیقه یا حتی بیش از یک ساعت).فلج شدن نیمی از بدن، توهم های بینایی، شنوایی یا چشایی قبل از بروز از دست رفتن هوشیاری.

در این موارد اگر کسی شاهد وضع بیمار باشد و نبض بیمار را لمس کند و نبض بیمار نرمال با شد احتمال علت قلبی کمتر مطرح می شود و برای بررسی بیشتر بهتر است به متخصص اعصاب رجوع شود

علائم به نفع سنکوپ  قلبی یا اختلال در گردش خون: 

لازم به ذکر است که متمایز کردن این دو  نوع سنکوپ از یکدیگر نیز بسیار مهم است.

سنکوپ ناشی از اختلال گردش خون معمولا پیش آگهی بهتری دارند.

علائم به نفع سنکوپ اختلال گردش خون (وازو واگال) عبارتند از:

معمولا کوتاه مدت(جند ثانیه تا جند دقیقه )، همراه با رنگ پریدگی، کاهش تعداد نبض یا از بین رفتن نبض، بروز احساس تهوع، سرگیجه، داغی بدن، بروز به دنبال ایستادن طولانی، به دنبال هیجان های روحی (حوادث خوشحال کننده یا ناراحت کننده).در این موارد گاهی زمینه ارثی هم وجود دارد.مثلا چند نفر از اعضای یک خانواده وقتی چشمشان به خون می افتد غش می کنند. این نوع سنکوپ معمولا تکرار شونده است و پیش آگهی آن خیلی نگران کننده نیست.در این موارد باید ابتدا به متخصص قلب رجوع کرد.

علائم به نفع سنکوپ های قلبی:

تنگ نفس یا درد قفسه سینه قبل ازحمله از دست رفتن هوشیاری،  طپش قلب (ضربان تند، ضربان کند یا نامنظم قلب)، حملات کوتاه مدت اند و بلا فاصله بیمار به هوش می آید.

این حملات ممکن است به وضعیت بیمار ربط نداشته باشد(در حالت ایستاده، خوابیده و نشسته ایجاد شود. در این موارد باید ابتدا به متخصص قلب رچوع کرد.

ادامه دارد…

 

۹۳/۱۰/۲۶

۱۷:۵۷

Last updated on


به اشتراک بگذارید: